• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Romero

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Projektant gier – określenie osoby bądź zespołu osób, które projektują gry. Termin jest zwykle używany w odniesieniu do osób projektujących gry komputerowe, lecz może oznaczać również twórców tradycyjnych gier, takich jak np. gry planszowe.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  John Romero (2012)

  John Romero, właśc. Alfonso John Romero (ur. 28 października 1967, Colorado Springs, Kolorado, USA) – amerykański projektant gier komputerowych, współzałożyciel id Software i autor takich gier jak Wolfenstein 3D, Doom czy Quake.

  Swoją pierwszą grę – Scout Search – Romero zaprezentował w 1984 r. (opublikował ją w popularnym magazynie inCider). Oficjalnie pracę w branży rozpoczął w 1987 r., gdy dołączył do zespołu firmy Origin Systems (w niej powstała m.in. gra Space Rogue). Nie popracował w niej jednak zbyt długo – wkrótce stał się współzałożycielem kolejnej firmy – Inside Out Software (zajmował się w niej głównie przystosowywaniem gier stworzonych na Apple II do uruchamiania na Commodore – i odwrotnie). Później współtworzył jeszcze kilka innych firm – m.in. Ideas From The Deep oraz Softdisk.

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Colorado Springs – miasto w USA, położone w środkowo-zachodniej części kraju, w stanie Kolorado. Znajduje się na styku Wielkich Równin i Gór Skalistych, na przedgórzu pasma Park Range, na południe od Denver.

  Był jednym z czterech współzałożycieli id Software w 1990 roku. W tej firmie pracował nad takimi grami jak Commander Keen, Wolfenstein 3D, Doom, Doom II oraz Quake, a także jako producent i projektant gier Heretic i Hexen.

  W 1996 roku po odejściu z id Software założył Ion Storm, z którą wraz z Tomem Hallem w 2000 roku wydał Daikatanę i skąd odszedł wraz z Hallem zaraz po wydaniu gry Halla Anachronox w 2001 roku.

  W latach 2003–2005 pracował dla Midway Games – koordynował prace nad grą Gauntlet: Seven Sorrows (z firmy odszedł przed zakończeniem prac nad tym tytułem). Później pracował nad grą MMO.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Doom II: Hell on Earth – gra FPS wydana przez firmę id Software. Pierwotnie wydana została na IBM PC 10 października 1994 roku. Jest sequelem popularnej gry Doom, która wydana została rok wcześniej. W 1995 roku Doom II zdobył Origins Award w kategorii „Najlepsza Gra Komputerowa Fantasy lub Science Fiction roku 1994”.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa (ang.)

 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  ORCID (Open Researcher and Contributor ID) – kod alfanumeryczny stworzony dla unikalnego identyfikowania autorów i współautorów publikacji naukowych i akademickich.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  id Software - producent gier FPP. Znani są z serii Wolfenstein, Doom oraz Quake. Firma powstała w Mesquite w Teksasie w 1991 roku.
  Heretic – gra komputerowa z gatunku first-person shooter stworzona przez firmę Raven Software i wydana przez id Software w 1994 roku.
  28 października jest 301. (w latach przestępnych 302.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 64 dni.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Massively multiplayer online game (w skrócie: MMOG lub MMO) – typ gry komputerowej rozgrywanej jednocześnie przez graczy w Internecie, tak więc dostęp do gry możliwy jest wyłącznie on-line.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.694 sek.