• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John McTiernan

  Przeczytaj także...
  Lorraine Bracco (ur. 2 października 1954 w Brooklynie) – amerykańska aktorka pochodzenia włosko-angielskiego, znana przede wszystkim z roli dr Jennifer Melfi w serialu Rodzina Soprano.Arnold Alois Schwarzenegger (ur. 30 lipca 1947 w Thal) – austriacko-amerykański aktor, kulturysta i polityk, gubernator stanu Kalifornia w latach 2003-2011.
  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  John Campbell McTiernan Jr. (ur. 8 stycznia 1951 w Albany) – amerykański reżyser filmowy.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się i wychował w małym miasteczku Albany w stanie Nowy Jork. Po ukończeniu szkoły w Exeter kontynuował naukę na kierunku reżyserii teatralnej. Wcześnie wykazywał zainteresowanie sztuką dramatyczną. Później jego powołaniem stał się film i to jemu poświęcił się w przyszłości. Opuścił teatr i postanowił związać się z American Film Institute, na wydziale reżyserii filmowej.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Jego pierwszy film fabularny Nomads powstał w 1986 roku, John napisał do niego scenariusz i wyreżyserował go. Zagrał w nim Pierce Brosnan, wtedy jeszcze początkujący aktor, grający w filmach telewizyjnych. Następnym filmem, jaki powierzyło mu studio, był hit kinowy, Predator z Arnoldem Schwarzeneggerem.

  Antonio Banderas, właściwie José Antonio Domínguez Banderas (ur. 10 sierpnia 1960 w Maladze) – hiszpański aktor, reżyser, producent filmowy, model i piosenkarz.Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.

  Z czasem McTiernan wyspecjalizował się w reżyserii filmów sensacyjnych, takich jak Szklana pułapka z Bruce’em Willisem, Polowanie na Czerwony Październik, czy Bohater ostatniej akcji, kolejny film ze Schwarzeneggerem w roli głównej (tutaj był także producentem).

  W 1992 roku McTiernan nakręcił film różniący się od pozostałych swoich produkcji, poruszający problemy ochrony środowiska – Uzdrowiciel z tropików z Seanem Connery i Lorraine Bracco.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Kolejnymi filmami McTiernana były: sequel Szklana pułapka 3, Afera Thomasa Crowna, ponownie z Pierce Brosnanem i Trzynasty wojownik z Antonio Banderasem. Ostatnim filmem, jaki wyreżyserował jest Sekcja 8. z Samuelem L. Jacksonem i Johnem Travoltą.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Trzykrotnie żonaty. Po raz pierwszy z Carol Land (rozwiedziony w 1974), następnie z Donną Dubrow (1988-1997, rozwód) i ostatecznie z Kate Harrington (od 2003), ma 2 dzieci.

  Filmografia (jako reżyser)[ | edytuj kod]

 • 2003 Sekcja 8. (Basic)
 • 2002 Rollerball
 • 1999 Afera Thomasa Crowna (The Thomas Crown Affair)
 • 1999 Trzynasty wojownik (The 13th Warrior)
 • 1995 Szklana pułapka 3 (Die Hard: With a Vengeance)
 • 1993 Bohater ostatniej akcji (Last Action Hero)
 • 1992 Uzdrowiciel z tropików (Medicine Man)
 • 1990 Polowanie na Czerwony Październik (The Hunt for Red October)
 • 1988 Szklana pułapka (Die Hard)
 • 1987 Predator
 • 1986 Nomads
 • Nagrody[ | edytuj kod]

 • 1994 w filmie – nominacja za film Bohater ostatniej akcji do nagrody Saturn, jako najlepszy reżyser
 • 1990 w filmieSzklana pułapka, Niebieska Wstążka za najlepszy film obcojęzyczny
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Sequel ([ˈsiːkwəl]; ang. kontynuacja, dalszy ciąg, następstwo) – kontynuacja jakiegoś dzieła, najczęściej filmu, książki lub gry komputerowej, przedstawiająca dalsze losy poznanych bohaterów lub kontynuująca wątek ukazany w poprzednim dziele.
  Warto wiedzieć że... beta

  Saturn (ang. Saturn Award) – nagroda filmowa przyznawana przez Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films dla uhonorowania najlepszych dzieł filmowych z gatunków: science fiction, fantasy i horror. Przyznawana jest od 1972.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Exeter (IPA /ˈeksɪtə(r)/) – miasto w Wielkiej Brytanii, ośrodek administracyjny hrabstwa Devon, port nad rzeką Exe, w pobliżu jej ujścia do Kanału La Manche. W 2005 r. populację miasta szacowano na 117,600 mieszkańców.
  Afera Thomasa Crowna – amerykański film fabularny z 1999 roku w reżyserii Johna McTiernana. Jest to remake filmu pod tym samym tytułem z 1968 roku. W rolach głównych występują Pierce Brosnan i Rene Russo.
  Szklana pułapka (ang. Die Hard) – amerykański film sensacyjny z 1988 roku, nakręcony na podstawie powieści Nothing Lasts Forever Rodericka Thorpa, wyreżyserowany przez Johna McTiernana, w którym główną rolę zagrał Bruce Willis.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.