John Steinbeck
Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5] [6]Przeczytaj także...
Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Andrzej Nowicki (ur. 29 grudnia 1909 w Warszawie - zm. 9 kwietnia 1986 w Warszawie) - polski poeta, satyryk, autor słuchowisk radiowych, tłumacz literatury anglosaskiej.
Ekranizacje[ | edytuj kod]
Utwory Johna Steinbecka były często ekranizowane. Oto wykaz filmów powstałych na podstawie tekstów pisarza:
1939 – Myszy i ludzie; reż. Lewis Milestone; główne role: Burgess Meredith, Lon Chaney Jr.
1940 – Grona gniewu; reż. John Ford; główne role: Henry Fonda, Jane Darwell, John Carradine
1941 – Zapomniana wioska; reż. Alexander Hammid; narracja: Burgess Meredith
1942 – Tortilla Flat; reż. Victor Fleming; główne role: Spencer Tracy, Hedy Lamarr
1943 – Księżyc zaszedł; reż. Irving Pichel; główne role: Lee J. Cobb, Cedric Hardwicke
1944 – Łódź ratunkowa; reż. Alfred Hitchcock; główne role: Tallulah Bankhead, Hume Cronyn
1945 – Medal dla Benny’ego; reż. Irving Pichel; główne role: Dorothy Lamour, Arturo de Cordova
1947 – Perła; reż. Emilio Fernández; główne role: Pedro Armendáriz, Maria Elena Marques
1949 – Rudy kucyk; reż. Lewis Milestone; główne role: Myrna Loy, Robert Mitchum
1952 – Viva Zapata!; reż. Elia Kazan; główne role: Marlon Brando, Anthony Quinn
1955 – Na wschód od Edenu; reż. Elia Kazan; główne role: James Dean, Julie Harris
1957 – Zagubiony autobus; reż. Victor Vicas; główne role: Rick Jason, Jayne Mansfield
1961 – Lot; reż. główne role: Efrain Ramirez, Amelia Cortez
1982 – Ulica Nadbrzeżna; reż. David S. Ward; główne role: Nick Nolte, Debra Winger
1992 – Myszy i ludzie; reż. Gary Sinise; główne role: John Malkovich, Gary Sinise
National Steinbeck Center[ | edytuj kod]
Muzeum Johna Steinbecka w Salinas prezentuje dzieła autora, pamiątki z dzieciństwa i całego jego życia w sposób przystępny dla wszystkich bez względu na wiek. Tutaj litery same wyskakują z papierowych stronic wprost do wyobraźni widza, a interaktywne wystawy pozwalają doświadczyć zapachu wagonu towarowego wprost z Na wschód od Edenu. W Rabobank Agriculture Muzeum pokazywane są historie pod tytułem „from field to fork” (od pola do widelca), które celebrują historię, ludzi i technologię rolniczego społeczeństwa.
Emilio „El Indio” Fernández, właściwie Emilio Fernández Romo (ur. 26 marca 1904 w Hondo, Coahuila, zm. 6 sierpnia 1986 w Meksyku) – aktor, scenarzysta i reżyser kina meksykańskiego. Najbardziej znany jako reżyser filmu María Candelaria, który wygrał Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes.Irving Pichel (ur. 24 czerwca 1891 w Pittsburghu, zm. 13 lipca 1954 w Hollywood) – amerykański aktor i reżyser filmowy. Odkrył Natalie Wood i dał jej okazję zadebiutować w filmie. Na przełomie lat 40. i 50. XX wieku był oskarżany o „działalność antyamerykańską”, został wpisany na tzw. „czarną listę Hollywoodu”. Miał trzech synów.
Centrum Steinbecka zostało założone ku czci autora jako wielkiego pisarza oddanego swojemu rodzinnemu miastu, pragnie też ukazać jego piękno wszystkim odwiedzającym je ludziom. Poniżej znaleźć można link do filmu prezentującego w kilku słowach centrum.
Rodzinny dom Johna Steinbecka w stylu wiktoriańskim zbudowany został w 1897, a rodzina autora wprowadziła się do niego w 1900 roku.
Stowarzyszenie The Valley Guild zostało utworzone przez 8 entuzjastycznie nastawionych kobiet dzielących to samo zainteresowanie kuchnią. Chciały pokazać produkty, jakie oferuje dolina Salinas. Stowarzyszenie kupiło i wyremontowało dom, a 27 lutego 1974 roku (w 72 rocznicę urodzin Steinbecka) otworzyło go jako restaurację. Misją wolontariatu jest utrzymywać i chronić ten dom oraz zdobywać środki na cele charytatywne w dolinie Valley.
Alfred Joseph Hitchcock (ur. 13 sierpnia 1899 w Londynie, zm. 29 kwietnia 1980 w Los Angeles) – brytyjski reżyser i producent filmowy odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, pionier suspensu i thrillera psychologicznego. Po zrealizowaniu wielu udanych filmów w Wielkiej Brytanii przeniósł się do Hollywood. W 1956 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Często uważany jest za najlepszego brytyjskiego reżysera wszech czasów i jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych reżyserów w historii kina. Do jego najważniejszych filmów należą: Okno na podwórze, Zawrót głowy, Psychoza, Północ, północny zachód, Ptaki, Rebeka.Juliusz Kydryński (ur. 30 czerwca 1921 w Tarnobrzegu, zm. 26 maja 1994 w Krakowie) – polski prozaik, krytyk teatralny i filmowy oraz tłumacz z języków angielskiego, niemieckiego i francuskiego, m.in. dramatów elżbietańskich; brat Lucjana Kydryńskiego.
W restauracji można przeżyć wspaniałe doświadczenie spożywania świeżych produktów pochodzących wyłącznie z samej doliny Salinas.
literatura amerykańska
Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5] [6]
Warto wiedzieć że... beta
Robert Louis Stevenson (ur. 13 listopada 1850 w Edynburgu, zm. 3 grudnia 1894 w Vailima na Samoa) – szkocki powieściopisarz, poeta i reportażysta podróżnik, główny reprezentant neoromantyzmu w literaturze brytyjskiej.
Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.
William Makepeace Thackeray (ur. 18 lipca 1811 w Kalkucie, zm. 24 grudnia 1863 w Londynie) – pisarz angielski, dziennikarz i satyryk. Zyskał popularność dzięki powieści Targowisko próżności (Vanity Fair), satyrycznemu portretowi społeczeństwa angielskiego w XIX wieku. Przedstawiciel realizmu krytycznego.
Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
George Norman Douglas (ur. 8 grudnia 1868, zm. 7 lutego 1952) - brytyjski pisarz, skandalista, najbardziej kojarzony z powieścią South Wind z 1917.
Jean-Marie-Lucien-Pierre Anouilh fr: ʒɑ̃ maʀi lysjɛ̃ piɛʀ anuj (ur. 23 czerwca 1910 w Bordeaux, zm. 3 października 1987 w Lozannie) – francuski dramatopisarz i reżyser teatralny, autor dialogów filmowych. Anouilh podejmował problematykę moralną dotyczącą współczesności, choć niejednokrotnie posługiwał się sztafażem mitów antycznych.