• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Hay - amerykański polityk

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Uniwersytet Browna (ang. Brown University) - prywatny uniwersyt należący do Ligi Bluszczowej, zlokalizowanym w Providence w stanie Rhode Island w Stanach Zjednoczonych. Utworzony w 1764 roku, a zatem przed uzyskaniem niepodległości przez USA, jako College in the English Colony of Rhode Island and Providence Plantations podczas wczesnych lat panowania króla Jerzego III (1760-1820), Brown jest trzecią najstarszą uczelnią w Nowej Anglii i siódmą najstarszą w Stanach Zjednoczonych. Obecną nazwę nadano w roku 1804.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  John Milton Hay (ur. 8 października 1838 w Salem w stanie Indiana, zm. 1 lipca 1905 w Newbury w stanie New Hampshire) – amerykański dyplomata. W 1899 wystosował notę o „otwartych drzwiach” postulującą równe stawki celne i równe szanse w handlu z Chinami (nie było jednoznacznej odpowiedzi na forum międzynarodowym poza sprzeciwem Rosji), w roku 1900 wystosował drugą notę, postulującą zachowanie „integralności terytorialnej” Chin.

  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.Departament Stanu (ang. The United States Department of State) – odpowiednik ministerstwa spraw zagranicznych w innych krajach. Na czele Departamentu Stanu stoi sekretarz stanu, co odpowiada stanowisku ministra spraw zagranicznych w innych krajach.

  Młodość[edytuj kod]

  Hay urodził się w Salem, w stanie Indiana. Był trzecim synem szkockich emigrantów Charlesa Haya i Helen Leonard. którzy przybyli do Salem żyć ze swoją siostrą. Wychowywał się w Warsaw w stanie Illinois, uczył się w prywatnej szkole Stephena Childsa. W 1851 roku John udał się do akademii, w Pittsfield w Pike County. W 1852 roku poszedł do college’u w Springfield, w 1855 został wysłany do Brown University gdzie wstąpił do Theta Delta Chi. w 1858 roku przed otrzymaniem dyplomu i powrócił do domu w Warsaw, by studiować prawo ze stryjem Miltonem Hayem.

  Dyplomata lub przedstawiciel dyplomatyczny (ang. diplomatic representative, fr. représentant diplomatique, niem. diplomatischer Vertreter) – oficjalny przedstawiciel państwa za granicą, czyli zatrudniony w dyplomacji.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Sekretarz Lincolna[edytuj kod]

  Kancelaria Abrahama Lincolna znajdowała się w sąsiedztwie biura Miltona Haya, stryja Johna, dzięki czemu przyszły prezydent zawarł z nim znajomość. Kiedy Lincoln wygrał wybory na prezydenta, jego sekretarz, John G. Nicolay, polecił Johna Haya Lincolnowi na stanowisko asystenta i osobistego sekretarza. W wieku 22 lat zaczął kształcenia zawodowego w administracji, z wyjątkiem krótkiego okresu od 1870-1878. Pełnił funkcję sekretarza Lincolna do 1864 roku.

  Stryj (stryjek) – wychodząca z powszechnego użycia nazwa relacji rodzinnej zachodzącej w stosunku do krewnego, który jest bratem ojca. Żona stryja jest stryjenką.David Hunter – postać fikcyjna, antropolog sądowy, główny bohater książek autorstwa brytyjskiego powieściopisarza Simona Becketta.

  Przez kilka miesięcy służył w Armii Unii pod dowództwem Davida Huntera i Quincy Adamsa Gillmore. Awansował do stopnia majora, a później podpułkownika i pułkownika. Jego dziennik i pisma z okresu wojny secesyjnej stanowią podstawowe źródła historyczne. Niektórzy przypisują Hayowi list Lincolna do Pani Bixby, w którym prezydent pocieszał ją po utracie synów na wojnie.

  8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.

  Hay był obecny podczas śmierci Lincolna po tym jak został postrzelony w Ford’s Theatre. Hay i Nicolay napisali 10-tomową biografię Lincolna (Abraham Lincoln: A History, 1890) i przygotowali wydanie jego dzieł zebranych.

  Kariera dyplomatyczna[edytuj kod]

  W latach 1865 i 1870, był sekretarzem poselstwa w Paryżu (1865-1867) oraz Madrycie (1867-1868). W 1868 roku został chargé d’affaires w Wiedniu. Funkcję tę sprawował do 1870 roku. W 1878 roku został asystentem sekretarza stanu w administracji Hayes. Hay został mianowany ambasadorem USA w Wielkiej Brytanii w 1897 roku, kiedy William McKinley objął urząd prezydenta.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Biografia Office of the Historian, Bureau of Public Affairs, Departament Stanu Stanów Zjednoczonych (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  William McKinley (ur. 29 stycznia 1843 w Niles, zm. 14 września 1901 w Nowym Jorku) – dwudziesty piąty prezydent USA (1897-1901).
  Hrabstwo Pike – hrabstwo w USA, w stanie Illinois, według spisu z 2000 roku liczba ludności wynosiła 17 384. Siedzibą hrabstwa jest Pittsfield.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Chargé d’affaires (z fr. odpowiedzialny za sprawy, czytaj "szarże dafer" ). Występują dwa rozumienia tego pojęcia:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.