• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Johnny Tremain

  Przeczytaj także...
  Thomas Wakefield Blackburn II (ur. 23 czerwca 1913 w Raton, zm. 2 sierpnia 1992 w Glenwood Springs) – amerykański pisarz, scenarzysta i autor tekstów piosenek.Robert Stevenson (ur. 31 marca 1905 w Buxton w hrabstwie Derbyshire, zm. 30 kwietnia 1986 w Santa Barbara) - brytyjski reżyser i scenarzysta filmowy tworzący głównie w Stanach Zjednoczonych. W 1965 otrzymał swoją jedyną nominację do Oscara za reżyserię filmu Mary Poppins (1964).
  Dr Joseph Warren (ur. 11 czerwca 1741 - zm. 17 czerwca 1775), amerykański lekarz, który odegrał wiodącą rolę w amerykańskiej organizacji Patrioci w Bostonie w pierwszych dniach rewolucji amerykańskiej, został prezydentem rewolucyjnego Massachusetts Provincial Congress. Brał udział w dniu bitwy pod Lexington i Concord, które są powszechnie uważane za rozpoczęcie amerykańskiej Wojny Rewolucyjnej. 14 czerwca 1775 przyznano mu stopień generała dywizji, on jednak ruszył do walki nie jako dowódca ale jak zwykły żołnierz i poniósł śmierć w bitwie pod Bunker Hill 17 czerwca 1775 roku. Jego śmierć uwiecznił w malarstwie John Trumbull, Śmierć generała Warrena w bitwie pod Bunker Hill. Wiele miejscowości w USA nosi jego imię.

  Johnny Tremain – film stworzony przez Walt Disney Productions w 1957, reżyserii Roberta Stevensona, na podstawie powieści Esther Forbes z 1944 o tym samym tytule. W telewizji ukazał się w dwóch odcinkach, pierwszy przedstawia rok 1773 i ambicje Johnny'ego pokrzyżowane wypadkiem w warsztacie złotniczym. Drugi ma miejsce w 1775 roku i przedstawia wydarzenia z pierwszych dni wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych pod dowództwem gen. Thomasa Gagea.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Synowie Wolności (ang. Sons of Liberty) – tajne stowarzyszenie amerykańskich patriotów działające w trzynastu koloniach przed rewolucją amerykańską. Celem ich działalności było powstrzymanie egzekwowania ustawy o pieczęciach (ang. Stamp Act) wszelkimi środkami, włączając użycie siły. Ludzie należący do Synów Wolności byli przeważnie młodzi i żarliwi. Wpływowi przywódcy rewolucji amerykańskiej, tacy jak John Adams i Samuel Adams nie byli jej członkami, ale wspierali cel prowadzonej przez nią działalności.

  Piosenka "Liberty Tree", z muzyką George'a Brunsa i słowami Toma Blackburna, stała się znana kiedy została umieszczona na albumie Disney Record zatytułowanym "Happy Birthday and Other Holiday songs".

  Fragmenty filmu zostały wykorzystane w 1968 r. do celów edukacyjnych, w ramach tytułów Boston Tea Party i The Shot Heard 'Round the World.

  Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Johnny jest aroganckim, niezwykle uzdolnionym uczniem w zakładzie złotniczym pana Lampham, który marzy o tym aby pewnego dnia stać się zamożnym i szanowanym właścicielem sklepu. Wszystkie te plany zostają pokrzyżowane gdy w wyniku wypadku doznaje kontuzji ręki. Wkrótce bohater przystępuje do ruchu o niepodległość ameryki "Synowie Wolności". W czasie swej podróży poznaje on kilka sławnych osobistości, w tym Paula Revere'a, Samuela Adamsa, i Josepha Warrena. Historia osiąga swoją kulminację w początku amerykańskiej wojny o niepodległość i działaniach podejmowanych przez wiele osobistości aby doprowadzić młodą Amerykę do pierwszych bitew.

  Charles P. Boyle (ur. 26 lipca1892, zm. 28 maja1968) – amerykański operator filmowy. Nominowany w 1945 roku do Oscara za najlepsze zdjęcia – filmy kolorowe za Podnieść kotwicę reżyserii George’a Sidneya.George Bruns (3 lipca 1914 - 23 maja 1983) Kompozytor muzyki filmowej i telewizyjnej, za swoją pracę czterokrotnie nominowany do Nagrody Akademii Filmowej.

  Obsada[ | edytuj kod]

  Ekipa[ | edytuj kod]

 • Reżyseria – Robert Stevenson
 • Zdjęcia – Charles P. Boyle
 • Scenariusz – Thomas W. Blackburn
 • Produkcja – Walt Disney
 • Scenografia – Peter Ellenshaw, Fred M. MacLean, Emile Kuri, Carroll Clark
 • Kostiumy – Gertrude Casey, Chuck Keehne
 • Muzyka – George Bruns
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Johnny Tremain w bazie IMDb (ang.)
 • Johnny Tremain w bazie Filmweb
 • Chuck Keehne (ur. 1 sierpnia 1914, zm. 24 lutego 2001 w Woodland Hills) – amerykański kostiumograf. Przez blisko 25 lat pracował dla wytwórni filmowej The Walt Disney Company. Był osobą, która zaprojektowała słynne "uszy" dla Klubu Myszki Miki.Thomas Gage (ur. 1719, zm. 2 kwietnia 1787) - brytyjski generał i naczelny wódz sił brytyjskich w Ameryce w latach 1763-1775.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Thomas Wakefield Blackburn II (ur. 23 czerwca 1913 w Raton, zm. 2 sierpnia 1992 w Glenwood Springs) – amerykański pisarz, scenarzysta i autor tekstów piosenek.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Samuel Adams (ur. 16 września/27 września 1722, zm. 2 października 1803) – amerykański polityk, pisarz, politolog i browarnik. Jeden z założycieli Stanów Zjednoczonych.
  Peter Ellenshaw (ur. 24 maja 1913 w Londynie, zm. 12 lutego 2007 w Santa Barbara) – brytyjski scenograf i pejzażysta, zdobywca Oscara w kategorii Najlepsze Efekty Specjalne za film Mary Poppins (1964). Pracował z wieloma uznanymi reżyserami, takimi jak Walt Disney, Stanley Kubrick, Michael Powell i Walter Percy Day. Zilustrował koncepcyjny plan Disneya, znanego dziś parku rozrywki Disneyland. Za swą pracę znalazł się w gronie Disney Legends.
  Walter Elias „Walt” Disney (ur. 5 grudnia 1901 w Chicago, zm. 15 grudnia 1966 w Los Angeles) – amerykański producent filmowy, reżyser, scenarzysta, aktor dubbingowy, animator, przedsiębiorca, wizjoner i filantrop. Jeden z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii, legenda animacji i filmu. Zdobył rekordową liczbę 59 nominacji do Oscarów, z czego zdobył również rekordową liczbę 22 statuetek, siedmiokrotny zdobywca Nagrody Emmy. Wraz z bratem, Royem Oliverem Disneyem, założyli wspólnie przedsiębiorstwo Walt Disney Productions, znaną obecnie pod nazwą The Walt Disney Company, największą korporację mediową świata.
  Emile Kuri (ur. 11 czerwca 1907 w Cuernavace, zm. 10 października 2000 w Woodland Hills) – amerykański scenograf meksykańskiego pochodzenia. Dwukrotny zdobywca Oscara oraz sześciokrotnie nominowany. Większość swej kariery filmowej związał z Walt Disney Studios.
  Fred Merrill MacLean (ur. 9 lipca 1898, zm. 3 czerwca 1976) – amerykański scenograf, trzykrotnie nominowany do Nagrody Akademii Filmowej w kategorii Najlepsza scenografia. Od 1941 do 1965 pracował przy 60 filmach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.