• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Conolly

  Przeczytaj także...
  Lewes – miasto w Anglii, ośrodek administracyjny hrabstwa East Sussex i dystryktu Lewes. Ok. 16 000 mieszkańców. Położone nad rzeką Ouse. Miasto o bogatej historii, sięgajacej początków państwowości Anglii. Dominującą nad miastem budowlą jest zamek. Miasto posiada własny środek płatniczy, jakim jest funt miasta Lewes.Market Rasen – miasto w Anglii, w hrabstwie Lincolnshire, w dystrykcie West Lindsey. Leży 22 km na północny wschód od miasta Lincoln i 210 km na północ od Londynu. Miasto liczy 3230 mieszkańców.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  John Conolly
  Grób Johna Conolly'ego na Hanwell's Kensington Cemetery w Londynie

  John Conolly (ur. 27 maja 1794 w Market Rasen, zm. 5 marca 1866 w Hanwell) – angielski psychiatra irlandzkiego pochodzenia. Pionier ruchu non-restraint.

  Ukończył studia na University of Edinburgh w 1821. Prowadził praktykę w Lewes, Chichester i Stratford-on-Avon. W 1828 został profesorem w londyńskim University College. W 1830 opublikował pracę Indications of Insanity, po czym przeniósł się do Warwick.

  W 1832 wspólnie z Sir Charlesem Hastingsem i Sir Johnem Forbesem założył towarzystwo medyczne, które z czasem przekształciło się w istniejące do dziś British Medical Association.

  Chichester – miasto o statusie city w Wielkiej Brytanii, położone w południowej Anglii, w hrabstwie West Sussex. W 2001 roku miasto to zamieszkiwało 23 731 osób.Stratford-upon-Avon – miasto w Anglii, w hrabstwie Warwickshire, nad rzeką Avon. Położone 38 km na południowy wschód od Birmingham i 14 km na południowy zachód od stolicy hrabstwa – Warwick. W 2001 roku miasto liczyło 22 187 mieszkańców. Rzymska nazwa miejscowości brzmi Strata Via, po polsku: Brodnica. Została tak nazwana ze względu na znajdującą się tam płytką przeprawę przez rzekę Avon.

  W 1839 został lekarzem rezydentem w Middlesex County Asylum w Hanwell. Opiekując się chorymi umysłowo zrezygnował ze wszelkich środków krepujących chorych, zapoczątkowując tzw. ruch "non-restraint".

  W ostatnich latach życia prowadził prywatny zakład dla chorych umysłowo "Lawn House" w Hanwell.

  Ożenił się z Elizabeth Collins. Syn Edward Tennyson został prawnikiem. Starsza córka Sophia Jane, wyszła za psychiatrę Thomasa Harringtona Tuke'a w 1852. Młodsza córka Ann wyszła za mąż za psychiatrę Henry'ego Maudsleya.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Hanwell – wieś w Anglii, w hrabstwie Oxfordshire. Leży 39 km na północ od Oksfordu i 107 km na północny zachód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 263 mieszkańców.

  Wybrane prace[]

 • An introductory lecture delivered in the University of London on Thursday, October 2, 1828 (1828)
 • The Indications of Insanity with an introduction by Richard Hunter and Ida MacAlpine. Psychiatric Monograph Series 4 (1830)
 • An inquiry concerning the indications of insanity : with suggestions for the better protection and care of the insane. London : J. Taylor 1830
 • Construction and Government of Lunatic Asylums (1847)
 • The Treatment of the Insane without Mechanical Restraints (1856)
 • Essay on Hamlet. London: E. Moxon & Co. 1863
 • Bibliografia[]

 • Scull A (1989) Social Order/Mental Disorder: Anglo-American Psychiatry in Historical Perspective. John Conolly: A Victorian Psychiatric Career. Berkeley: University of California Press
 • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.