• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Newcombe

  Przeczytaj także...
  US Open, United States Open – międzynarodowe mistrzostwa USA w tenisie; jeden z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema, rozgrywany w Stanach Zjednoczonych od 1881 roku, na przełomie sierpnia i września. Od 1978 odbywa się w Nowym Jorku, w dzielnicy Queens na twardych kortach USTA Billie Jean King National Tennis Center we Flushing Meadows–Corona Park.Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  John Newcombe, właśc. John David Newcombe (ur. 23 maja 1944 w Sydney) – australijski tenisista, zwycięzca 26 turniejów wielkoszlemowych, lider rankingu ATP w grze pojedynczej, zdobywca Pucharu Davisa.

  Newcombe uznawany jest za jednego z najwybitniejszych tenisistów rodem z Australii.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Newcombe jest mężem byłej niemieckiej tenisistki Angeliki Pfannenburg.

  Tony Roche (ur. 17 maja 1945 w Wagga Wagga (Nowa Południowa Walia) w Australii) – australijski tenisista, najwyżej w światowym rankingu sklasyfikowany był na 8 pozycji, w 1986 roku uhonorowany miejscem w Międzynarodowej Tenisowej Hall of Fame.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 1986 roku uhonorowany został miejscem w Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy, a w 1998 w Australijskiej Tenisowej Galerii Sławy.

  W 2010 roku przeszedł operację w związku z rakiem skóry.

  Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

  Od 1960 roku zaczął występować w turniejach tenisowych, w 1968 zostając zawodowcem wraz z rozpoczęciem ery open. Jeszcze jako amator wygrał wielkoszlemowy Wimbledon i U.S. National Championships w singlu, a w deblu 2–krotnie Australian Championships, French Championships, 2–krotnie Wimbledon oraz U.S. National Championships.

  Międzynarodowa Tenisowa Galeria Sławy (ang. International Tennis Hall of Fame) – instytucja zajmująca się upowszechnianiem tenisa, prezentacją tradycji tenisowych kolejnym pokoleniom graczy i kibiców oraz honorowaniem wybitnych zawodników i zawodniczek.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W singlu został łącznie zwycięzcą 7 turniejów Wielkiego Szlema oraz finalistą 3 imprez tej rangi. W deblu triumfował 17 razy przy 4 przegranych finałach. 12 tytułów gry podwójnej zdobył wspólnie z Tonym Roche. Przed erą open 2 razy został mistrzem rozgrywek Wielkiego Szlema w mikście, wspólnie z Margaret Smith Court. Osiągnął ponadto 1 finał gry mieszanej.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Margaret Smith Court (ur. 16 lipca 1942 w Albury, Nowa Południowa Walia) – tenisistka australijska, zwyciężczyni 62 turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej, podwójnej i mieszanej.

  Newcombe reprezentował Australię w Pucharze Davisa, w latach 1963–1967, 1973, 1975–1976. Odniósł w tym czasie z drużyną narodową 5 zwycięstw, w latach 1964–1967 i 1973. Zagrał w 34 meczach odnosząc 25 wygranych (bilans 16–7 w singlu i 9–2 w deblu).

  W rankingach światowych osiągnął pozycję lidera w singlu w 1967 roku, oraz w komputerowej klasyfikacji ATP (3 czerwca 1974). W zestawieniu gry podwójnej również był liderem, jednak po wprowadzeniu rankingu komputerowego najwyżej był na 455. pozycji (3 stycznia 1983).

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. French Open, Roland Garros – międzynarodowe mistrzostwa Francji w tenisie, jeden z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema rozgrywany w Paryżu na kortach imienia Rolanda Garrosa na przełomie maja i czerwca.

  Po zakończeniu zawodniczej kariery, w latach 1994–2000 był kapitanem reprezentacji Australii w Pucharze Davisa. W 1999 Australia, pod przewodnictwem Newcombe, wygrała finał 3:2 z Hiszpanią.

  Finały w turniejach wielkoszlemowych[ | edytuj kod]

  Gra pojedyncza (7–3)[ | edytuj kod]

  Gra podwójna (17–4)[ | edytuj kod]

  Gra mieszana (2–1)[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Australian Tennis Hall of Fame | Players and Rankings | News and Events | Tennis Australia, Tennis Australia [dostęp 2018-05-18] (ang.).
  2. Newcombe, 65, has operation for skin cancer, ESPN.com, 7 maja 2010 [dostęp 2018-03-06].
  3. John Newcombe (ang.). tennisfame.com. [dostęp 11 stycznia 2017].
  4. PLAYER PROFILE – John Newcombe (ang.). tennis.com.au. [dostęp 11 stycznia 2017].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie ATP (ang.). Association of Tennis Professionals. [dostęp 22 sierpnia 2013].
 • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 22 sierpnia 2013].
 • Profil na stronie Pucharu Davisa (ang.). Davis Cup. [dostęp 22 sierpnia 2013].
 • Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.
  Wimbledon – tenisowy turniej zaliczany do turniejów Wielkiego Szlema. Rozgrywany jest on od 1877 roku jako mistrzostwa Anglii. Jest to najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy w świecie – The Championships. Rozgrywany jest w jednej z 32 dzielnic Wielkiego Londynu (w London Borough of Merton), położonej na południowy zachód od centrum miasta. Na tamtejszych kortach trawiastych All England Lawn Tennis and Croquet Club odbywa się co roku, na przełomie czerwca i lipca. Uznawany jest za nieoficjalne mistrzostwa świata na kortach trawiastych.
  Australian Open, AO, Aussie Open, Wielki Szlem Azji i Pacyfiku – międzynarodowe tenisowe mistrzostwa Australii, pierwszy z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema, rozgrywane od 1905 roku. Odbywają się corocznie w drugiej połowie stycznia na kortach Melbourne Park w Melbourne.
  Era open - okres w tenisie ziemnym, rozpoczęty w 1968 roku, kiedy to zezwolono na udział zawodników amatorskich oraz zawodowych w każdym turnieju (amatorskim i profesjonalnym).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.