• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Joseph Hughes

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Fordham (ang. Fordham University) – prywatny amerykański uniwersytet z siedzibą w stanie Nowy Jork. Kampusy są umiejscowione w obrębie oraz okolicach miasta Nowy Jork. Założony w 1841 przez diecezję nowojorską jako College św. Jana (St. John’s College), który prowadzili jezuici. Kształci się na nim około 15 tysięcy studentów w trzech kampusach:Diecezja brooklińska (łac. Dioecesis Bruklyniensis) – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w USA, z siedzibą w Brooklynie. Została erygowana 29 lipca 1853 r. jako sufragania metropolii nowojorskiej. 6 kwietnia 1957 r. z terytorium diecezji wydzielono diecezję Rockville Centre.
  Katedra św. Patryka jest siedzibą arcybiskupa Nowego Jorku oraz parafialnym kościołem w Nowym Jorku. Jest również największą neogotycką świątynią katolicką w Ameryce Północnej. Położona jest przy Piątej Alei, pomiędzy Pięćdziesiątą i Pięćdziesiątą Pierwszą Ulicą w centrum Manhattanu (Midtown), dokładnie naprzeciw Centrum Rockefellera.

  John Joseph Hughes (ur. 24 czerwca 1797 w Annaloghan w Irlandii, zm. 3 stycznia 1864 w Nowym Joroku) – amerykański duchowny katolicki pochodzenia irlandzkiego, pierwszy arcybiskup Nowego Jorku.

  Życiorys[]

  Młodość i kapłaństwo[]

  Przyszedł na świat w Ulsterrze na północy Irlandii, w hrabstwie Tyrone. On i jego rodzina cierpiała prześladowania religijne z powodu sytuacji politycznej w kraju. Młody John Kształcił się w Augher, lecz musiał przerwać naukę i przez pewien czas pomagał w jednym z gospodarstw rolnych swego ojca, który w tym czasie wyemigrował do USA. Syn dołączył do niego w roku następnym. Ponieważ od najmłodszych lat przejawiał chęć bycia kapłanem, próbował kilkakrotnie dostać się do seminarium duchownego w Emmitsburgu w Marylandzie. Został tam ostatecznie zatrudniony jako ogrodnik o. Johna Duboisa PSS. W tym czasie zaprzyjaźnił się z późniejszą świętą Elżbietą Seton, na której wywarł on bardzo pozytywne wrażenie i przekonała ona wówczas o. Duboisa, by ten ponownie rozpatrzył podanie młodego Hughesa. We wrześniu 1820 roku został oficjalnie przyjęty w poczet kleryków, będąc nadal ogrodnikiem seminaryjnym i wykładowcą łaciny i matematyki. Jako diakon postanowił związać się z diecezją Filadelfia (w obrębie której mieszkała jego rodzina po przeprowadzce na kontynent amerykański). Święcenia kapłańskie otrzymał 15 października 1826 roku z rąk ordynariusza Henry'ego Conwella. Pracował duszpastersko w Filadelfii, gdzie jego zaangażowanie i zdolności przyciągały powszechną uwagę i podziw, m. in. doprowadzając do konwersji jednego z miejscowych duchownych prezbiteriańskich i załagodzenia buntu wiernych jednej z parafii przeciw biskupowi. Od tego czasu jego nazwisko coraz częściej wymieniane było wśród kandydatów do mitry biskupiej.

  Prezbiterianizm lub Kościół Prezbiteriański – część protestanckich kościołów reformowanych. Władze w kościołach sprawują wybierani przez wiernych starsi. Kościoły Prezbiteriańskie zaczęły rozprzestrzeniać się w XVI wieku, impulsem do tego była reformacja zapoczątkowana przez Marcina Lutra w 1517 roku. Głównym propagatorem był John Knox, który był Szkotem, studiował on z Janem Kalwinem w Genewie.Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809 w hrabstwie Hardin, Kentucky, zm. 15 kwietnia 1865 w Waszyngtonie) – szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych.

