• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Chapple

  Przeczytaj także...
  Borneo – wyspa w Azji Południowo-Wschodniej, jedna z Wielkich Wysp Sundajskich. Największa wyspa Archipelagu Malajskiego i Azji, trzecia pod względem wielkości na świecie po Grenlandii i Nowej Gwinei.Gurkhowie (ang. Gurkha lub Gorkha) – lud zamieszkujący Nepal, nazwany na cześć hinduskiego świętego i guru z VIII w. n.e. - Gorakhnatha. Jego uczeń Bappa Rawal założył dynastię Mewar. Potomkowie Rawala powędrowali na wschód i utworzyli odrębną gałąź rodu o nazwie Gorkha, która w drugiej połowie XVIII w. podbiła królestwo Nepalu. Gurkhowie zasłynęli głównie jako waleczni i odważni żołnierze najemni służący w szeregach brytyjskich wojsk kolonialnych (nieliczne oddziały pozostają w służbie angielskiej do dziś).
  Na mapach: 36°08′N 5°21′W/36,133333 -5,350000 Gibraltar (zniekształcone arab. جبل طارق – Dżabal al-Tarik, "góra Tarika") – skalisty półwysep na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, u wyjścia Morza Śródziemnego na Ocean Atlantycki; od 1713 terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii.

  John Chapple (ur. 27 maja 1931) – brytyjski wojskowy, były naczelny dowódca British Army.

  Kariera wojskowa[]

  John Chaple skończył edukację w Haileybury College oraz Trinity College na Uniwersytecie Cambridge. W 1954 roku Chapple został wstąpił do 2 Regimentu Gurkhów który służył w Hongkongu oraz na Malajach oraz Borneo.

  W 1970 roku Chapple został mianowany na oficera dowodzącego 1 oraz 2 Regimentem Gurkhów natomiast w 1976 otrzymał nominację na dowódcę brygady 48 Brygady Gurkhów.

  Naczelny dowódca British Army w latach 1672-1904 nosił tytuł Naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych (ang. Commander-in-Chief of the Forces lub po prostu Commander-in-Chief, C-in-C). Naczelny dowódca nie zasiadał w gabinecie, a od 1870 r. podlegał ministerstwu wojny. Urząd został zniesiony w 1904 r. i zastąpiony przez szefa Sztabu Generalnego (ang. Chief of the General Staff), który w 1908 r. został zastąpiony przez szefa Imperialnego Sztabu Generalnego (ang. Chief of the Imperial General Staff). Od 1964 r. naczelnym dowódcą British Army jest szef Sztabu Generalnego.Zoo w Londynie – jest najstarszym ogrodem zoologicznym na świecie. Zostało otwarte w Londynie 27 kwietnia 1828 roku i początkowo planowano jedynie przechowywać w nim okazy do badań naukowych. Ostatecznie otwarte dla publiczności w 1847 roku. Obecnie znajduje się tam 755 gatunków zwierząt w ogólnej liczbie 15 tys. sztuk, co stanowi jeden z największych zbiorów w Wielkiej Brytanii.

  W 1981 roku Chapple objął dowództwo nad brytyjskim siłami w Hongkongu. W 1983 roku wrócił do Anglii gdzie objął funkcję szefa biura operacyjnego armii brytyjskiej. W 1986 roku został mianowany na dowódcę armii lądowej natomiast w 1987 roku objął funkcję naczelnego dowódcy British Army. Funkcję tę pełnił do roku 1992 kiedy odszedł na emeryturę.

  Malaje (ang. i malajski Malaya) – nazwa stosowana do dawnych posiadłości brytyjskich na Półwyspie Malajskim (do 1946 r. kilku, następnie jednej powstałej w wyniku ich połączenia), od 1957 r. zaś do niepodległego państwa, które w 1963 roku przekształciło się w Malezję (malajski Malaysia). Dla okresu do 1957 roku stosowana jest także nazwa Malaje Brytyjskie.Hongkong (oficj. Specjalny Region Administracyjny Hongkong; ang. Hong Kong, Hong Kong Special Administrative Region of the People’s Republic of China, chiń. 香港, kantoński jyutping: hoeng1 gong2, mandaryński pinyin: Xiānggǎng) – specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Makau), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim.

  Kariera cywilna[]

  W latach 1993-1995 John Chapple pełnił funkcję gubernatora Gibraltaru a po zakończeniu służby w roli gubernatora pełnił role dyrektora londyńskiego ZOO oraz udzielał się w World Wildlife Fund.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  World Wide Fund for Nature (WWF, dawniej World Wildlife Fund) – tłum. „Światowy Fundusz na rzecz Przyrody” to organizacja pozarządowa powstała w 1961 roku jako organizacja ekologiczna o charakterze międzynarodowym. Misją WWF jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi i stworzenie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.