• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Eager Howard

  Przeczytaj także...
  Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa, szef administracji federalnej, naczelny dowódca sił zbrojnych, szef rządu, a także lider swojej partii. Konstytucja nadała mu wiele prerogatyw, co sprawia iż zajmuje on kluczowe miejsce w systemie politycznym Stanów Zjednoczonych.Hrabstwo Howard (ang. Howard County) to hrabstwo w amerykańskim stanie Maryland. Hrabstwo zajmuje powierzchnię całkowitą 656,69 km² i według szacunków US Census Bureau w roku 2006 liczyło 272 452 mieszkańców. Siedzibą hrabstwa jest miasto Ellicott City.
  Pułkownik – stopień oficerski. W SZ RP jest to najwyższy stopień wojskowy korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – korpusu oficerów sztabowych. W większości sił zbrojnych po stopniu pułkownika (ang. i fr. – colonel, niem. Oberst, ros. полковник) są stopnie generalskie.

  John Eager Howard (ur. 4 czerwca 1752, zm. 12 października 1827) – amerykański żołnierz i polityk z Maryland. Nazwa hrabstwa Howard w Maryland pochodzi od jego nazwiska.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  John Eager Howard urodził się 4 czerwca 1752 roku na prywatnej posiadłości w pobliżu Baltimore. W latach szkolnych pobierał edukację od prywatnych nauczycieli.

  Jako żołnierz walczył w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, początkowo w stopniu kapitana, a zakończył ją w randze pułkownika. Jako członek Armii Kontynentalnej brał udział między innymi w bitwach pod White Plains oraz o Monmouth. Za odwagę, którą wykazał się w 1781 roku podczas bitwy pod Cowpens został uhonorowany przez Kongres Stanów Zjednoczonych medalem.

  Bitwa pod White Plains – starcie zbrojne, które miało miejsce 28 października 1776 roku w czasie kampanii nowojorskiej, podczas Amerykańskiej Wojny o Niepodległość.Bitwa pod Cowpens – starcie zbrojne, które miało miejsce 17 stycznia 1781 r. podczas amerykańskiej wojny o niepodległość. Zakończyła się zwycięstwem sił rewolucyjnych pod dowództwem generała Daniela Morgana, będąc punktem zwrotnym w walkach o odzyskanie Karoliny Południowej z rąk Brytyjczyków.

  Po wojnie John Eager Howard rozpoczął karierę polityczną. W 1788 roku był delegatem stanu Maryland do Kongresu Kontynentalnego. W latach 17881791 piastował stanowisko gubernatora stanu Maryland. W 1796 roku został wybrany do Senatu Stanów Zjednoczonych, gdzie zasiadał do 1803 roku, a podczas 6. kadencji Kongresu Stanów Zjednoczonych pełnił funkcję przewodniczącego pro tempore.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.George Washington, pol. Jerzy Waszyngton (ur. 11 lutego 1731/22 lutego 1732, zm. 14 grudnia 1799) – amerykański generał i polityk, wódz naczelny Armii Kontynentalnej (1775-1784), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych (1789-1797), mason. Uważany za ojca narodu amerykańskiego.

  Później odmówił przyjęcia pozycji sekretarza wojny Stanów Zjednoczonych zaoferowanej mu przez prezydenta George’a Washingtona, a w wyborach prezydenckich w 1816 roku nieskutecznie ubiegał się o fotel wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

  Zmarł 12 października 1827 roku. Pochowany jest na cmentarzu w Baltimore.

  Dwóch synów Johna Eagera Howarda również zostało znanymi politykami. George Howard został podobnie jak jego ojciec gubernatorem stanu Maryland. Drugi syn, Benjamin Chew Howard, przez cztery kadencje reprezentował Maryland w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

  12 października jest 285. (w latach przestępnych 286.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 80 dni.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)
 • Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki jest obierany na cztery lata wraz z prezydentem. Na wiceprezydenta może kandydować osoba, która posiada bierne prawo wyborcze w wyborach prezydenckich.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kongres Kontynentalny – legislatura federalna, powołana przez trzynaście kolonii, które później utworzyły Stany Zjednoczone. Istniał w latach 1774 - 1789, obejmując czasy wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych i obowiązywania Artykułów Konfederacji. Zwoływano go dwa razy.
  Bitwa o Monmouth - bitwa w 1778 r. podczas Wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, między oddziałami Armia Kontynentalnej i milicji amerykańskich, a armią brytyjską.
  Gubernator Maryland jest najwyższym urzędnikiem władzy wykonawczej w amerykańskim stanie Maryland i głównodowodzącym stanowych sił zbrojnych.
  Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, inaczej zwana rewolucją amerykańską – konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Wielkiej Brytanii a jego trzynastoma koloniami w Ameryce Północnej w latach 1775-1783.
  Baltimore (wym. [ˈbɒltɪmɔr]) – miasto na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, największe w stanie Maryland.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.