• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Getz

  Przeczytaj także...
  Catherine Elise "Kate" Jackson (ur. 29 października 1948 w Birmingham w stanie Alabama) – amerykańska aktorka i reżyser telewizyjna i filmowa, modelka; najbardziej znana jako inteligentna Sabrina Duncan w popularnym w latach 70. serialu ABC Aniołki Charliego.Gloria Swanson, właśc. Gloria May Josephine Svensson (ur. 27 marca 1899 w Chicago, zm. 4 kwietnia 1983 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka, jedna z najwybitniejszych gwiazd w historii kina niemego.
  Niesforna Zuzia (ang. Curly Sue) – amerykańska komedia z 1991 roku oparty na scenariuszu i reżyserii Johna Hughesa. Wyprodukowana przez Warner Bros.

  John William Getz (ur. 15 października 1946 w Davenport) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  John Getz urodził się jako jedno z czworga dzieci w Davenport w stanie Iowa i dorastał w dolinie rzeki Mississippi. Rozpoczął aktorstwo podczas uczęszczania na University of Iowa.

  Getz odszedł z college’u, by uczęszczać do American Conservatory Theater w San Francisco. Gdy pracował w winiarni, wspierał finansowo teatr w Hrabstwie Napa. Jego debiut aktorski miał miejsce w 1974 roku, gdy wystąpił w telewizyjnym horrorze Killer Bees, w którym brali również udział Gloria Swanson, Craig Stevens, Kate Jackson i Edward Albert. Miał również swój udział w operze mydlanej Inny świat.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Samuel "Sam" Wood (ur. 10 lipca 1883 w Filadelfii, zm. 22 września 1949 w Los Angeles) – amerykański reżyser i producent filmowy. W swej karierze był 3 razy nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy reżyser; nagrody jednak nigdy nie otrzymał. Nominacje zdobył za filmy: Żegnaj Chips (1939), Kitty Foyle (1940) oraz Kings Row (1942).

  W 1975 roku wystąpił w filmie Wesoła panienka, po czym odegrał kilka ról, a w 1984 roku wziął udział w filmie Śmiertelnie proste. Rok później wziął udział w nieudanym serialu MacGruder and Loud. W 1998 roku zagrał męża tytułowej bohaterki w serialu Maggie.

  Getz wystąpił gościnnie w wielu serialach telewizyjnych, takich jak Barney Miller, Three's a Company, Jak poznałem waszą matkę, Skazany na śmierć, Diabli nadali i Prywatna praktyka.

  Inny świat (ang. Another World) - amerykański serial telewizyjny o charakterze opery mydlanej, wyświetlany o 4 maja 1964 do 25 czerwca 1999. Liczy 8891 odcinków. Został zdjęty z anteny po 35 latach emisji z powodu niskiej oglądalności. Był emitowany na kanale NBC. Jego twórczynią była Irna Phillips. W 1970 roku doczekał się spin offu, pt. Somerset.University of Iowa – amerykańska uczelnia wyższa o statusie uniwersytetu publicznego z siedzibą w Iowa City w stanie Iowa. Została założona w 1847 roku, a obecnie kształci ok. 30,5 tysiąca studentów. Zatrudnia ponad 2 tysiące pracowników naukowych. Częścią zabytkowego kampusu uniwersytetu jest tzw. Stary Kapitol - budynek będący niegdyś siedzibą władz Iowa, w okresie gdy Iowa City było stolicą stanową.

  Getz również wystąpił w takich filmach jak Mucha, Mucha II, Urodzony 4 lipca, Nie mów mamie, że niania nie żyje, Niesforna Zuzia, Ludzie pracy, Playmaker, Zodiak czy Superhero, a także w serialu Bosch.

  W 2015 wystąpił w filmie biograficznym Trumbo w roli Sama Wooda.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  W latach 1987-1996 był mężem Grace McKeaney, z którą ma córkę Hannę.

  Zodiak (tytuł oryginalny Zodiac) – amerykański film fabularny w reżyserii Davida Finchera z 2007 roku oparty na książce Roberta Graysmitha o tym samym tytule. W produkcji, będącej wspólnym przedsięwzięciem Paramount Pictures i Warner Bros. Pictures zagrali m.in. Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo i Robert Downey Jr. Film opowiada autentyczną historię działalności Zodiaka, seryjnego, działającego w latach 60. i 70. XX wieku mordercy z San Francisco. Zodiak znany był z wysyłania policji i redakcjom gazet listów i szyfrów na temat zbrodni. Do dziś jego sprawa pozostaje nierozwiązana. Reżyser David Fincher i scenarzysta James Vanderbilt przed rozpoczęciem zdjęć do filmu spędzili około 18 miesięcy studiując zbrodnie Zodiaka i śledztwa policji.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Trumbo w bazie IMDb (ang.)

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • John Getz w bazie IMDb (ang.)
 • John Getz w bazie Filmweb
 • Koledż, college – określenie związane z różnymi formami wyższej edukacji w krajach anglosaskich, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a także w innych krajach zachodnioeuropejskich. Pierwotnie oznaczał miejsce, w którym żyli studenci uniwersytetu. Koledże prowadziły też swoje kursy. Był to tak zwany system kolegialny, wywodzący się z Francji. Trumbo (ang. Trumbo) – amerykański film biograficzny z 2015 roku w reżyserii Jaya Roacha. Scenariusz biograficznego filmu o Daltonie Trumbo, na podstawie książki Dalton Trumbo autorstwa Bruce’a Alexandera Cooka napisał John McNamara.
  Warto wiedzieć że... beta

  Mucha II (ang. The Fly 2) – amerykański horror science fiction z 1989 roku w reżyserii Chrisa Walasa. Film jest kontynuacją filmu Mucha.
  15 października jest 288. (w latach przestępnych 289.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 77 dni.
  Skazany na śmierć (oryg. ang. Prison Break) – serial telewizyjny z premierą w telewizji Fox. Pierwotnie planowano 13 odcinków pierwszej serii, lecz w związku z sukcesem serialu zdecydowano się zwiększyć ich liczbę do 22. Cały serial liczy 79 odcinków. W Polsce rozpoczęto emisję 28 stycznia 2007 w telewizji Polsat. W okresie letnich wakacji stacja ta emitowała powtórki. Stworzony przez Paula Scheuringa serial produkowany jest przez Adelstein-Parouse Productions we współpracy z Original Television i 20th Century Fox Television. Aktualnymi producentami są Paul Scheuring, Matt Olmstead, Dawn Parouse, Marty Adelstein, Neal Moritz i Brett Ratner. Temat muzyczny, stworzony przez Ramina Djawadi, został nominowany do nagrody Primetime Emmy Award w 2006.
  Urodzony 4 lipca (ang. Born on the Fourth of July) – amerykański film wojenny z 1989 roku w reżyserii Olivera Stone’a.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Śmiertelnie proste - amerykański film neo-noir z 1984 roku. Jest to debiutancka produkacja braci Joel i Ethan Coen. Tytuł filmu został zaczerpnięty z książki Krwawe żniwa autorstwa Dasheilla Hammetta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.