• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John David Carson  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Poskromienie złośnicy (oryg. Taming of the Shrew) – komedia Williama Szekspira z 1594. Została opublikowana w Pierwszym Folio w 1623.Telly Savalas, właśc. Aristotelis Savalas (ur. 21 stycznia 1922 w Garden City, zm. 22 stycznia 1994 w Universal City) – amerykański aktor filmowy pochodzenia greckiego; niezapomniany odtwórca roli porucznika Kojaka w popularnym serialu telewizyjnym z lat 70. Nominowany do nagrody Oscara za drugoplanową rolę w filmie Ptasznik z Alcatraz (1962; reż. John Frankenheimer).

  John Franklin Carson, bardziej znany jako John David Carson (ur. 6 marca 1952 r. w North Hollywood, Los Angeles, Kalifornia, USA, zm. 27 października 2009 r. w Las Vegas w stanie Nevada, USA) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się i wychowywał w North Hollywood w Kalifornii. Dorastał w wierze Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Nauki. Jego ociec Aldrich 'Kit' Carson był aktorem grywającym w westernach, zwłaszcza z Dale Robertsonem. Matka Rosamonda 'Boots' James Carson (miała pochodzenie irlandzkie i Czirokezi), miała również doświadczenie aktorskie, ale przede wszystkim była modelką, a także prezesem stowarzyszenia Mannequins Association of Los Angeles w 1968. Uczęszczał do Los Angeles Valley College. Jako nastolatek przeżył poważny wypadek motocyklowy, co spowodowało, że przestał słyszeć na lewe ucho.

  Arnold Alois Schwarzenegger (ur. 30 lipca 1947 w Thal) – austriacko-amerykański aktor, kulturysta i polityk, gubernator stanu Kalifornia w latach 2003-2011.Rock Hudson, właściwie Roy Harold Scherer Jr. (ur. 17 listopada 1925 w Winnetka, w stanie Illinois, zm. 2 października 1985 w Beverly Hills, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy, znany głównie z ról w filmach Uzdrawiająca obsesja (Magnificent Obsession, 1954), Olbrzym (Giant, 1956 – nominacja do Oscara), Telefon towarzyski (Pillow Talk, 1959), Wracaj, kochany (Lover Come Back, 1961) i Nie przysyłaj mi kwiatów (Send Me No Flowers, 1964). Jest pięciokrotnym laureatem niemieckiej nagrody Bambi, czterokrotnie otrzymał nagrodę Henrietta Award – Złotego Globu.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Karierę rozpoczął udziałem w reklamach, w jednej w wieku 6 lat, portretując konferansjera cyrkowego na lokalnym centrum handlowym. Później podkładał głosy w kreskówkach dla Hanna-Barbera. Podczas gdy uczęszczał do Valley College, mając 18 lat grał główną rolę w inscenizacji Poskromienie złośnicy (The Taming of the Shrew).

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Miał doświadczenie teatralne, gdy pojawił się po raz pierwszy na szklanym ekranie w serialu ABC Marcus Welby, lekarz medycyny (Marcus Welby, M.D., 1970). Rok później zadebiutował w filmie Ładne dziewczyny ustawiają się w szeregu (Pretty Maids All in a Row, 1971) obok Rocka Hudsona, Angie Dickinson i Telly Savalasa.

  Wystąpił w programie stacji NBC The Tonight Show z Johnny Carsonem. Grywał głównie w różnych filmach klasy B, m.in. Dzień delfina (The Day of the Dolphin, 1973) u boku George'a C. Scotta, Niedosyt (Stay Hungry, 1976) w reżyserii Boba Rafelsona obok Arnolda Schwarzeneggera, Jeffa Bridgesa i Sally Field, ekranizacji powieści HG Wellsa Imperium mrówek (Empire of the Ants, 1977) z Joan Collins czy Piąte piętro (The Fifth Floor, 1978) z udziałem Bo Hopkinsa.

  Sierżant Anderson (ang. Police Woman, 1974-1978) – amerykański serial kryminalny stworzony przez Roberta E. Collinsa.Hanna-Barbera (właśc. Hanna-Barbera Cartoons, Inc.) – studio filmów animowanych założone przez Williama Hanna i Josepha Barbera, produkujące filmy rysunkowe.

  Zagrał irlandzkiego dżokeja Kevina Ryana w jednym z odcinków serialu Aniołki Charliego (Charlie's Angels, 1978). Pojawił się w roli Larry'ego Burnsa, fachowca telewizyjnego, który jest oskarżony o morderstwo kobiety przez skorumpowanego szeryfa, w serialu Napisała: Morderstwo (Murder, She Wrote, 1985).

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  W 1973 r. związany był z aktorką Kim Darby. 10 stycznia 1976 r. poślubił modelkę Vicki Morgan, byłą kochankę Alfreda Bloomingdale, ofiarę sensacyjnego morderstwa w 1983 roku. W 1977 r. doszło do ich rozwodu. W 2006 r. ożenił się z Dianą.

  Bo Hopkins, właściwie William Hopkins (ur. 2 lutego 1942 roku w Greenville, Karolina Południowa) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy.North Hollywood - dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych leżąca w regionie San Fernando Valley. W North Hollywood miała miejsce jedna z największych strzelanin w historii Los Angeles - strzelanina w North Hollywood.

  Zmarł 27 października 2009 r. w Las Vegas w stanie Nevada. Miał 57 lat.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Dale Robertson (ur. 14 lipca 1923 w Harrah, zm. 27 lutego 2013 w San Diego) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.
  Jeffrey Leon "Jeff" Bridges (ur. 4 grudnia 1949 roku w Los Angeles w stanie Kalifornia) – amerykański aktor i producent filmowy, laureat Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Szalone serce.
  George Campbell Scott (ur. 18 października 1927 w Wise, zm. 22 września 1999 w Westlake Village) – amerykański aktor filmowy i teatralny.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Christian Science (Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Nauki, Chrześcijaństwo naukowe) – wyznanie założone w USA w 1879 roku przez Mary Baker Eddy.
  Joan Henrietta Collins (ur. 23 maja 1933 w Londynie) – angielska aktorka i producentka filmowa, telewizyjna i teatralna, pisarka, przedsiębiorca i modelka, laureatka nagrody Złotego Globu i autorka bestsellerów. W 1997 roku królowa brytyjska Elżbieta II uhonorowała ją Orderem Imperium Brytyjskiego, przyznawanym obywatelom brytyjskim, którzy przyczynili się do rozsławienia Wielkiej Brytanii na całym świecie.
  Czirokezi (nazwa własna Tsalagi, ang. Cherokee) — plemię Indian Ameryki Północnej pierwotnie wywodzące się od Irokezów i zamieszkujące podgórskie, zachodnie obszary Karoliny Południowej i Północnej, północną Georgię i wschodnie Tennessee. Później większość jego członków zostało przymusowo przesiedlona na tereny płaskowyżu Ozark. Byli jednym z plemion wliczanych w skład grupy Pięciu Cywilizowanych Plemion. Posługują się językiem czirokeskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.846 sek.