• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Kavelaars

  Przeczytaj także...
  Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.Saturn – gazowy olbrzym, szósta planeta Układu Słonecznego pod względem oddalenia od Słońca, druga po Jowiszu pod względem masy i wielkości. Charakterystyczną jego cechą są pierścienie, składające się głównie z lodu i w mniejszej ilości z odłamków skalnych; inne planety-olbrzymy także mają systemy pierścieni, ale żaden z nich nie jest tak rozległy ani tak jasny. Według danych z lipca 2013 roku znane są 62 naturalne satelity Saturna.
  Jowisz – piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego. Jego masa jest nieco mniejsza niż jedna tysięczna masy Słońca, a zarazem dwa i pół raza większa niż łączna masa wszystkich innych planet w Układzie Słonecznym. Wraz z Saturnem, Uranem i Neptunem tworzy grupę gazowych olbrzymów, nazywaną czasem również planetami jowiszowymi.

  John J. Kavelaars albo JJ Kavelaars (ur. 1966) – kanadyjski astronom. W 1998 uzyskał doktorat na Wydziale Fizyki Queen’s University w Kingston. Wchodził w skład grup badaczy, które w latach 1997–2003 łącznie odkryły ponad dwadzieścia księżyców Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. Zajmuje się też badaniem obiektów z Pasa Kuipera, jest współodkrywcą siedmiu planetoid.

  Naturalny satelita (księżyc) – ciało niebieskie pochodzenia naturalnego, obiegające planetę, planetę karłowatą lub planetoidę. Słowo „Księżyc” pisane wielką literą oznacza naturalnego satelitę Ziemi.Uran − gazowy olbrzym, siódma w kolejności od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest także trzecią pod względem wielkości i czwartą pod względem masy planetą naszego systemu. Nazwa planety pochodzi od Uranosa, który był bogiem i uosobieniem nieba w mitologii greckiej (klasyczna greka: Οὐρανός), ojcem Kronosa (Saturna) i dziadkiem Zeusa (Jowisza). Choć jest widoczny gołym okiem, podobnie jak pięć innych planet, umknął uwadze starożytnych obserwatorów ze względu na niską jasność i powolny ruch po sferze niebieskiej. Sir William Herschel ogłosił odkrycie planety w dniu 13 marca 1781, po raz pierwszy w historii nowożytnej rozszerzając znane granice Układu Słonecznego. Uran to również pierwsza planeta odkryta przy pomocy teleskopu.

  Na jego cześć jedną z planetoid nazwano (154660) Kavelaars.

  Pas Kuipera, zwany też pasem Edgewortha-Kuipera – obszar Układu Słonecznego rozciągający się za orbitą Neptuna, od 30 do około 50 j.a. od Słońca. Jest podobny do pasa planetoid, ale o wiele większy: 20 razy szerszy i 20–200 razy bardziej masywny. Podobnie jak pas planetoid, zawiera wiele małych obiektów, będących pozostałościami po procesie formowania się Układu Słonecznego. Krążą w nim co najmniej trzy planety karłowate: Pluton, Haumea i Makemake. O ile pas planetoid składa się głównie z obiektów skalnych i metalowych, większość obiektów Pasa Kuipera jest zbudowanych z zestalonych prostych związków, takich jak metan, amoniak i woda.(154660) Kavelaars – planetoida z wewnętrznej części pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 2 lat i 241 dni w średniej odległości 1,92 j.a. Została odkryta 29 marca 2004 roku w Mauna Kea Observatory przez Davida Balama. Nazwa planetoidy została nadana na cześć John Kavelaarsa (ur. 1966), kanadyjskiego astronoma, który miał swój udział w odkryciu kilku księżyców Urana i Saturna.

  Przypisy

  1. Profil na stronie Herzberg Astrophysics (ang.). [dostęp 2015-04-29].
  2. (154660) Kavelaars. W: Lutz D. Schmadel: Dictionary of Minor Planet Names. Springer, 2012, s. 1271. ISBN 978-3-642-29717-5.
  3. Planet and Satellite Names and Discoverers (ang.). W: Gazetteer of Planetary Nomenclature [on-line]. IAU, USGS, NASA. [dostęp 2015-04-29].
  4. Minor Planet Discoverers (ang.). W: Minor Planet Center [on-line]. Międzynarodowa Unia Astronomiczna, 2016-08-20. [dostęp 2016-09-01].
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Kingston - miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, w hrabstwie Frontenac. Leży na północnym brzegu jeziora Ontario, u wylotu z niego Rzeki Św. Wawrzyńca.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet Queen’s (ang. Queen’s University czyli Uniwersytet Królowej) – uniwersytet działający w kanadyjskim mieście Kingston, w prowincji Ontario. Ma około 16 tys. studentów. Założony w 1841 roku jako uczelnia specjalizująca się w teologii i literaturze. Pierwszym prezydentem został Thomas Liddell. W 1847 roku mury uczelni opuścili pierwsi absolwenci.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.