• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Carter - film

  Przeczytaj także...
  Micheal Giacchino (ur. 10 października 1967 w Riverside) – amerykański kompozytor ścieżek dźwiękowych do filmów, seriali telewizyjnych i gier komputerowych. Stworzył muzykę do serialu Zagubieni, filmów Iniemamocni, Star Trek i gier Medal of Honor czy Call of Duty. W swoich utworach często korzysta z instrumentów dętych.Księżniczka Marsa (ang. A Princess of Mars) – pierwsza część cyklu science fiction o przygodach Johna Cartera na Marsie . Powieść napisał Edgar Rice Burroughs a po raz pierwszy została wydana w 1912. John Carter walczący w randze kapitana kawalerii po stronie Południa w amerykańskiej Wojnie Domowej, po zakończeniu wojny wyrusza wraz z przyjacielem na poszukiwanie złota. W trakcie tych poszukiwań w bliżej niewyjaśnianych okolicznościach zostaje przeniesiony na Marsa. Dzięki mniejszej grawitacji Marsa zyskuje przewagę nad tubylcami, którzy mają rzadsze kości i mięśnie dostosowane do grawitacji Marsa. Te atuty pozwalają mu uniknąć śmierci z rąk tubylców - Tharków (zielonych olbrzymów o sześciu kończynach). W trakcie okazuje się jednak, że na Marsie żyje więcej ras rozumnych - w tym bardziej humanoidalne. John Carter zakochawszy się w księżniczce jednej z tych ras, wyrusza na jej ratunek.
  Polly Walker (ur. 19 maja 1966 roku w Warrington, Cheshire) – angielska aktorka, nominowana do Złotego Globu oraz do nagrody Satellite Award za rolę w serialu telewizyjnym Rzym. Wystąpiła również w filmach Bandyta i Czas patriotów.

  John Carter (wcześniej rozpowszechniany jako ang. John Carter of Mars) – amerykański film fantastycznonaukowy z 2012 roku w reżyserii Andrew Stantona, a także z jego scenariuszem napisanym we współpracy z Michaelem Chabonem i Markiem Andrewsem. Muzykę do filmu stworzył Michael Giacchino, zdobywca Oscara za film Odlot. Produkcją filmu zajęli się Colin Wilson, Jim Morris i Lindsey Collins. W głównych rolach występują Taylor Kitsch jako tytułowy John Carter, Lynn Collins jako Dejah Thoris, Willem Dafoe jako Tars Tarkas oraz Thomas Haden Church występujący w roli Tala Hajusa.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Live action – pochodzący z języka angielskiego termin odnoszący się do pracy wykonywanej przez żywych aktorów przed kamerą, w przeciwieństwie do animacji. Live action jest normą w kinematografii, więc używanie tego terminu jest zazwyczaj zbyteczne. Jest jednak konieczne w sytuacji, gdzie ważne jest rozróżnienie, czy chodzi o animację, czy praca jest adaptacją kreskówki, jak na przykład Flintstonowie, 101 dalmatyńczyków (odnoszące się do kreskówki i filmu aktorskiego).

  Podstawą do napisania scenariusza do filmu były utwory Edgara Rice’a Burroughsa pt. Księżniczka Marsa z 1912 roku oraz John Carter of Mars z 1964 roku. Obie książki należą do serii przygód opowiadających historie związane z Marsem.

  Obraz został wyprodukowany przez wytwórnię Walt Disney Pictures we współpracy z Pixarem.

  Zdjęcia rozpoczęły się w listopadzie 2009 roku, ich główna część była nagrywana od stycznia do lipca 2010. Produkcja ta jest pierwszym filmem live-action nakręconym przez Andrew Stantona.