  Koadiutor i ordynariusz nowojorski[]

  8 sierpnia 1837 została ogłoszona jego nominacja biskupia. Miał zostać koadiutorem ordynariusza Nowego Jorku, który ze względu na wiek i słabe zdrowie nie mógł w pełni wykonywać swych obowiązków. Tym biskupem był John Dubois, jego dawny wykładowca i moderator z lat seminaryjnych. Otrzymał wówczas stolicę tytularną Basilinopolis. Sakry udzielił mu bp Dubois, z towarzyszeniem biskupów z Bostonu i Filadelfii. Od 1839 administrator diecezji. Sukcesję przejął w grudniu 1842. Początek jego rządów był jednym z najtrudniejszych okresów dla katolików w całej historii USA. Wystąpienia tzw. Natywistów w 1844 doprowadziły do gwałtownych rozruchów w Filadelfii, gdzie niszczone były kościoły i klasztory. Nowy Jork mógł stać się areną podobnych wydarzeń, gdyby nie ogromne zaangażowanie biskupa Hughesa. Zaapelował do burmistrza by nie organizować spotkania partii (Natywistów) w mieście, a wiernym zalecał rozwagę i spokój, nawet w przypadku ataków na świątynie. Ostatecznie do zebrania partii w Nowym Jorku nie doszło. Dziesięć lat później jego podobna postawa podczas wystąpień Nic Niewiedzących (Know Nothing) znowu zapobiegła rozlewowi krwi.

  Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.Paliusz (łac. pallium – płaszcz) – element stroju liturgicznego katolickich metropolitów, noszony na ramionach pas z białej wełny.

  Metropolita prowincji Nowy Jork[]

  19 lipca 1850 diecezja nowojorska została podniesiona do rangi metropolii, a bp Hughes został jej pierwszym metropolitą. Paliusz, wraz z innymi nowo mianowanymi metropolitami amerykańskimi, odebrał z rąk papieża Piusa IX wiosną roku 1851. W skład jego prowincji wchodziły diecezje: Albany, Buffalo, Brooklyn, Newark, Boston, Burlington, Hartford i Portland. W roku 1854 zorganizował pierwszy synod prowincjonalny, po którym udał się do Rzymu na ogłoszenie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP. W tym okresie działał aktywnie na rzecz imigrantów z Irlandii, którzy masowo przybywali do USA i próbował wyegzekwować wsparcie państwa dla szkół religijnych. Zaprotestował przeciwko jednemu tłumaczeniu Biblii, które miało być obecne we wszystkich publicznych szkołach. Ponieważ była to protestancka Biblia Króla Jakuba, Hughes uznał to za atak na Kościół katolicki i wolność sumienia. Gdy doszedł do wniosku, iż nie uda mu się zapewnić wsparcia państwa dla swych wyznawców, założył niezależny katolicki system szkolny, który był wzorem na późniejszej III sesji Synodu Plenarnego Baltimorskiego. Od 1884 wszystkie katolickie dzieci miały być wysyłane do szkół parafialnych. Ufundował kilka szkół średnich i wyższych (m. in. Uniwersytet Fordham i Mannhattan College),a także rozpoczął budowę nowej katedry archidiecezjalnej.

  John Dubois PSS, właśc. Jean DuBois (ur. 24 sierpnia 1764 w Paryżu we Francji, zm. 20 grudnia 1842 w Nowym Jorku) – amerykański duchowny katolicki pochodzenia francuskiego, biskup Nowego Jorku (1826–1842).Arcybiskup (gr. αρχή, arché - pierwszeństwo, gr. επίσκοπος, epískopos - nadzorca, biskup) – tytuł honorowy lub urząd nadawany biskupom ważniejszych diecezji (archidiecezja), a także jako wyróżnienie samej osoby biskupa ("ad personam").
  Wystawienie ciała abpa Hughesa

  Jego osobowość, odwaga, bezkompromisowość, ale także patriotyzm sprawiły, iż był powszechnie lubiany i szanowany przez mieszkańców miasta i miejscowe władze. Pozostawił po sobie prężnie rozwijający się Kościół w stanie Nowy Jork. Po jego śmierci listy pełne szacunku przesłały władze miejskie, stanowe, a nawet sam prezydent Abraham Lincoln. Pochowany początkowo w starej katedrze, ciało przeniesiono po latach do obecnej katedry św. Patryka.

