• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Oxley

  Przeczytaj także...
  Allan Cunningham (ur. 13 lipca 1791 w Londynie, zm. 27 czerwca 1839 w Sydney) – brytyjski botanik i podróżnik, najbardziej znany ze swojego wkładu w dokumentowanie flory Nowej Południowej Walii.Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.
  Lachlan – rzeka w Australii (Nowa Południowa Walia), prawy dopływ Murrumbidgee.Długość rzeki to ok. 1500 km. Swoje źródła ma w Wielkich Górach Wododziałowych. Powierzchnia dorzecza wynosi 70 tys. km².
  John Oxley

  John Oxley (ur. 1 stycznia 1785 w Yorkshire, zm. 26 maja 1828 w Kirkham) – angielski żeglarz, urzędnik kolonialny administracji brytyjskiej, podróżnik i odkrywca, działający we wschodniej Australii.

  Mając 11 lat zaciągnął się do brytyjskiej marynarki wojennej. W 1802 r. wyruszył w rejs do Afryki, a w latach 1804-1805 pożeglował do Australii w wyprawie do Western Port w południowej Wiktorii. W 1805 r. gubernator Philip Gidley King mianował go pełniącym obowiązki drugiego oficera na okręcie „Buffalo”. W 1806 r. Oxley dowodził już okrętem „Estramina” w rejsie do Ziemi van Diemena (dzisiejsza Tasmania). W następnym roku powrócił do Anglii, gdzie 25 listopada uzyskał patent oficerski. W listopadzie 1808 r. wrócił do Sydney i służył w marynarce jako pierwszy oficer na HMS „Porpoise”. W styczniu 1809 r. popłynął do Hobart na Tasmanii z Williamem Blighem, gubernatorem Nowej Południowej Walii, przebywającym na pokładzie HMS „Porpoise” w swego rodzaju areszcie po tzw. ”Rebelii rumowej”.

  Generał Lachlan Macquarie (ur. 31 stycznia 1762 na wyspie Ulva - zm. 1 lipca 1824 w Londynie) - brytyjski żołnierz i administrator kolonialny szkockiego pochodzenia. W latach 1810-1821 był gubernatorem Nowej Południowej Walii. Przez wielu historyków uważany jest za postać o kluczowym znaczeniu dla przeobrażenia Australii z miejsca służącego jedynie jako odosobnienie skazańców w rozwijającą się kolonię, przyciągającą także wolnych osadników.Rebelia rumowa – bunt wojska oraz części ludności Nowej Południowej Walii przeciwko władzy gubernatora Williama Bligha, który miał miejsce 26 stycznia 1808 roku.

  W 1810 r. gubernator Lachlan Macquarie przydzielił Oxley’owi 600 akrów (240 ha) ziemi niedaleko Camden w Nowej Południowej Walii, a w 1815 r. powiększył nadanie do 1000 akrów (600 ha). Posiadłość ta nazwana została Kirkham. W międzyczasie w 1812 r. Oxley został mianowany komisarzem generalnym Nowej Południowej Walii.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Trasy podróży Oxley'a z l. 1817 i 1818

  W 1817 r. wraz z Gerogem Evansem i botanikiem Allanem Cunninghamem wyruszył w głąb Nowej Południowej Walii, gdzie badał rzeki nazwane przezeń Lachlan i Macquarie. W czerwcu 1818 r. dotarł w rejon dzisiejszego miasta Dubbo. Swoje notatki z tych podróży opublikował pod tytułem Journals of Two Expeditions into the Interior of New South Wales, undertaken by order of the British government in the years 1817-18.

  Zatoka Jervis (ang. Jervis Bay) – naturalna zatoka morska Oceanu Spokojnego, rozciągającą się na szerokość 16 km i długość 10 km na południowym wybrzeżu Nowej Południowej Walii. Zatoka, otwarta w kierunku wschodnim, znajduje się około 150 km od Sydney.Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

  W 1819 r. dotarł do zatoki Jervis, którą uznał za nieodpowiednią do kolonizacji. W 1823 r. na pokładzie kutra „Mermaid” popłynął wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii na północ, badając okolice Port Curtis i zatokę Moreton. W następnym roku, ponownie w towarzystwie A. Cunninghama, eksplorował dolny bieg rzeki Brisbane i jej dopływ Bremer. Z jego rekomendacji ówczesny gubernator Nowej Południowej Walii, Thomas Brisbane, zdecydował utworzyć w tej okolicy pierwszą kolonię karną, która stała się zaczątkiem dzisiejszego miasta Brisbane.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Brisbane (wym. [ˈbrɪzbən]) – miasto w Australii, stolica stanu Queensland, położone nad Oceanem Spokojnym u ujścia rzeki Brisbane. Jest trzecim co do wielkości miastem Australii z liczbą ludności wynoszącą 2,5 mln mieszkańców, mieszka w nim ok. 10% populacji państwa. Wraz z miastami satelickimi Gold Coast, Sunshine Coast i kilkoma sąsiadującymi powiatami tworzy region i aglomerację South East Queensland zamieszkiwaną przez 3,5 mln osób. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego, z całorocznym okresem z letnimi temperaturami, temperatury w dzień wahają się od 21 °C w lipcu do około 30 °C w styczniu. Philip Gidley King (ur. 23 kwietnia 1758 r. w Launceston w Kornwalii – zm. 3 września 1808 r.) – oficer marynarki brytyjskiej, urzędnik brytyjskiej administracji kolonialnej w Australii, trzeci z kolej gubernator stanu Nowa Południowa Walia w latach 1800 – 1806.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Royal Navy, Królewska Marynarka Wojenna – marynarka wojenna Wielkiej Brytanii, najstarsza zorganizowana siła zbrojna Zjednoczonego Królestwa.
  Dubbo – miasto w Nowej Południowej Walii w Australii, położone nad rzeką Macquarie. Ma około 39 tys. mieszkańców.
  William Bligh (ur. 9 września 1754 w Plymouth, zm. 7 grudnia 1817 w Londynie) – oficer marynarki brytyjskiej, dowódca okrętu HMS „Bounty”, Gubernator Nowej Południowej Walii.
  Camden (Camden Council) - jeden z 38 samorządów lokalnych wchodzących w skład aglomeracji Sydney, największego zespołu miejskiego Australii. Camden usytuowane jest w południowo-zachodnim Sydney i zajmuje powierzchnię 201 km. Liczy 49 645 mieszkańców (2006).
  Sir Thomas Brisbane (ur. 23 lipca 1773 w Largs, zm. 27 stycznia 1860 w Largs) – brytyjski żołnierz, astronom i administrator kolonialny, w latach 1821–1825 gubernator Nowej Południowej Walii. Od jego nazwiska pochodzi nazwa australijskiego miasta Brisbane.
  Hobart (wym. [ˈhoʊbɑrt]) – miasto w Australii, stolica Tasmanii. Założone zostało (jako kolonia karna) w 1804 i było drugim po Sydney miastem na tym kontynencie. Hobart prawa miejskie posiada od 1842 i jest centrum finansowym i administracyjnym Tasmanii. W 2006 roku liczyło 205 566 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.