• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Whitehead - badacz

  Przeczytaj także...
  Małpożer (Pithecophaga jefferyi) – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae), zamieszkujący Filipiny. Jeden z najrzadszych, najbardziej zagrożonych i najpotężniejszych ptaków na świecie. Jest objęty międzynarodową ochroną gatunków ginących. Obecnie jego populację na wolności ocenia się na zaledwie 200-450 egzemplarzy.Jawa – wyspa w Azji Południowo-Wschodniej, jedna z Wielkich Wysp Sundajskich. Należy do Indonezji, a największe miasto wyspy, Dżakarta, jest stolicą tego kraju. Wyspę zamieszkuje 130 mln osób. Na obszarach nizinnych Jawy Centralnej na jeden km² przypada 2000 osób. Powierzchnia Jawy to 126,7 tys. km², co daje jej trzynaste miejsce wśród wysp na świecie i piąte w Indonezji.
  Palawan – wyspa na Filipinach; powierzchnia 11 680 km², ok. 700 tys. mieszkańców; wchodzi w skład prowincji Palawan.

  John Whitehead (ur. 30 czerwca 1860; zm. 2 czerwca 1899) – angielski badacz, naturalista, kolekcjoner okazów ptaków.

  Whitehead w latach 1885 i 1888 podróżował przez Malakkę, Borneo Północne, Jawę i Palawan, gdzie zbierał okazy różnych zwierząt nowych dla nauki, jak nosoczub czarnogardły (Calyptomena whiteheadi). Po powrocie napisał on książkę Exploration of Mount Kina Balu, North Borneo. W latach 1893-1896 podróżował przez Filipiny, ponownie zbierając okazy ptaków, jak małpożer (Pithecophaga jefferyi), którego nazwa gatunkowa upamiętnia ojca Johna, Jeffreya.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Żabowate (Ranidae), tzw. żaby właściwe – rodzina płazów bezogonowych zaliczanych do grupy Neobatrachia. Do żabowatych należy 16 rodzajów i ok. 340 gatunków.

  Whitehead był pierwszą osobą, która zdobyła szczyt Kinabalu, dokonał tego w roku 1888.

  Do gatunków nazwanych dla upamiętnienia Johna Whiteheada należą m.in.:

 • Kerivoula whiteheadi
 • Harpyionycteris whiteheadi
 • Maxomys whiteheadi
 • Exilisciurus whiteheadi
 • Chrotomys whiteheadi
 • Meristogenys whiteheadi (żabowate)
 • kitta białoskrzydła Urocissa whiteheadi
 • nosoczub czarnogardły Calyptomena whiteheadi
 • sędzioł czarnobrody Harpactes whiteheadi
 • pajęcznik brązowy Arachnothera juliae
 • puszczyk płowolicy Strix seloputo
 • salangana lśniąca Collocalia whiteheadi
 • kusaczynka brązowa Urosphena whiteheadi
 • filipinek rdzawolicy Zosterornis whiteheadi
 • kowalik korsykański Sitta whiteheadi
 • W roku 1899 John Whitehead zapragnął ponownie odwiedzić Filipiny, jednak z powodu wojny amerykańsko-hiszpańskiej plan nie powiódł się. Zamiast tego wyruszył na wyspę Hajnan, gdzie zmarł z powodu gorączki 2 czerwca 1899 roku.

  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Kinabalu (mal. Gunung Kinabalu) – najwyższy szczyt (4095 m n.p.m.) Malezji i całego Archipelagu Malajskiego, leżący w północno-wschodniej części wyspy Borneo, w górach Crocker. Podnóża góry porośnięte są wilgotnym lasem równikowym i objęte ochroną (Park Narodowy Kinabalu).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. John Whitehead: Exploration of Mount Kina Balu, North Borneo. Londyn: Gurney and Jackson, 1893.
  2. Chris Rowthorn, Muhammad Cohen, China Williams: Borneo. Ediz. Inglese. Lonely Planet, 2008, s. 54. ISBN 978-1-74059-105-8.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Barbara & Richard Mearns: Biographies for Birdwatchers. 1988. ISBN 0-12-487422-3.
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Wojna amerykańsko-hiszpańska – konflikt zbrojny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Królestwem Hiszpanii trwający od 25 kwietnia do 12 sierpnia 1898, w wyniku którego Hiszpania utraciła większość swych posiadłości na Karaibach i na obszarze Pacyfiku, a Stany Zjednoczone porzuciły dotychczasową politykę izolacjonizmu.
  Kowalik korsykański (Sitta whiteheadi) – gatunek małego ptaka z rodziny kowalików (Sittidae). Ma najdelikatniejszy dziób i najkrótszy ogon spośród kowalików. Występuje tylko na Korsyce. Nazwa gatunkowa upamiętnia przyrodnika Johna Whiteheada (1860-1899), który określił jego typ nomenklatoryczny w czerwcu 1883 roku. Jest niepłochliwy.
  Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.
  Chrotomys whiteheadi – gatunek gryzonia z rodziny myszowatych. Jest to endemit spotykany jedynie na Filipinach. Jego środowisko naturalne stanowią lasy deszczowe zwrotnikowe i podzwrotnikowe.
  Historia naturalna – określenie stosowane dla wszelkich zmian zachodzących w przyrodzie oraz dla dziedzin nauk zajmujących się badaniem obiektów przyrodniczych, zarówno przyrody ożywionej jak i nieożywionej (np. skały, minerały). W języku polskim to określenie jest rzadko używane, gdyż w tym sensie używa się raczej słowa przyrodoznawstwo.
  Nosoczub czarnogardły (Calyptomena whiteheadi) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny szerokodziobów. Występuje endemicznie na wyspie Borneo, lecz niezagrożony wyginięciem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.