• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Shea  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Prawo i porządek, znany także pod nazwą W obronie prawa oraz Prawo i bezprawie (oryg. Law & Order) – amerykański serial kryminalny autorstwa Dicka Wolfa. Serial ukazuje zbrodnie inspirowane prawdziwymi wydarzeniami ukazane z dwóch punktów widzenia: policji prowadzącej śledztwo oraz sądu w którym prowadzona jest sprawa. Prawo i porządek produkowane było przez stację NBC nieprzerwanie od 1990 do 2010 roku, dając mu pierwsze miejsce wśród najdłużej emitowanych amerykańskich seriali w tzw. prime time, czyli wieczornej porze najwyższej oglądalności.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  John Victor Shea III (ur. 14 kwietnia 1949 w North Conwy) – amerykański aktor telewizyjny, filmowy i teatralny, także reżyser i scenarzysta.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w North Conway w stanie New Hampshire jako jedno z czworga dzieci (dwójka z nich została lekarzami chiropraktykami – kręgarzami) Johna Victora Shea Jr. i Elizabeth Mary Shea. Dorastał w Springfield w stanie Massachusetts.

  Elementary, 2012-nadal – amerykański serial telewizyjny nadawany przez stację CBS od 27 września 2012 roku. W Polsce nadawany jest w usłudze nSeriale od 11 października 2012 roku oraz od 12 listopada 2012roku przez stację AXN Stworzony przez Roba Doherty na podstawie powieści Arthura Conana Doyle`a o Sherlocku Holmesie.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  W 1970 roku ukończył studia na wydziale dramatu w Bates College w Lewiston w stanie Maine, gdzie grał w drużynie piłkarskiej i zdobył zwycięstwo na Harvardzie (1970). Później studiował reżyserię w Yale School of Drama (1973) w New Haven w stanie Connecticut.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W 1975 roku zadebiutował na nowojorskiej scenie w Off-Broadwayowskim spektaklu Yentl jako Avigdor. Zagrał potem w sztukach: Smutki Stephena (The Sorrows of Stephen, 1979), Jedzenie pokojowego obiadu (The Dining Room, 1982) Koniec świata (End of the World, 1984) jako Michael Trent. W Londynie wystąpił jako zakażony AIDS Larry Kramer w przedstawieniu Normalne serce (The Normal Heart, 1986). Wystąpił także w sztukach takich jak Jak nauczę się kierować (How I Learned to Drive), Na dół ścieżki ogrodu (Down the Garden Path) i hicie Off-Broadwayu Reżyser (The Director, 2000).

  Charles Horman (ur. 15 maja 1942, zm. 20 września 1973), dziennikarz pochodzący z USA, był jedną z ofiar chilijskiego puczu w 1973, w wyniku którego ustanowiono reżim Augusto Pinocheta w Chile. Jego śmierć została nagłośniona przez reżysera Costa-Gavras w filmie Zaginiony (ang. Missing) z 1982 roku.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

  Trafił na szklany ekran w sitcomie ABC Osiem to wystarczająco (Eight Is Enough, 1977) oraz serialach - CBS Barnaby Jones (1977) i NBC Człowiek z Atlantis (Man from Atlantis, 1977), wystąpił w roli Józefa z Nazaretu w telewizyjnym filmie ABC Narodzenie (The Nativity, 1978).

  Jego debiutem kinowym był udział w dwóch produkcjach - czarnej komedii Teraz moja kolej (It's My Turn, 1980) z Michaelem Douglasem i dramacie Hussy (1980) z Helen Mirren. W dreszczowcu Zaginiony (Missing, 1982) u boku Jacka Lemmona i Sissy Spacek zagrał postać zaginionego amerykańskiego pisarza Charlesa 'Charliego' Hormana. W miniserialu NBC Kennedy (1983) wcielił się w Roberta F. Kennedy’ego. Za kreację Danny’ego w dramacie Miasto Wiatrów (Windy City, 1984) otrzymał nagrodę na festiwalu filmowym w Montrealu.

  Jedenasta godzina (ang. Eleventh Hour) – amerykański serial telewizyjny wyprodukowany przy współpracy Jerry Bruckheimer Television, Granada Television International i Warner Bros. Television, bazujący na brytyjskim serialu z 2006 o tym samym tytule.Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.

