• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Dreyer

  Przeczytaj także...
  14 września jest 257. (w latach przestępnych 258.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 108 dni.John Frederick William Herschel (ur. 7 marca 1792 w Slough (Anglia), zm. 11 maja 1871 w Collingwood w hrabstwie Kent) – angielski astronom, chemik i fizyk, syn Mary Pitt i Williama Herschela.
  Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.
  John Dreyer

  John Louis Emil Dreyer (ur. 13 lutego 1852 w Kopenhadze, zm. 14 września 1926 w Oksfordzie) – irlandzki astronom pochodzenia duńskiego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Kopenhadze jako Johan Ludvig Emil Dreyer. W 1874 roku, w wieku 22 lat wyjechał do Irlandii (należącej wówczas do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii), aby pracować na zamku Birr Castle jako asystent Lawrence’a Parsonsa – syna i następcy Williama Parsonsa. W 1878 roku przeniósł się do Dunsink Observatory (w pobliżu Dublina), a w 1882 do Armagh Observatory w Armagh.

  Armagh (irl. Ard Mhacha) – miasto w południowej części Irlandii Północnej, stolica hrabstwa o tej samej nazwie. Miasto zamieszkuje 14 590 mieszkańców (2001).Księżyc (łac. Luna, gr. Σελήνη Selḗnē; pol. fraz. „Srebrny Glob”, „srebrny glob”; pol. przest. gw. poet. „miesiąc”; pol. przest. poet. „luna”) – jedyny naturalny satelita Ziemi (nie licząc tzw. księżyców Kordylewskiego, które są obiektami pyłowymi i przez niektórych badaczy uważane za obiekty przejściowe). Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi. Oznacza to, że objętość Księżyca wynosi około 1/50 objętości kuli ziemskiej. Przyspieszenie grawitacyjne na jego powierzchni jest blisko 6 razy słabsze niż na Ziemi. Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia (tzw. miesiąc syderyczny), a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia-Księżyc-Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29,5-dniowym (tzw. miesiąc synodyczny) faz Księżyca.

  W 1888 roku opublikował New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (pełna nazwa Nowy katalog ogólny mgławic i gromad gwiazdowych, będący katalogiem sir Johna Herschela, zrewidowanym, poprawionym, i rozszerzonym). Sam odkrył 17 obiektów, które się w nim znalazły, za pomocą 72-calowego teleskopu z Birr Castle. Opublikował też dwa suplementy do tego katalogu – Index Catalogue (1895) oraz Second Index Catalogue (1908). Tylko jeden z zamieszczonych w tych suplementach obiektów został odkryty przez Dreyera (galaktyka IC 990). Oznaczenia obiektów z katalogu Dreyera NGC (New General Catalogue) oraz IC (Index Catalogue) są stosowane dotychczas.

  Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster. Nowy Katalog Ogólny (New General Catalogue, NGC) – katalog astronomiczny przygotowany przez duńskiego astronoma Johna Dreyera, który opublikował go w roku 1888 (w latach 1895 i 1908 dopisał dwa uzupełnienia do już istniejącego katalogu) próbując połączyć wiele istniejących wówczas katalogów.

  Dreyer zajmował się także historią astronomii, opublikował m.in. biografię Tychona Brahe (1890): zgromadził oraz opublikował w 15 tomach wszystkie jego prace oraz korespondencję, a także opracowanie The History of the Planetary System from Thales to Kepler (1905).

  W latach 1923–1925 był prezydentem Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Jego synem był admirał Frederic Charles Dreyer.

  Nagrody i wyróżnienia[ | edytuj kod]

  W 1916 roku nadano mu Złoty Medal Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego. Krater Dreyer na Księżycu został nazwany jego imieniem.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Hartmut Frommert, Christine Kronberg: Biografia Johna Louisa Emila Dreyera (ang.). SEDS. [dostęp 2014-05-07].
  2. Wolfgang Steinicke: Johann Louis Emil Dreyer (ang.). W: NGC/IC observers [on-line]. [dostęp 2017-01-12].
  3. Encyklopedia Britannica. Ziemia i Wszechświat. Poznań: Wydawnictwo KURPISZ SA, 2006, s. 39. ISBN 978-83-60563-25-0.
  4. Past RAS Presidents (ang.). Królewskie Towarzystwo Astronomiczne. [dostęp 2014-05-07].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Biografia (ang.)
 • Dunsink Observatory (irl. Réadlann Dhún Sinche) – obserwatorium astronomiczne założone w 1785 roku w Dunsink (obecnie na terenie Castleknock – obrzeżnej dzielnicy stolicy Irlandii, Dublina). Znajduje się w najwyżej położonym miejscu w odległości około 8 km na północny zachód od centrum Dublina. Dunsink Observatory było pierwszym budynkiem w Irlandii zbudowanym wyłącznie do celów badań naukowych. Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Index Catalogue (IC) – katalog astronomiczny zawierający mgławice, gromady gwiazd oraz galaktyki. Został opublikowany po raz pierwszy w 1885 roku jako suplement do New General Catalogue. Katalog zawiera 5386 obiektów znanych jako „obiekty IC”.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Frederic Charles Dreyer GBE, KCB (ur. 8 stycznia 1878 w Parsonstown, zm. 12 grudnia 1956) – brytyjski wojskowy, admirał Royal Navy, twórca jednego z pierwszych centralnych systemów kierowania ogniem artyleryjskim okrętów, uczestnik obu wojen światowych.
  Królewskie Towarzystwo Astronomiczne (ang. Royal Astronomical Society RAS) – brytyjskie towarzystwo naukowe założone w Londynie w 1820 r. jako Towarzystwo Astronomiczne, w celu wspierania badań astronomicznych. W 1831 r. po otrzymaniu Królewskiej Karty od Wilhelma IV stało się Królewskim Towarzystwem Astronomicznym. Po nadaniu Karty Uzupełniającej w 1915 r. możliwe stało się członkostwo kobiet w RAS. Królewskie Towarzystwo Astronomiczne należy do Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) oraz jest członkiem brytyjskiej organizacji Science Council. Zgromadzenia odbywają się głównie w Burlington House, przy ulicy Piccadilly w Londynie oraz w całej Wielkiej Brytanii. W towarzystwie zrzeszonych jest 3000 członków, około jedna trzecia z nich mieszka poza granicami Wielkiej Brytanii.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.