  Colin Wilson (ur. 26 czerwca 1931 r. w Leicester) – brytyjski pisarz i filozof, przedstawiciel nurtu "Młodych Gniewnych".Walt Disney Pictures – amerykańska wytwórnia filmowa powstała w 1983 roku w Los Angeles, wchodzące w skład The Walt Disney Company. Studio zajmuje się tworzeniem i dystrybucją głównie filmów i bajek dla dzieci i młodzieży. W ostatnich latach skupiło swoją uwagę również na produkcjach dla starszych widzów, nie zaprzestając dystrybuowania animacji z serii klasyki Disneya produkowanej przez Walt Disney Animation Studios.

  Zrealizowany w technice 3D (tzw. technologia Disney Digital 3D / RealD-3D / IMAX 3D) ukazał się w Europie i Stanach Zjednoczonych 9 marca 2012 r.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Taylor Kitsch – John Carter
 • Lynn Collins – Dejah Thoris, księżniczka Helium
 • Willem Dafoe – Tars Tarkas, wojownik Barsoomian, sojusznik Johna Cartera
 • Thomas Haden Church – Tal Hajus
 • Samantha Morton – Sola
 • Dominic West – Sab Than, książę Zodanga
 • Polly Walker – Sarkoja
 • Mark Strong – Matai Shang
 • Daryl Sabara – Edgar Rice Burroughs, bratanek Johna Cartera
 • James Purefoy – Kantos Kan, kapitan statku Xavarian
 • Ciarán Hinds – Mors Tardos
 • Bryan Cranston – Powell
 • Jon Favreau – bukmacher Tharków
 • i inni.

  Film 3D (film trójwymiarowy) – szereg technik, w których dzięki różnorodnej technologii uzyskuje się iluzję głębi ruchomych obrazów. Główną techniką pozwalającą na uzyskanie wrażenia głębi jest przedstawienie obserwatorowi dwóch różnych obrazów prawemu i lewemu oku.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Porównanie filmu z powieścią[ | edytuj kod]

  W wielu miejscach film jest niezgodny z powieścią (dane odnoszą się tylko do książki Księżniczka Marsa), na podstawie której powstał, m.in.:

 • W filmie Carter ucieka najpierw przed ścigającymi go żołnierzami, a później przed Apaczami, w książce natomiast ucieka tylko przed Apaczami i tylko dlatego, że ruszył na pomoc swojemu kompanowi, kapitanowi Powellowi.
 • W filmie Powell jest wrogiem, w książce przyjacielem.
 • W książce nie zostało podane, jak i dlaczego John Carter znalazł się na Marsie.
 • W książce rasa Thernów w ogóle nie występuje.
 • W książce wszyscy mieszkańcy Marsa chodzą nago.
 • W filmie Tars Tarkas jest przedstawiony jako wódz swego plemienia, w książce natomiast jest tylko pomniejszym wodzem.
 • W książce Tars Tarkas nie wie, że Sola jest jego córką, tak jak to ukazano w filmie.
 • W filmie Carter uczy się języka po wypiciu pewnej substancji.
 • W książce białe małpy są zdecydowanie mniejsze.
 • W filmie Deja Thoris trafia do niewoli Tharków wskutek ucieczki przed narzeczonym, a w książce na skutek ataku Tharków na statek.
 • Sab Than, książę Zodanga, w filmie pojawia się już na początku, natomiast w książce dopiero pod koniec i nie jest pierwszoplanową postacią.
 • W książce wyprawa w dół rzeki Iss jest dobrowolną, ostatnią drogą każdego Tharka. Jednak w powieści nie zostało wyjaśnione, co znajduje się u jej źródeł. Nikt stamtąd też nigdy nie wrócił, a gdyby nawet wrócił, zostałby natychmiast zabity.
 • W książce życie na planecie jest podtrzymywane za pomocą maszyny, w filmie pominięto to całkowicie.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna polskojęzyczna strona filmu
 • John Carter w bazie IMDb (ang.)
 • John Carter w bazie Filmweb
 • Edgar Rice Burroughs (ur. 1 września 1875 w Chicago, zm. 19 marca 1950 w Los Angeles) – amerykański pisarz, twórca cykli książek o przygodach Tarzana wśród małp, Johna Cartera na Marsie i innych.Mars – czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się być rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną. Postrzegany odcień wynika stąd, że powierzchnia planety zawiera tlenki żelaza. Mars jest planetą wewnętrzną z cienką atmosferą, o powierzchni usianej kraterami uderzeniowymi, podobnie jak powierzchnia Księżyca. Występują tu także inne rodzaje terenu, podobne do ziemskich: wulkany, doliny, pustynie i polarne czapy lodowe. Okres obrotu wokół własnej osi jest niewiele dłuższy niż Ziemi i wynosi 24,6229 godziny (24h37min22s). Na Marsie znajduje się najwyższa góra w Układzie Słonecznym – Olympus Mons i największy kanion – Valles Marineris. Gładki obszar równinny Vastitas Borealis na półkuli północnej obejmuje 40% powierzchni planety i może być pozostałością ogromnego uderzenia. W przeciwieństwie do Ziemi, Mars jest geologicznie i tektonicznie nieaktywny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Thomas Haden Church, właściwie Thomas Richard McMillen Quesada (ur. 17 czerwca 1960 w El Paso, w stanie Teksas) - amerykański aktor, znany głównie z sitcomu NBC Skrzydła.
  Andrew Stanton (ur. 3 grudnia 1965) – amerykański reżyser, producent, scenarzysta, aktor dubbingowy, jeden z najważniejszych pracowników wytwórni Pixar Animation Studios. Wyreżyserował filmy Gdzie jest Nemo? i WALL·E (oba zdobyły Oscary dla najlepszego filmu animowanego roku), a także Dawno temu w trawie i John Carter
  Mark Strong (ur. 30 sierpnia 1963 roku w Londynie) – angielski aktor, najbardziej kojarzony z rolami w filmach Sherlock Holmes, RocknRolla, Młoda Wiktoria, W sieci kłamstw, Gwiezdny pył, Robin Hood oraz John Carter.
  IMAX (ang. Image Maximum) – jeden z alternatywnych systemów kinowych używanych w przemyśle filmowym. Taśma filmowa IMAX ma znacznie większą rozdzielczość niż tradycyjna – powierzchnia użytkowa ma szerokość 58,5 mm i wysokość 70 mm, stąd obraz ma proporcje 1,44:1. Kadr jest ustawiony poziomo, a nie pionowo jak na taśmie filmowej 35 mm.
  Jonathan Kolia Favreau (ur. 19 października 1966 roku w Nowym Jorku, w stanie Nowego Jorku) − amerykański reżyser filmowy, scenarzysta i aktor. Najbardziej znany z reżyserii obrazu Iron Man oraz jego sequela, Iron Man 2. Zdobywca nagrody Saturn za najlepszą reżyserię.
  Film fantastycznonaukowy (film science fiction, film SF) – to zaliczany do fantastyki gatunek filmowy, który używa motywów niekoniecznie opierających się bezpośrednio na dorobku głównego nurtu nauki, lecz często rozwijający go w kierunkach nieortodoksyjnych. Najczęściej pojawiające się tematy to życie na innych planetach, podróże w czasie, nadnaturalne zdolności ludzkiego ciała i umysłu i wiele innych. Często łączą się z elementami futurystycznymi, takimi jak roboty, cyborgi, statki kosmiczne, podróże międzygwiezdne i wysoko rozwinięta technologia, problemami społecznymi i politycznymi, rozwijana bywa również filozoficzna refleksja nad istotą człowieczeństwa.
  Odlot (ang. Up) – amerykański film animowany z 2009 roku zrealizowany w technologii 3D przez wytwórnię Pixar. Film wyreżyserował Peter Docter. Odlot jest pierwszym filmem 3D studia Pixar.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.