• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Shakespeare

  Przeczytaj także...
  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
  Dom nabyty przez Johna Shakespeare’a, w którym później urodził się jego syn, William.
  Herb, który radny miejski otrzymał w 1596 roku.

  John Shakespeare (ur. 1529, zm. ok. 1601) – angielski rękawicznik, posiadacz ziemski i radny miejski w Stratford-upon-Avon, ojciec Williama Shakespeare’a. Istnieje dowód, że był ukrytym katolikiem.

  Mary Arden (ok. 1540 - 1608) - matka Williama Shakespeare’a. Pochodziła ze znanej w hrabstwie Warwickshire rodziny Ardenów. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Podobnie jak o jego synu, Williamie, o Johnie wiadomo niewiele. Prawdopodobnie był synem Richarda Shakespeare’a ze Snitterfield, który w zamian za służbę dla króla Henryka VII otrzymał nadanie ziemskie.

  Na początku swojej kariery odnosił liczne sukcesy. 2 października 1556 wszedł w posiadanie domu przy Henley Street w Stratford (tam później urodził się William). Poślubił Mary Arden, członkinię znanego i bogatego lokalnego rodu. Nie jest znana data ich ślubu, przyjmuje się, że miało to miejsce ok. 1557 roku. Mieli ośmioro dzieci, z których trójka zmarła wcześnie:

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Handel – proces gospodarczy polegający na sprzedaży czyli na wymianie dóbr i usług na pieniądze. Proces ten jest realizowany przez zawodowych pośredników w celu osiągnięcia zysku.
 • Joan (1558 – 1569)
 • Margaret (1562 – 1563)
 • William (1564 – 1616)
 • Gilbert (1566 – 1611)
 • Joan (1569 – 1646)
 • Anne (1571 – 1579)
 • Richard (1574 – 1612)
 • Edmund (1580 – 1607).
 • W 1564 John został radnym miejskim, jest to zarazem rok narodzin jego syna, Williama. W 1568 roku otrzymał tytuł Wysokiego Zarządcy.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Wełna – włókno naturalne uzyskiwane z okrywy włosowej (sierści) owiec, lam, wielbłądów, kóz, królików i innych. Włókno wełniane posiada charakterystyczne cechy (karbikowatość, łuskowatość, lanolina), dzięki którym nadaje się doskonale do wytwarzania wysokiej jakości, wyrobów włókienniczych.

  Później jednak jego sytuacja się pogorszyła. Miał zatarg z prawem, co doprowadziło do tego, że utracił przywileje związane z byciem radnym. Oskarżano go także o nielegalny handel wełną - produkował rękawice, więc opłacalne było dla niego unikanie pośredników. Ostatnia wzmianka o nim pochodzi z 1597 roku, kiedy to pewną posiadłość kupił od niego George Badger. Prawdopodobnie umarł wkrótce po tym.

  Stratford-upon-Avon – miasto w Anglii, w hrabstwie Warwickshire, nad rzeką Avon. Położone 38 km na południowy wschód od Birmingham i 14 km na południowy zachód od stolicy hrabstwa – Warwick. Miasto zamieszkuje około 24 tys. mieszkańców. Rzymska nazwa miejscowości brzmi Strata Via, po polsku: Brodnica. Została tak nazwana ze względu na znajdującą się tam płytką przeprawę przez rzekę Avon.Henryk VII, ang. Henry VII (ur. 28 stycznia 1457, zm. 21 kwietnia 1509) – król Anglii i lord Irlandii od 22 sierpnia 1485 do końca życia. Pierwszy król z dynastii Tudorów, uważany za jednego z najlepszych angielskich władców.

  W XVIII w. na poddaszu jednego z budynków przy Henley Street w Stratford znaleziono dokument, w którym John Shakespeare zobowiązywał się, że w głębi duszy zawsze pozostanie katolikiem. Opisał go badacz Edmund Malone, lecz dokument ten zaginął, przez co jego autentyczność pozostaje nieweryfikowalna.

  Król (łac. rex) – tytuł osoby sprawującej najwyższą władzę w państwie o ustroju monarchicznym; władca przeważnie koronowany w specjalnym obrzędzie; najpowszechniej występujący tytuł monarszy. Słowo „król” w języku polskim i innych językach pochodzi od imienia Karola Wielkiego, np. czeski král, litewski karalius, rosyjski король.William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia/3 maja 1616, tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Stanisław Helsztyński: Shakespeare. Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1974.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Shakespeare, str. 115
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.