• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Johnny B. Goode

  Przeczytaj także...
  Rock and roll lub rock ‘n’ roll (ang. „kołysz się i tocz”) – podstawowa forma leżąca u fundamentów wszystkich stylów rockowych. Samo określenie „rock and roll” zostało zaczerpnięte bezpośrednio z tradycji bluesa. Po raz pierwszy wyrażenie to w znaczeniu stylu muzycznego zostało użyte przez Alana Freeda w 1951 roku. Wywodzi się z uproszczonego i zredukowanego, do trzech lub czterech akordów, schematu bluesowego granego w szybkim tempie przy pomocy zelektryfikowanych instrumentów. Dodatkowo obejmuje wpływy rhythm and bluesa, country i tradycyjnego jazzu. Pierwszy raz został użyty w piosence Trixie Smith „My Man Rocks Me (With One Steady Roll)” 1922 r. Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.
  Chuck Berry, właśc. Charles Edward Anderson Berry (ur. 18 października 1926 w St. Louis) – amerykański muzyk, kompozytor piosenek, wokalista, gitarzysta, indywidualność sceniczna. Jest powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pionierów rock and rolla. W 2003 pojawił się na 6. miejscu listy 100 największych gitarzystów wszech czasów magazynu "Rolling Stone".

  „Johnny B. Goode” – piosenka autorstwa Chucka Berry’ego.

  Berry napisał utwór w 1955 roku, a następnie wydał w 1958. Jest to rock and rollowa piosenka przedstawiająca ziszczenie się amerykańskiego snu; biedny chłopak ze wsi staje się gwiazdą dzięki ciężkiej pracy oraz umiejętności gry na gitarze. Chociaż utwór jest częściowo autobiograficzny, inspiracją miał być Johnnie Johnson, pianista oraz współtwórca piosenek Berry’ego, którego uważa za osobę mającą największy wkład w jego wyjątkowe brzmienie. Na wcześniejszych, niewydanych wersjach piosenki Chuck śpiewa „colored boy” zamiast „country boy”, jednak szefowie Chess Records stwierdzili, że ta wersja się nie sprzeda. W nawiązaniu do miejsca urodzenia Berry nazwał bohatera piosenki Goode. Urodził się bowiem na Goode Avenue w St. Louis.

  Powrót do przyszłości – amerykański film przygodowy i fantastyczno-naukowy z 1985 roku wyreżyserowany przez Roberta Zemeckisa. Wraz z częścią drugą i trzecią tworzą trylogię. Wehikułem czasu w filmie jest De Lorean DMC-12.Chess Records – amerykańska wytwórnia płytowa mająca swoją siedzibę w Chicago w stanie Illinois przy 2120 S. Michigan Avenue. Jej właścicielami byli bracia Leonard i Phil Chess.

  Fonetycznie „Johnny B. Goode” odpowiada zwrotowi „Johnny, be good”, czyli „Johnny, bądź dobry” - dobry zarówno w znaczeniu „miły, grzeczny, kulturalny itd.”, ale także „świetny, mający duże umiejętności”.

  Później Berry napisał sequel piosenki nazwany „Bye Bye Johnny”. Jego instrumentalny utwór „Concerto in B. Goode” jest rozszerzoną instrumentalną eksploracją „stylu Chucka Berry’ego”.

  Utwór wykonywany przez Berry’ego został nagrany na płytę Voyager Golden Record, która została dołączona do sondy Voyager jako reprezentant rock and rolla wśród innych kulturalnych osiągnięć ludzkości. Piosenka wykorzystuje sample z utworu „Ain't That Just Like a Woman” w wykonaniu Louisa Jordana.

  Q – magazyn muzyczny publikowany od 1986 w języku angielskim. Według danych z czerwca 2007 średni nakład wynosi 130 179 egzemplarzy.Voyager Golden Record to pozłacane dyski, które zostały umieszczone na dwóch sondach wystrzelonych przez NASA w 1977 w ramach programu Voyager. Zawierają dźwięki i obrazy mające ukazać różnorodność życia i kultur na Ziemi. Przeznaczone są dla pozaziemskich cywilizacji lub ludzi z przyszłości, którzy zdołaliby je odnaleźć. Pomysłodawcami dwugodzinnego nagrania byli Frank Drake i Carl Sagan. Nie są to jedyne sondy z tego typu wiadomością Poprzedzające Voyagery sondy Pioneer 10 i Pioneer 11 również posiadają płytki z informacjami o Ziemi i jej mieszkańcach

  W 2004 utwór został sklasyfikowany na 7. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone. W marcu 2005 roku, magazyn Q umieścił „Johnny B. Goode” na 42. miejscu listy 100 najlepszych utworów gitarowych. W piątek 30 maja 2008 roku został opublikowana lista „Najlepsze gitarowe utwory świata” gdzie Johny B. Goode uzyskał pierwsze miejsce.

  Program Voyager – bezzałogowy program badawczy, poświęcony badaniom planet-olbrzymów i zewnętrznej części heliosfery za pomocą dwóch bliźniaczych sond. Pierwszymi celami misji były badania Jowisza (w 1979 roku) i Saturna (w latach 1980 i 1981). Voyager 2 przeleciał także obok Urana (w 1986 roku) i Neptuna (w 1989 roku), czego nie dokonała dotąd (stan na 2013) żadna inna sonda. Sondy Voyager 1 i Voyager 2 wystrzelono w 1977 roku wykorzystując korzystny układ planet. Początkowo miały być kontynuacją programu Mariner (loty 11 i 12, określane też jako program Mariner Jupiter-Saturn), w marcu 1977 roku nazwę zmieniono na program Voyager. Obie sondy pozostają aktywne (wrzesień 2013); Voyager 2 bada obecnie najdalsze obszary heliosfery, natomiast Voyager 1 przekroczył w 2012 roku heliopauzę i przesyła dane z przestrzeni międzygwiezdnej.American dream – dosł. amerykańskie marzenie (sen) – narodowy etos Stanów Zjednoczonych wyrażający ideały demokracji, równości i wolności, na których budowano USA; amerykański sposób życia; amerykańskie społeczeństwo i kultura.

  Magazyn Rolling Stone napisał o tym utworze tak: „Co czyni gitarową piosenkę niezwykłą? Niesamowity riff, solo, tudzież jam, który porywa cię za każdym razem, kiedy go słyszysz. To, co kryje się za nutami rock-and-rolla, to pragnienie, wściekłość, rozpacz, a także radość czy euforia. Rock już od pół wieku jest głosem wolności i niezależności. Dźwięk gitary wciąż potrafi nas wyzwalać”.

  Jam session - rodzaj zbiorowego muzykowania (też: sesja improwizacyjna), szczególnie popularny w jazzie, bluesie, funku i folku.

  Covery[ | edytuj kod]

  Utwór był później wykonywany przez wielu artystów, m.in.:

  Dodatkowe informacje[ | edytuj kod]

 • Piosenkę wykorzystano w filmie Powrót do przyszłości. Marty McFly, grany przez Michaela J. Foxa, wykonuje ją na potańcówce w roku 1955. W tym samym czasie jeden z muzyków dzwoni do Chucka Berry’ego i przekazuje mu przez telefon „nowe brzmienia”, których miał poszukiwać.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka
 • Najlepsze gitarowe utwory świata
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.855 sek.