• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Langdon

  Przeczytaj także...
  Cło – opłata pobierana przez państwo w związku z przemieszczaniem towarów przez granicę celną (powszechnie stosuje się cła importowe, niemniej w niektórych państwach ocleniu podlega również eksport i tranzyt).Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa, szef administracji federalnej, naczelny dowódca sił zbrojnych, szef rządu, a także lider swojej partii. Konstytucja nadała mu wiele prerogatyw, co sprawia iż zajmuje on kluczowe miejsce w systemie politycznym Stanów Zjednoczonych.
  Niepodległość – niezależność państwa od formalnego wpływu innych jednostek politycznych. Niepodległość można również określić jako suwerenność potencjalną.

  John Langdon (ur. 26 czerwca 1741 w Portsmouth w stanie New Hampshire, zm. 18 września 1819 roku w Portsmouth w stanie New Hampshire) – amerykański przedsiębiorca, żołnierz i polityk.

  Biografia[]

  John Langdon urodził się 26 czerwca 1741 roku w Portsmouth w stanie New Hampshire. Jego ojciec był lokalnym politykiem i posiadał spory majątek ziemski. John wraz ze swoim starszym bratem Woodburym postanowili jednak zająć się działalnością handlową w pobliskim porcie.

  Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.Thomas Jefferson (ur. 13 kwietnia 1743 w Shadwell w stanie Wirginia, zm. 4 lipca 1826 w Charlottesville) – amerykański prawnik, działacz niepodległościowy, archeolog, architekt, trzeci prezydent USA (1801–1809), założyciel stanowego University of Virginia. Pochodził z zamożnej rodziny o wysokim statusie społecznym.

  W wieku 22 lat został kapitanem statku towarowego żeglującego do Indii Zachodnich, a cztery lata później wszedł w posiadanie swojego pierwszego statku handlowego. Na przestrzeni lat zgromadził niewielką flotę statków, które kursowały pomiędzy Portsmouth, Karaibami i Londynem. Jego brat odniósł jeszcze większy sukces w interesach i w 1770 roku obaj bracia należeli do najbogatszych obywateli Portsmouth.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.United States Secretary of the Navy (SECNAV) (Sekretarz Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych) – bezpośredni cywilny zwierzchnik Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Do 1947 roku była to jedna z pozycji wchodzących w skład gabinetu Stanów Zjednoczonych. Po reorganizacji w 1947 roku, Departament Marynarki Wojennej wchodzi w skład Departamentu Obrony, a bezpośrednim zwierzchnikiem sekretarza Marynarki Wojennej jest sekretarz obrony. Od 2009 roku sekretarzem Marynarki Wojennej jest Ray Mabus.

  U progu rewolucji amerykańskiej obaj bracia zaangażowali się w lokalną politykę. John uczestniczył w miejskich komitetach stworzonych aby protestować przeciw cłom na herbatę wprowadzonym przez brytyjski parlament oraz aby zorganizować bojkot brytyjskich towarów. W 1774 roku obaj bracia zostali wybrani do stanowego parlamentu New Hampshire. Jednak proces polityczny szybko zirytował Langdona i wkrótce przyłączył się do lokalnej armii obywatelskiej. Brał między innymi udział w rajdzie na lokalny fort, podczas którego zdobyto zapasy prochu zanim mógł je przejąć gubernator królewski. W 1775 wybrano go do Kongresu Kontynentalnego. W kongresie Langdon natychmiast opowiedział się za ogłoszeniem niepodległości.

  USS Raleigh – fregata żaglowa, jedna z trzynastu pierwszych statków autoryzowanych w roku 1775 przez Kongres Kontynentalny do użytku Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Po przejęciu jej przez wojska brytyjskie w roku 1778 służyła jako HMS "Raleigh" w Royal Navy.Lista sygnatariuszy Konstytucji Stanów Zjednoczonych zawiera 39 osób. Dwanaście z trzynastu stanów, z wyjątkiem Rhode Island, oddelegowało łącznie 70 przedstawicieli na konwencję konstytucyjną w Filadelfii. Z różnych względów na konwencję przybyło 55 delegatów, z których 39 podpisało konstytucję. Najmłodszym sygnatariuszem był Jonathan Dayton, który miał 26 lat, zaś najstarszym był Benjamin Franklin, który podpisał konstytucję w wieku 81 lat.

  Jako członek Kongresu Kontynentalnego Langdon przyczynił się znacząco do przygotowań do wojny. Ze względu na doświadczenie w sprawach morskich zasiadał między innymi w komitecie Kongresu nadzorującym utworzenie floty kontynentalnej.

  W 1775 roku zrezygnował z uczestnictwa w Kongresie Kontynentalnym, aby bezpośrednio zająć się zarządzaniem marynarką. Korzystając ze swoich rozległych kontaktów ustanowił stocznię w Portsmouth i rozpoczął pracę nad budową fregaty Raleigh. Posiadał również własną flotę statków korsarskich, a następnie zaczął nadzorować budowę 74-działowego okrętu liniowego America, który był najbardziej ambitnym projektem stoczniowym w tamtych czasach. Poza tym, nadzorował import i dystrybucję broni z Francji.

