John Waters

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Samuel Waters Jr. (ur. 22 kwietnia 1946 w Baltimore) − amerykański reżyser, scenarzysta, producent i aktor filmowy, również teoretyk kina.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Harris Glenn Milstead (ur. 19 października 1945 w Towson w stanie Maryland w USA, zm. 7 marca 1988 w Los Angeles) – amerykański aktor i piosenkarz, znany jako drag queen Divine

Zdobył sławę w latach 70. jako twórca filmów transgresyjnych. Wielu z zatrudnianych przez niego aktorów pojawiło się w więcej niż jednym z jego obrazów (np. Divine, Mink Stole czy Mary Vivian Pearce).

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w Baltimore w Maryland, jako syn Patricii Ann (z domu Whitaker) i Johna Samuela Watersa.

Zasiadał w jury konkursu głównego na 48. MFF w Cannes (1995).

W czym mamy problem? (tytuł oryg. Serial Mom) − amerykański film fabularny (czarna komedia) z 1994 roku, napisany i wyreżyserowany przez Johna Watersa, z Kathleen Turner obsadzoną w roli przykładnej matki i żony, a jednocześnie psychopatycznej morderczyni.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Female Trouble − amerykański film fabularny (komedia kryminalna) z 1974 roku, napisany, wyprodukowany i wyreżyserowany przez Johna Watersa. Film dedykowany jest członkowi rodziny Manson, Charlesowi "Teksowi" Watson.
Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.

Reklama