• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Boyd Dunlop

  Przeczytaj także...
  Bicykl – rodzaj roweru dwukołowego, z wielkim przednim kołem i małym tylnym. Konstrukcja przedniego koła o tak dużej średnicy była możliwa dopiero po patencie Jamesa Starleya i Williama Huntera w 1870 na koło z drutowymi szprychami, pracującymi na rozciąganie.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

  John Boyd Dunlop (ur. 5 lutego 1840, w Dreghorn, North Ayrshire, w Szkocji, zm. 23 października 1921) – wynalazca brytyjski, z zawodu lekarz weterynarii.

  W 1888 roku Dunlop opatentował gumową oponę dla bicykla (wynalezioną w roku 1845 przez Roberta Williama Thomsona). W roku 1889 założył w Belfaście spółkę Pneumatic Tyre and Booth Cycle Agency, produkującą opony na skalę przemysłową. Stała się ona od 1900 roku znana jako Dunlop Rubber Co.

  23 października jest 296. (w latach przestępnych 297.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 69 dni.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  John B. Dunlop urodził się w Aryshire w Szkocji. Po ukończeniu nauki Dunlop praktykował najpierw jako lekarz weterynarii w Edynburgu w Szkocji, a następnie w Belfaście w Irlandii. W 1887 roku jego syn poprosił go, by pomyślał, jak sprawić, by wygodniej jeździć na trójkołowym rowerze po brukowanych ulicach Belfastu. Dunlop zaczął eksperymentować z ulepszeniami opon z litej gumy. Wyciął stary wąż ogrodowy, włożył go do rury, pompował powietrzem i zamontował na tylnych kołach roweru trójkołowego syna. Dunlop wymyślił na nowo oponę pneumatyczną, która, nieznana Dunlopowi, została po raz pierwszy wymyślona przez Roberta. Thomson w 1845. Firma Dunlop przetestowała i opatentowała oponę pneumatyczną w Wielkiej Brytanii w 1888 r., a w 1890 r. Uzyskała patent amerykański. Irlandzki przemysłowiec W. H. Du Cros zainteresował się wynalazkiem Dunlopa po tym, jak rowerzysta wygrał wyścig w Belfaście ze swoim zmęczonym pneumatycznie rowerem. