Johnny Logan (piosenkarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Johnny Logan, właściwie Seán Patrick Michael Sherrard (ur. 13 maja 1954 we Frankston, w pobliżu Melbourne) – irlandzki piosenkarz i kompozytor, trzykrotny zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji (w 1980, 1987 roku jako wykonawca i w 1992 jako autor zwycięskiej piosenki).

Biały Dom (z ang. White House) – oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA położona w Waszyngtonie, Dystrykt Kolumbia. Nazwa ta została nadana budynkowi 14 września 1901 r. przez prezydenta Roosevelta. Wcześniej nazywany był Pałacem Prezydenckim, Domem Prezydenckim i Siedzibą Władz Wykonawczych.Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Jest synem, Patricka O’Hagena, tenora, który trzy razy występował w Białym Domu (przed Johnem F. Kennedym, Lyndonem B. Johnsonem i Richardem Nixonem). W wieku trzech lat, wraz z rodziną przeniósł się do Irlandii.

25. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 19 kwietnia 1980 roku w Holenderskim Centrum Kongresowym NCC w Hadze, został zorganizowany przez holenderskiego nadawcę publicznego NOS. Prowadzącą koncert finałowy była Marlous Fluitsma, którą za kulisami wspierał Hans van Willigenburg. Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.

W wieku trzynastu lat uczył się grać na gitarze i zaczął komponować własne piosenki. Po porzuceniu szkoły uczył się grać na gitarze elektrycznej, a także występował w folkowych i bluesowych klubach.

Kariera[ | edytuj kod]

W 1977 roku wcielił się w rolę Adama w irlandzkim musicalu Adam i Ewa. Potem zaczął występować pod pseudonimem Johnny Logan, którego inspiracją było imię głównego bohatera filmu Johnny Guitar.

Johnny Logan podczas występu w 25. Konkursie Piosenki Eurowizji, kwiecień 1980

W 1979 roku z piosenką „Angie” zajął trzecie miejsce w koncercie Irish National Song Contest, irlandzkich eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji. Rok później z piosenką „What’s Another Year” wygrał finał krajowych eliminacji, zostając reprezentantem Irlandii w 25. Konkursie Piosenki Eurowizji w Hadze. 19 kwietnia wystąpił w finale konkursu i zajął w nim pierwsze miejsce po zdobyciu łącznie 143 punktów, w tym maksymalnych not 12 punktów od jurorów z Grecji, Danii, Szwajcarii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Belgii. Singel „What’s Another Year” trafił do czołówki europejskich list przebojów, w tym m.in. na pierwsze miejsce w Norwegii, Szwecji i Belgii. W tym samym roku Logan wydał swój debiutancki album studyjny, zatytułowany The Johnny Logan Album, a także dwie inne płyty: What's Another Year i In London.

The Late Late Show – irlandzki talk-show. Jest to najdłużej emitowany talk-show na świecie przez tego samego nadawcę, jest również flagowym programem stacji Raidió Teilifís Éireann.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

W 1984 roku skomponował i napisał utwór „Terminal 3” dla irlandzkiej piosenkarki Lindy Martin, z którym ta zajęła drugie miejsce dla kraju w finale 29. Konkursu Piosenki Eurowizji. W 1985 roku wydał swój czwarty album studyjny, zatytułowany Straight from the Heart. W 1987 roku z utworem „Hold Me Now” wygrał finał krajowych eliminacji eurowizyjnych, dzięki czemu reprezentował Irlandię w 32. Konkursie Piosenki Eurowizji w Brukseli. 9 maja zajął pierwsze miejsce w finale konkursu po zdobyciu 172 punktów, w tym maksymalnych not od jurorów z Austrii, Belgii, Szwajcarii, Włoch, Szwecji, Holandii, Wielkiej Brytanii i Finlandii. Został tym samym pierwszym w historii wykonawcą, który dwukrotnie wygrał finał Eurowizji. Singiel „Hold Me Now” dotarł do czołówki europejskich list przebojów, promował także kolejny album studyjny Logana pod tym samym tytułem.

Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.Austria uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się krajowy nadawca publiczny Österreichischer Rundfunk (ORF).

W 1989 roku Logan wydał album studyjny, zatytułowany Mention My Name, który został wydany również na amerykańskim rynku. W 1992 roku skomponował piosenkę „Why Me?”, z którą Linda Martin wygrała dla Irlandii finał 37. Konkursu Piosenki Eurowizji, czyniąc Logana pierwszym w historii trzykrotnym laureatem Konkursu Piosenki Eurowizji. W tym samym roku ukazał się jego kolejny album studyjny, zatytułowany Endless Emotion.

Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W kolejnych latach Logan wydał kilka albumów: Reach Out (1996), Love Is All (1999), Save This Christmas for Me (album świąteczny z 2001 roku), Reach for Me (2001) i We All Need Love (2003).

Johnny Logan podczas koncertu na festiwalu Rheinland-Pfalz-Tag w Nadrenii-Palatynacie, czerwiec 2010

W 2004 roku podczas jednego z koncertów André’a Hazesa Logan poznał holenderskiego wokalisty Arno Kolenbrandera, dla którego napisał piosenkę „The Story of My Life”, z którą ten zgłosił się do udziału w koncercie Op weg naar het Songfestival, krajowych eliminacjach do 49. Konkursu Piosenki Eurowizji. Utwór zajął trzecie miejsce w pierwszym półfinale eliminacji, nie kwalifikując się do stawki finałowej.

Waterloo – singel szwedzkiego zespołu ABBA z albumu Waterloo. Jedna z najbardziej znanych piosenek ABBY. Utwór został nagrany na potrzeby Melodifestivalen, czyli krajowych eliminacji do Eurowizji w Szwecji. Zespół był wtedy pod wpływem glam rocku, który przeżywał swój rozwój w Anglii, stąd Waterloo ma takie brzmienie. ABBA wygrała Melodifestivalen 9 lutego 1974 roku. Wygrana otworzyła im drogę na Eurowizję, którą wygrali właśnie z tą piosenką. Singel stał się pierwszą piosenką, która podbiła brytyjską listę przebojów.Do piosenki nagrano teledysk. W 2005 Waterloo została przebojem 50-lecia Konkursu Piosenki Eurowizji.Holandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu do 1969 roku konkursem w kraju zajmował się holenderski nadawca publiczny Nederlandse Televisie Stichting (NTS), od 1970 do 2009 roku - Nederlandse Omroep Stichting (NOS), a od 2010 - Televisie Radio Omroep Stichting (TROS), który pełnił tę funkcję do 2013 roku. W tym samym roku, w wyniku połączenia telewizji TROS z Algemene Vereniging Radio Omroep (AVRO), powstał kanał AvroTros.

16 lutego 2005 roku wystąpił gościnnie w 3000. odcinku flamandzkiego serialu Familie. 22 października był gościem jubileuszowego koncertu Gratulacje: 50 lat Konkursu Piosenki Eurowizji, zorganizowanego przez Europejską Unię Nadawców z okazji 50-lecia Konkursu Piosenki Eurowizji. W trakcie koncertu wybrana została najlepsza piosenka w historii konkursu: utwór „What’s Another Year” zajął w głosowaniu telewidzów 12. miejsce, a „Hold Me Now” – trzecie, przegrywając jedynie z piosenkami „Nel blu dipinto di bluDomenico Modugno i „Waterloo” zespołu ABBA. W 2009 roku Logan nagrał i wydał album studyjny, zatytułowany Irishman in America, a rok później zaprezentował album, zatytułowany Nature of Love.

Finlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się fiński nadawca publiczny Yleisradio (YLE).Eurovision Song Contest’s Greatest Hits – telewizyjny koncert, zorganizowany wspólnie przez Europejską Unię Nadawców (EBU) oraz Brytyjską Korporację Nadawczą (BBC) z okazji 60. rocznicy Konkursu Piosenki Eurowizji. Nagranie koncertu odbyło się 31 marca 2015 roku na sali Hammersmith Apollo w Londynie.

W 2013 roku wydał swój czternasty album studyjny, zatytułowany The Irish Connection 2. 31 marca 2015 roku wystąpił jako jeden z gości muzycznych podczas specjalnego koncertu jubileuszowego Eurovision Song Contest’s Greatest Hits, organizowanego przez brytyjską telewizję BBC z okazji 60-lecia Konkursu Piosenki Eurowizji. W trakcie koncertu zaprezentował mieszankę trzech swoich eurowizyjnych propozycji – „What's Another Year”, „Why Me?” i „Hold Me Now”.

Niemcy biorą udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmują się dwie stacje telewizyjne: Norddeutscher Rundfunk (NDR) (transmisja półfinałów krajowych selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji) i Das Erste (ARD; transmisja finału selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji). Przed zjednoczeniem Niemiec państwo startowało na festiwalu jako RFN.„Nel blu dipinto di blu” (pol. „W niebieskim pomalowanym na niebiesko”), popularnie zwana „Volare” („latać”) – najpopularniejsza piosenka włoskiego piosenkarza Domenico Modugno. Stała się jedną z trzech najpopularniejszych na świecie włoskich piosenek.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Linda Martin (ur. 17 kwietnia 1947 w Omagh) – irlandzka piosenkarka i prezenter telewizyjny. Znana w Europie dzięki zwycięstwu w Konkursie Piosenki Eurowizji 1992 w barwach Irlandii z piosenką "Why Me?". Była również członkinią zespołu Chips.
Włochy biorą udział w Konkursu piosenki Eurowizji od samego początku jego istnienia, czyli od 1956 roku. Do tej pory uczestniczyli w konkursie 39 razy. Kraj wziął udział w 2011 roku, po 14-letniej przerwie.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Belgia jest jednym z sześciu członków-założycieli Konkursu Piosenki Eurowizji, uczestniczy na festiwalu od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmują się belgijscy nadawcy publiczni: flamandzki Vlaamse Radio- en Televisieomroep (VRT) i waloński RTBF, którzy wymieniają się corocznie organizacją selekcji lub wyborem wewnętrznym reprezentanta.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Reklama