• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Myung

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Dream Theater – amerykańska grupa muzyczna wykonująca metal progresywny, założona w roku 1985 przez Johna Petrucciego (gitara), Johna Myunga (gitara basowa) i Mike’a Portnoya (perkusja). Po dołączeniu Kevina Moore’a (instrumenty klawiszowe) zespół obrał nazwę Majesty, którą zmienił na Dream Theater dopiero w roku 1987. Muzyka tej grupy to fuzja popularnych wówczas hard rocka i heavy metalu z jednej strony oraz rocka progresywnego z drugiej. Inspiracją dla Dream Theater była twórczość takich zespołów jak Kansas, Rush, Queensrÿche, Yes, Iron Maiden. Muzyka Dream Theater cechuje się ciężkim heavymetalowym brzmieniem, skomplikowaną formą typową dla rocka progresywnego (zmieniające się w czasie schematy rytmiczne i harmoniczne) oraz wykonawczą wirtuozerią. Zespół jest uważany za jeden z najważniejszych w historii metalu progresywnego. Do września 2010 roku działał w składzie James LaBrie, John Myung, John Petrucci, Mike Portnoy, Jordan Rudess.
  Platypus - amerykańska supergrupa muzyczna wykonująca rock progresywny z wpływami jazz fusion, powstała 1997 roku z inicjatywy basisty Johna Myunga znanego z grupy Dream Theater oraz instrumentalisty klawiszowca Dereka Sheriniana znanego z grupy Planet X. Muzycy zaprosili do współpracy gitarzystę Ty Tabora znanego z grupy King’s X oraz perkusistę Roda Morgensteina znanego z grupy Dixie Dregs. W tym składzie zespół wydawał dwa albumy zatytułowane When Pus Comes to Shove w 1998 roku oraz Ice Cycles w roku 2000. Wkrótce po wydaniu drugiego albumu zespół został rozwiązany.

  John Ro Myung (ur. 24 stycznia 1967 w Chicago w stanie Illinois w USA) – amerykański muzyk, kompozytor i instrumentalista. Uczęszczał do szkoły muzycznej Berklee College of Music w Bostonie. Basista progresywnometalowej grupy muzycznej Dream Theater. Znany również ze współpracy z Gordian Knot, The Jelly Jam czy Platypus.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Instrumentarium[ | edytuj kod]

  Dyskografia[ | edytuj kod]

   Zobacz więcej w artykule Dream Theater, w sekcji Dyskografia.
 • Platypus - When Pus Comes to Shove (1999, InsideOut Music)
 • Gordian Knot - Gordian Knot (2000, Sensory)
 • Platypus - Ice Cycles (2000, InsideOut Music)
 • The Jelly Jam - Jelly Jam (2002, InsideOut Music)
 • Explorer's Club - Raising the Mammoth (2002, Magna Carta)
 • The Jelly Jam - Jelly Jam 2 (2004, InsideOut Music)
 • The Jelly Jam - Shall We Descend (2011, Molken Music)
 • Wideografia[ | edytuj kod]

   Zobacz więcej w artykule Dream Theater, w sekcji Wideografia.
 • John Myung - Progressive Bass Concepts (1996, VHS /DVD, Warner Brothers Pub.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyclopaedia Metallum - John Myung (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2016-08-03].
  2. Craig Harris: Dream Theater Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2012-02-16].
  3. Dream Theater - John Myung Bass Gear Rig and Equipment (ang.). www.uberproaudio.com. [dostęp 2013-10-10].
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gordian Knot (ang. węzeł gordyjski) to amerykańska supergrupa muzyczna wykonująca instrumentalną, skomplikowaną technicznie odmianę progresywnego rocka i heavy metalu. Grupa powstała w 1998 roku, funkcjonuje do dziś.
  Berklee College of Music - amerykańska wyższa uczelnia muzyczna, założona w 1945 roku w Bostonie. Szkołę tę skończyło wielu wybitnych muzyków. Uczelnia posiada 27 wydziałów i ponad 430 kierunków studiów.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Metal progresywny – podgatunek heavy metalu, który ma wiele cech rocka progresywnego, w tym złożone struktury kompozycyjne, niestandardowe i zmienne metrum, zawiłe partie instrumentalne. Wysoki poziom artystyczny kompozycji często łączony jest z obszernymi tekstami w formie opowieści epickich, co w rezultacie daje długie utwory (nawet 15-20 minut) i albumy koncepcyjne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.