• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Woo

  Przeczytaj także...
  Byle do jutra II (chiń.: 英雄本色 2; pinyin: Yīngxióng běnsè èr; jyutping: Jing1hung4 bun2sik1 ji6) – film akcji wyprodukowany w Hongkongu w 1987 roku w reżyserii Johna Woo, w Polsce znany pod tytułem Byle do jutra II.Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).
  Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.

  John Woo (chiń. upr.: 吴宇森; chiń. trad.: 吳宇森; pinyin: Wú Yǔsēn; ur. 1 maja 1946 w Kantonie) – reżyser, scenarzysta, aktor oraz producent filmowy wywodzący się z Hongkongu.

  Chow Yun-Fat (chiń. upr.: 周润发; chiń. trad.: 周潤發; pinyin: Zhōu Rùnfā; ur. 18 maja 1955 na wyspie Lamma, Hongkong) – pochodzący z Hongkongu chiński aktor.Kula w łeb (tytuł oryg. Die xue jie tou) – hongkoński dramatyczny film wojenny w reżyserii Johna Woo, którego premiera odbyła się 17 sierpnia 1990 roku.

  Życiorys[]

  Dorastał w Hongkongu, zaczynając swoją filmową karierę jako pomocnik reżysera w 1969 i pracując dla Shaw Brothers Studios. W tym czasie spędzał dużo czasu ucząc się samodzielnie filmowej techniki i teorii z książek. Swój pierwszy film, The Young Dragons, wyreżyserował w 1973. Wkrótce Woo nakręcił kolejne filmy kung-fu w wytwórni Golden Harvest, a przez następne lata nakręcił kilkanaście filmów, w tym komedie oraz film z Jackiem Chanem Ręka śmierci, który również odniósł sukces. W 1983 roku udało mu się stworzyć film sensacyjny Lepsze jutro, ale trafił do kin dopiero 3 lata później. W 1986 roku John Woo i producent filmowy Tsui Hark otworzyli wytwórnię Film Workshop, dzięki której powstał Byle do jutra. Film osiągnął wielki sukces i zapoczątkował długą współpracę Woo z Chow Yun-Fatem. Po nakręceniu Byle do jutra II i Płatny morderca pod koniec lat 80., filmy trafiły od razu do kin i zwróciły uwagę międzynarodowej publiczności. To sprawiło, że Woo stał się reżyserem specjalizującym się w filmowaniu niesamowitych strzelanin w zwolnionym tempie (slow motion). Kolejne filmy to: Kula w łeb oraz Był sobie złodziej. Rok później przeniósł się prosto do Hollywood. Tu wyreżyserował Nieuchwytny cel, a główną rolę zagrał Jean-Claude Van Damme. Potem był jeszcze Tajna broń w 1996 (odniósł sukces kasowy), w 1997 Woo zrobił film, Bez twarzy. Po nim powstały hollywoodzkie filmy akcji takie jak Mission: Impossible II, Szyfry wojny i Zapłata, w których grali m.in. Tom Cruise, Nicolas Cage i Ben Affleck. Obecnie wielu reżyserów wzoruje się na jego filmach, m.in. Robert Rodriguez i Quentin Tarantino.

  Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Filmografia[]

 • Ręka śmierci (1976)
 • Lepsze jutro (1986)
 • Byle do jutra (1986)
 • Byle do jutra II (1987)
 • Płatny morderca (1989)
 • Kula w łeb (1990)
 • Był sobie złodziej (1991)
 • Dzieci triady (1992)
 • Nieuchwytny cel (1993)
 • Tajna broń (1996)
 • Zbrodnicze tradycje (1996) (TV)
 • Bez twarzy (1997)
 • Ochroniarz (1998) (TV)
 • Mission: Impossible II (2000)
 • Szyfry wojny (2001)
 • Zapłata (2003)
 • Trzy Królestwa (2008)
 • Trzy Królestwa II (2009)
 • Bibliografia[]

 • John Woo w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • John Woo w bazie stopklatka.pl
 • Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.Tom Cruise, właśc. Thomas Cruise Mapother IV (ur. 3 lipca 1962 w Syracuse) – amerykański aktor i producent filmowy. Uznany przez magazyn "Forbes" za najbardziej wpływowego człowieka show-biznesu. Za początek wielkiej kariery aktora uważa się nominowaną do Złotego Globu rolę w filmie Ryzykowny interes z 1983. Światową sławę zdobył rolą pilota Mavericka w filmie Top Gun z 1986.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ręka śmierci (oryg. Shao Lin men) – hongkoński film akcji z elementami sztuk walki z 1976 roku w reżyserii Johna Woo.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Quentin Jerome Tarantino (ur. 27 marca 1963 w Knoxville w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych) – amerykański reżyser i scenarzysta filmowy, jeden z głównych przedstawicieli postmodernizmu filmowego (obok Davida Lyncha oraz braci Coen).
  Płatny morderca (chiń. upr.: 喋血双雄; chiń. trad.: 喋血雙雄; pinyin: Diéxuè shuāngxióng; jyutping: dip6 hyut3 soeng1 hung4) – hongkoński film akcji z 1989 roku w reżyserii Johna Woo.
  Uproszczone pismo chińskie (chin. upr. 简体字; chin. trad. 簡體字; pinyin jiǎntǐzì) to odmiana pisma chińskiego. Uproszczenia dokonano w Chińskiej Republice Ludowej w latach 50. XX wieku. Celem reformy było ułatwienie nauki pisma i walka z analfabetyzmem. Modyfikując ok. 50 proc. najbardziej skomplikowanych z używanych dotąd znaków cel ten osiągnięto. Pismo uproszczone używane jest także w Singapurze.
  Tsui Hark (chiń.: 徐克; pinyin: Xú Kè; ur. 15 lutego 1950 w Ho Chi Minh, obecny Wietnam) – chiński producent, reżyser, scenarzysta filmowy i aktor, jeden z najpłodniejszych twórców kina hongkońskiego.
  Jackie Chan, kant. Sing Lung, pierw. Chan Kong-sang, 陳港生, pinyin Chén Gǎngshēng (ur. 7 kwietnia 1954 roku na Wzgórzu Wiktorii w Victorii) – hongkoński aktor, reżyser, scenarzysta, producent, kaskader, muzyk, przedsiębiorca i komik, ambasador dobrej woli UNICEF.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.