  Rola adoptującego ojca Billa Sterna w opartym na faktach teledramacie ABC Baby M (1988) przyniosła mu nagrodę Emmy. W serialu Nowe przygody Supermana (Lois & Clark: The New Adventures of Superman, 1993-97) z Deanem Cainem i Teri Hatcher wystąpił w roli złego, dociekliwego i dążącego bezwzględnie do celu biznesmena Lexa Luthora. Zadebiutował jako reżyser dramatu Southie (1998) z Amandą Peet, Donnie Wahlbergiem i Rose McGowan. Pojawił się w jednym z odcinków serialu HBO Seks w wielkim mieście (Sex and the City, 1999) i serialu NBC Prawo i porządek (Law & Order, 2003). Pracował jako asystent reżysera w Chelsea Westside Theater i jako wykładowca w Pratt Institute.

  Adopcja (łac. adoptio), przysposobienie, usynowienie – forma przyjęcia do rodziny osoby obcej, stwarzająca stosunek podobny do pokrewieństwa. Jest to przybranie dziecka (często w wieku dziecięcym) za swoje.Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.

  W latach 1970-2001 był żonaty z Laurą Pettibone, z którą ma syna Jake’a (ur. 1986). W 2001 roku ponownie się ożenił z Melissą MacLeod. Mają córkę Mirandę (ur. 2000) i syna Caidena.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Dean Cain, właściwie Dean George Tanaka (ur. 31 lipca 1966 r. w Mount Clemens w stanie Michigan, USA) – amerykański aktor, producent, scenarzysta i reżyser telewizyjny i filmowy.
  Prawo i bezprawie (ang. Law & Order: Trial by Jury) – fabularny amerykański serial telewizyjny emitowany przez NBC w latach 2005 do 2006. Serial jest trzecim spin-offem serialu Prawo i porządek.
  HBO (akronim od Home Box Office) – komercyjna, płatna, amerykańska stacja telewizyjna nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych z Hollywood oraz produkująca własne seriale telewizyjne. Transmituje też wiele walk boksu zawodowego. Dostępna jest głównie przez sieci kablowe. W skład HBO na terenie Polski wchodzi 5 kanałów: HBO HD, HBO 2 HD, HBO, HBO 2 i HBO Comedy. Spółka HBO jest też właścicielem kanału Cinemax.. Dodatkowo jest dostępna wypożyczalnia filmów HBO ON DEMAND (dawniej HBO Digital). W Polsce HBO jest producentem programów rozrywkowych HBO Na Stojaka i HBO Stand Up Comedy Club.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  New Haven – miasto w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, siedziba Hrabstwa New Haven położonego w stanie Connecticut. W 2019 miasto posiadało ponad 130 tys. mieszkańców.
  Plotkara – amerykański serial młodzieżowy oparty na powieści Cecily von Ziegesar o tym samym tytule. Został stworzony przez Josha Schwartza oraz Stephanie Savage i zadebiutował 19 września 2007 na antenie The CW. Narratorem serialu jest bloggerka Plotkara o nieznanej tożsamości (głos Kristen Bell), opisuje ona skandaliczne życie uczniów prywatnej szkoły na Upper East Side w Nowym Jorku. Serial rozpoczyna się powrotem na Upper East Side Sereny van der Woodsen (Blake Lively) z tajemniczego pobytu w szkole z internatem w Connecticut. Nikt nie wie dlaczego wyjechała, i z jakiego powodu wróciła. Blair Waldorf (Leighton Meester), królowa Constance Billard, a zarazem była przyjaciółka Sereny nie cieszy się z jej powrotu, w przeciwieństwie do swojego chłopaka, Nate’a Archibalda (Chace Crawford), który darzył Serenę nie tylko sympatią. W każdym z sezonów serialu widzowie poznają rozwój relacji Blair z Chuckiem (Ed Westwick), początkowo czarnym charakterem i rozkwit romansu Sereny z Danem (Penn Badgley). Serial kończy się na 6 sezonie, kiedy widzowie dowiadują się kto jest plotkarą. Ostatnia scena pokazuje losy głównych bohaterów 5 lat później.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.789 sek.