• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Caius

  Przeczytaj także...
  Teologia (gr. θεος, theos, „Bóg”, + λογος, logos, „nauka”) – dyscyplina wiedzy posługująca się metodami filozoficznymi w wyjaśnianiu świata w jego relacji do Boga. Klasycznie uznawana za dziedzinę naukową, także w Polsce znajduje się na liście dziedzin naukowych, ustalonej przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów. Stanowi metodyczne studium prawd religijnych objawionych przez Boga, w myśl maksymy (łac.) fides quaerens intellectum – wiara szukająca zrozumienia. Współcześnie zasadność uznawania pytań o Boga za naukowe jest kwestionowana. Według części autorów teologia nie spełnia współczesnych wymagań stawianych nauce, chociażby poprzez brak weryfikowalności stawianych przez nią hipotez oraz oparcie na dogmatach jako punkcie wyjściowym swoich rozważań zamiast na metodzie naukowej, czy paradygmatach naukowych. Polemikę z tymi zarzutami przedstawił m.in. papież Benedykt XVI w Wykładzie ratyzbońskim.Anatomia (z gr. anatomē - sekcja (zwłok), krajanie od anatémnein - pociąć) – dział biologii, nauka zajmująca się badaniem budowy organizmów. Przedmiotem zainteresowania różnych działów anatomii jest badanie położenia, kształtu, składu oraz ewolucji narządów, tkanek i komórek
  Cambridge (IPA /ˈkeɪmbrɪdʒ/) – miasto w Wielkiej Brytanii (południowa Anglia), stolica hrabstwa Cambridgeshire, położone nad rzeką Cam, około 80 km (50 mil) na północny wschód od Londynu.
  John Caius

  John Caius - (ur. jako John Kays) (wym.: /ˈkiːz/) ur. 6 października 1510 zm. 29 lipca 1573), także znany jako Johannes Caius, lekarz angielski, fundator Gonville and Caius College w Cambridge.

  Wczesne lata[]

  Caius urodzi ł się w Norwich. W roku 1529 został studentem teologii w Gonville Hall w Cambridge. Po ukończeniu studiów w roku 1533, wyjechał do Włoch i w Padwie studiował u Johannesa Baptisty Montanusa oraz Andreasa Vesaliusa. W roku 1541 uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie w Padwie.

  Kaduceusz (także kerykejon, gr. κηρύκειον kērýkeion, łac. caduceus ‘laska heroldów’, od gr. kēryks ‘herold’) – symboliczna laska.Andreas Vesalius, Wesaliusz, właśc. Andries van Wesel lub Andre Wesale (ur. 31 grudnia 1514 w Brukseli, zm. 15 października 1564 na Zakinthos) – flamandzki uczony, twórca nowożytnej anatomii.

  W roku 1543 zwiedził Włochy, Niemcy i Francję, a po powrocie do Anglii zlatynizował swoje nazwisko.

  Kariera zawodowa[]

  W roku 1547 Caius pracował jako lekarz w Londynie, uzyskał pozycję fellow w Royal College of Physicians oraz przez wiele lat był jego przewodniczącym.

  W roku 1557 Caius rozbudował Gonville Hall, zmienił jego nazwę z "Gonville Hall" na "Gonville and Caius College," i rozszerzył o nowy budynek warty £1,834. 24 January 1559, po śmierci Dra Bacona, został rektorem nowego college'u i pozycję tę piastował prawie do samej śmierci.

  Edward VI (ur. 12 października 1537 w Hampton Court, zm. 6 lipca 1553 w Greenwich) – król Anglii w latach 1547–1553, jedyny syn Henryka VIII Tudora, króla Anglii i jego trzeciej żony Jane Seymour, córki sir Johna Seymoura, szlachcica z Wiltshire. Edward nigdy nie rządził samodzielnie – rządy w jego imieniu sprawowała Rada Regencyjna.

  Był nadwornym lekarzem króla Edwarda VI, Queen Mary oraz Queen Elizabeth. Za związki z kościołem katolickim, w roku 1568 stracił tę pozycję. Oskarżano go równocześnie o ateizm, i udzielanie się w kościele katolickim.

  Dziewięciokrotnie wybrano go na prezydenta College'u Lekarzy, co opisuje w Annales collegii medicorum 1520-1565.

  Zmarł 29 lipca 1573 roku w Londynie, w szpitalu św. Bartłomieja. Ciało pochowano w kaplicy w Cambridge pod pomnikiem, który sam zaprojektował.

  Spuścizna[]

  W roku 1557 w Katedrze św. Pawła postawił pomnik ku pamięci Thomasa Linacre'a. Był pionierem anatomii. Prawdopodobnie zaprojektował i przedstawił pierwszy srebrny kaduceusz, obecnie znajdujący się w herbie college'u.

  Bibliografia[]

 • Annals of the College from 1555 to 1572
 • translation of several of Galen's works, printed at different times abroad.
 • Hippocrates de Medicamentis, first discovered and published by Dr Caius; also De Ratsone Vicius (Lov. 1556, 8vo)
 • De Mendeti Methodo (Basel, 1554; London, 1556, Svo)
 • Account of the Sweating Sickness in England (London, 1556, 1721), (it is entitled De Ephemera Britannica)
 • History of the University of Cambridge (London, 1568, 8vo; 1574, 4to, in Latin)
 • De Thermis Britannicis; but it is doubtful whether this work was ever printed
 • Of Some Rare Plants and Animals (London, 1570)
 • De Canibus Britannicis (1570, 1729)
 • De Pronunciatione Graecae et Latinae Linguae (London, 1574)
 • De Libris propriis (London, 1570).
 • Of Englishe Dogges: The Diuersities, the Names, the Natures, and the Properties (London, 1576).
 • Linki zewnętrzne[]

 • John Caius on the Gonville and Caius College website
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.