  Indie Zachodnie (obecnie Karaiby) – najwcześniejsza z nazw używanych w odniesieniu do wysp położonych w basenie Morza Karaibskiego. Z upływem czasu zaczęto używać innych nazw, takich jak Antyle czy Karaiby. Dzisiaj nazwą Indie Zachodnie określa się jedynie wyspy należące do Małych Antyli i Bahamów.Herbata – napar przyrządzany z liści i pąków grupy roślin, nazywanych tą samą nazwą, należących do rodzaju kamelia (Camellia). Rośliny te są do siebie podobne, traktowane jako odrębne gatunki lub odmiany jednego gatunku – herbaty chińskiej (Camellia sinensis). Dawniej zaliczano je do rodzaju Thea, różnią się od innych kamelii zawartością substancji swoistych i kilkoma drobnymi cechami morfologicznymi. W Chinach opisuje się ją znakiem 茶, który jest jednak różnie czytany w zależności od dialektu: tê – dialekt hokkien (czego odmiany są często obecne w językach zachodniej Europy) oraz chá, w dialekcie kantońskim i mandaryńskim (z odmianami tej wymowy popularnymi na wschodzie – Indie, Iran, Turcja, Rosja, Czechy). Polska nazwa herbata to zbitka pochodząca od łac. herba thea (gdzie herba oznacza po prostu „ziele” podobnie jak yerba; wariant hierba; w hiszpańskim yerba mate). Rośliny uprawiane są w wielu krajach strefy zwrotnikowej, także poza Azją, dla pączków i liści, z których po uprzednim przygotowaniu (suszenie, czasami fermentacja) przyrządza się napar.

  Podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Langdon współorganizował brygady lokalnej armii obywatelskiej. Uczestniczył w potyczkach z Brytyjczykami. Poświęcił również sporą część swojego majątku na finansowanie wojny.

  W 1785 roku został prezydentem New Hampshire. W 1787 roku został wybrany do Konwencji Konstytucyjnej w Filadelfii. Opowiadał się na niej za ustanowieniem silnej władzy federalnej. Został jednym z sygnatariuszy Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Jego rodzinny stan New Hampshire ratyfikował ją jako dziewiąty stan, dzięki czemu weszła ona w życie.

  18 września jest 261. (w latach przestępnych 262.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 104 dni.Portsmouth – miasto w USA, w stanie New Hampshire w hrabstwie Rockingham, port przy ujściu rzeki Pisctaqua do Oceanu Atlantyckiego. 5 września 1905 roku w tym mieście podpisano traktat pokojowy kończący wojnę rosyjsko-japońską.

  W 1789 roku Langdon zrezygnował z funkcji gubernatora stanu New Hampshire, aby zasiąść w Senacie Stanów Zjednoczonych. Na pierwszej sesji senatu został wybrany jego przewodniczącym pro tempore. W 1801 roku prezydent Thomas Jefferson zaoferował mu pozycję Sekretarza Marynarki Wojennej, jednak Langdon odmówił. Powrócił do polityki stanowej, gdzie pełnił funkcję gubernatora oraz stanowego parlamentarzysty. Ostatecznie z polityki wycofał się w 1812 roku.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Zmarł 18 września 1819 roku w Portsmouth w stanie New Hampshire. Pochowany jest na lokalnym cmentarzu.

  Bibliografia[]

 • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)
 • Biografia w Center of Military History United States Army (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Import (z łac. in "do" + portare "nieść") - przywóz towarów, usług lub kapitału z zagranicy w celu wykorzystania ich na rynku wewnętrznym (krajowym). Innymi słowy, zakup towarów i usług produkowanych za granicą, prościej: przywóz czegoś spoza granic obszaru celnego. Zazwyczaj obszarem tym jest terytorium państwa, ale na przykład dla krajów należących do Unii Europejskiej import dotyczy zakupu towarów lub usług w krajach spoza Unii Europejskiej. Zakup towarów w obrębie Unii Europejskiej nie jest importem. Jest to tak zwany zakup wewnątrzwspólnotowy.
  Parlament – w państwach o demokratycznych systemach władzy, najwyższy organ przedstawicielski, a jednocześnie zasadniczy organ władzy ustawodawczej.
  Konwencja Konstytucyjna także Konwencja Filadelfijska (ang. Constitutional Convention) – wydarzenie w historii Stanów Zjednoczonych, mające na celu opracowanie Konstytucji USA, zastępującej dotychczasowe Artykuły Konfederacji. Jej obrady trwały od 25 maja do 17 września 1787 roku w Filadelfii.
  Kongres Kontynentalny – legislatura federalna, powołana przez trzynaście kolonii, które później utworzyły Stany Zjednoczone. Istniał w latach 1774 - 1789, obejmując czasy wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych i obowiązywania Artykułów Konfederacji. Zwoływano go dwa razy.
  Korsarz (ang. corsair, privateer) - pirat działający na zlecenie władcy w czasie wojny lub pokoju, którego wynagrodzeniem była całość lub większość łupów. Dzięki korsarzom władca mógł razić flotę przeciwnika (również anonimowo), nie wydając pieniędzy ze skarbca na marynarkę wojenną. Korsarz otrzymywał od swojego monarchy list kaperski (lub inaczej patent), który dawał mu prawo do wpływania do portów tego monarchy, co umożliwiało sprzedaż łupów i ewentualny remont jednostki.
  Kapitan - funkcja, osoba dowodząca statkiem (jednostką pływającą). Kapitan w każdej chwili rejsu jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo załogi i stan techniczny jednostki, którą prowadzi.
  Karaiby (Wyspy Karaibskie; dawniej: Indie Zachodnie) – rejon pomiędzy kontynentami Ameryk. Nazwa pochodzi od Indian nazywanych Karaibami (Carib, Caraïbes), którzy niegdyś zamieszkiwali część Karaibów określaną dziś jako Małe Antyle.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.