• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Robertson Duigan

  Przeczytaj także...
  Lotnictwo – ogół zagadnień związanych z wszelkiego rodzaju statkami powietrznymi, pojazdami zdolnymi do samodzielnego lotu w powietrzu.No. 2 Squadron RAAF2 (AFC), 2 (RAAF), 2SQN (RAAF) - jednostka bojowa lotnictwa australijskiego Royal Australian Air Force.
  Elektrotechnika (inżynieria elektryczna) - dziedzina techniki i nauki, która zajmuje się zagadnieniami związanymi z wytwarzaniem, przetwarzaniem (przekształcaniem), przesyłaniem, rozdziałem, magazynowaniem i użytkowaniem energii elektrycznej.
  John Duigan za sterami swojego pierwszego samolotu

  John Robertson Duigan (ur. 31 maja 1882 w Terang, zm. 11 czerwca 1951 w Melbourne) – australijski pionier lotnictwa, konstruktor pierwszego australijskiego samolotu, w 1910 pierwszy Australijczyk, który odbył lot samolotem. W czasie I wojny światowej Duigan służył w Australian Flying Corps i otrzymał Military Cross za odwagę.

  Military Cross (MC - Krzyż Wojskowy) – brytyjskie odznaczenie wojskowe ustanowione 28 grudnia 1914 roku przez Jerzego V, do 1993 przyznawane oficerom wojsk lądowych, od 1993 może być przyznawane bez względu na stopień wojskowy. Military Cross nie może być przyznawany pośmiertnie, a można go otrzymać za "dzielność w czasie aktywnych operacji prowadzonych przeciw wrogowi" (gallantry during active operations against the enemy).Yarrawonga - miejscowość w Australii w stanie Wiktoria, hrabstwo Moira. Miejscowość położona nad rzeką Murray i jeziorem Mulwala, przy drodze Murray Valley. Yarrawonga jest połączona mostem z miejscowością Mulwala w stanie Nowa Południowa Walia.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się 31 maja 1882 w Terang w Wiktorii, był najstarszym z pięciorga dzieci. Około 1889 jego rodzina przeniosła się do Melbourne gdzie Duigan uczęszczał do Brighton Grammar School, po zdaniu matury w 1901 Duigan postanowił studiować w Wielkiej Brytanii. Do Londynu przybył w grudniu 1901, gdzie studiował elektrotechnikę i inżynierię mechaniczną w Finsbury College. Po powrocie do Australii zamieszkał na farmie Spring Plains w pobliżu Mia Mia w Wiktorii, gdzie wraz z młodszym bratem Reginaldem (ur. 1889) rozpoczął w 1908 eksperymenty z latającymi maszynami cięższymi od powietrza.

  Inżynieria mechaniczna - całość wiedzy dotyczącej projektowania, wytwarzania i eksploatacji maszyn, wyjąwszy z tego maszyny elektryczne i energetyczne, które są domeną inżynierii elektrycznej i inżynierii energetycznej oraz maszyn matematycznych, które są domeną inżynierii elektronicznej.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Duigan zaprojektował swój samolot, nazywany po prostu dwupłatowcem Duigana (Duigan biplane), bazując częściowo na francuskiej konstrukcji Farman III z 1909. Dwupłatowy samolot miał konstrukcję drewnianą, rozpiętość skrzydeł wynoszącą 10,5 m i napędzany był 4–cylindrowym silnikiem o mocy 25 KM ze śmigłem pchającym.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Pierwszy bardzo krótki lot samolotu (zaledwie 20 metrów) odbył się 16 lipca 1910, ale sam Duigan za swój pierwszy prawdziwy lot uważał 178–metrowy, kontrolowany lot z 7 października 1910, niemniej to 16 lipca jest obecnie obchodzony jako symboliczna data pierwszego lotu australijskiego samolotu.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Melbourne (wym. [ˈmelbən] lub [ˈmɛlbərn]) – w latach 1901–1927 stolica Australii, największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości w Australii (po Sydney), z liczbą ludności wynoszącą 4,8 mln mieszkańców. Uznane przez czasopismo „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. W Melbourne – obok Sydney – znajduje się największe skupisko polonijne Australii. Siedziba konsula honorowego Polski.

  W 1911 Duigan ponownie udał się go Wielkiej Brytanii gdzie wspólnie z Alliottem Roe zaprojektował i zbudował Avro Duigan 1911 (bazujący na wcześniejszym Avro Type D). Do Australii powrócił pod koniec 1912 gdzie zbudował nową wersję Avro Duigan 1911 wykorzystującą silnik z oryginalnej konstrukcji. W czasie pierwszego lotu nowego samolotu 17 lutego 1913 został on porwany nagłym podmuchem wiatru i przewrócony na grzbiet, poważnie przy tym raniąc Duigana. W listopadzie 1913 Duigan poślubił Kathleen Rebecca Corney i wraz z Horacem Johnem White'em założył firmę White & Duigan, specjalizującą się w naprawie silników samochodowych i zakładaniu instalacji elektrycznych.

  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.Royal Australian Air Force (RAAF, z ang. Królewskie Australijskie Siły Powietrzne) – oficjalna nazwa wojskowych sił powietrznych Australii. RAAF powstał w marcu 1914 r. początkowo jako Australian Flying Corps podlegając armii australijskiej, ale już 31 marca 1921 został wyodrębniony jako niezależna formacja wojskowa. Mottem RAAFu jest łacińskie zdanie Per Ardua ad Astra (Przez trudy do gwiazd).

  Po wybuchu I wojny światowej Duigan wstąpił na ochotnika do Australian Flying Corps, gdzie służył w No. 2 Squadron. We wrześniu 1918 został odznaczony Military Cross za „odwagę i poświęcenie”.

  Do Melbourne powrócił w 1919, w tym samym roku odsprzedał swoją część firmy. W 1920 przekazał jego pierwszy samolot do Industrial & Technological Museum z Melbourne. W 1928 przeniósł się do Yarrawonga, gdzie otworzył warsztat samochodowy. W 1940 Duigan przeżył zawał serca, rok później ponownie sprzedał swój biznes i powrócił do Melbourne, gdzie pracował w Aeronautical Inspection Directorate należącym do RAAF-u. Pod koniec lat 40. jego stan zdrowia znacznie się pogorszył, w 1950 wykryto u niego raka. Zmarł w domu 11 czerwca 1951.

  Wiktoria (ang. Victoria, VIC) – jeden ze stanów Australii, położony w południowo-wschodniej części kontynentu australijskiego. Odznacza się największą w kraju gęstością zaludnienia. Farman III, znany też jako dwupłat Henry Farman 1909, był wczesnym francuskim samolotem zaprojektowanym i zbudowanym przez Henriego Farmana w 1909 r. Jego konstrukcja była tak szeroko kopiowana, że podobne samoloty były na ogół nazywane „Farmanami”.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. John Robertson Duigan 1882-1951 (ang.). monash.edu.au. [dostęp 2012-07-03].
  2. John Robertson Duigan MC, Pioneering Aviator (1882-1951) (ang.). museumvictoria.com.au. [dostęp 2012-07-03].
  3. Designing & Building the First Australian Aircraft (ang.). museumvictoria.com.au. [dostęp 2012-07-03].
  4. Early Australian Aviation (ang.). aarg.com.au. [dostęp 2012-07-03].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.