  15 października jest 288. (w latach przestępnych 289.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 77 dni.Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.

  Bibliografia[]

 • William J. Stern, How Dagger John Saved New York’s Irish, city-journal.org (ang.)
 • Encyklopedia New Advent (ang.)
 • John Joseph Hughes w bazie catholic-hierarchy.org (ang.)
 • Diecezja Burlington (łac. Dioecesis Burlingtonensis, ang. Diocese of Burlington) – rzymskokatolicka diecezja ze stolicą w Burlington, w stanie Vermont, region Nowa Anglia, Stany Zjednoczone.Archidiecezja Nowy Jork (łac. Archidioecesis Neo-Eboracensis, ang. Archdiocese of New York) – rzymskokatolicka archidiecezja metropolitalna ze stolicą w Nowym Jorku, w stanie Nowy Jork, w Stanach Zjednoczonych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Archidiecezja Filadelfii (łac. Archidioecesis Philadelphiensis, ang. Archdiocese of Philadelphia) – rzymskokatolicka archidiecezja metropolitalna ze stolicą w Filadelfia, w stanie Pensylwania, Stany Zjednoczone.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Biblia Króla Jakuba (ang. King James Version, w skrócie: KJV), Biblia Autoryzowana – protestanckie, angielskie tłumaczenie Biblii zamówione na potrzeby Kościoła Anglii przez króla Jakuba I. Pierwsze wydanie pochodzi z roku 1611. Tłumaczenie to miało głęboki wpływ nie tylko na wszystkie następne angielskie tłumaczenia Biblii, ale także na całą literaturę angielską. Dzieła takich znanych autorów jak John Bunyan, John Milton, Herman Melville, John Dryden i William Wordsworth są wypełnione treściami, dla których inspiracją w oczywisty sposób była ta wersja Biblii. Także dla kompozycji Georga Friedricha Händla "Bliblia Króla Jakuba" była istotnym źródłem. Na marginesach KJV umieszczone były Roczniki Świata Jamesa Usshera.
  Pius IX (łac. Pius IX, właśc. Giovanni Maria Mastai Ferretti; ur. 13 maja 1792 w Senigallia, zm. 7 lutego 1878 w Watykanie) − papież w okresie od 16 czerwca 1846 do 7 lutego 1878, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Archidiecezja Boston (łac. Archidioecesis Bostoniensis, ang. Archdiocese of Boston), Boston, Massachusetts jest diecezją rzymskokatolicką w regionie Nowej Anglii Stanów Zjednoczonych. Obejmuje terytorialnie kilka hrabstwach stanu Massachusetts. Jest prowadzona przez Arcybiskupa prałata, który służy jako proboszcz kościoła matki, w Katedrze Świętego Krzyża w dzielnicy South End Bostonu.
  Biskup tytularny (łac. episcopus titularis) to biskup mający tytuł dawnej, już nieistniejącej diecezji. Tytuł nadawany jest przez papieża wszystkim biskupom nieposiadającym własnej diecezji, czyli biskupom pomocniczym ordynariuszy, a także wyższym urzędnikom Kurii Rzymskiej, nuncjuszom, delegatom apostolskim lub innym duchownym pełniącym specjalne zadania zlecane im przez papieża lub narodowe konferencje biskupów.
  Biskup koadiutor – w Kościele katolickim prawnie ustanowiony przez papieża biskup, który po śmierci lub awansie biskupa diecezjalnego ma prawo następstwa po nim na urzędzie biskupa diecezji zgodnie z kanonem 403 § 3 kodeksu prawa kanonicznego z 1983.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.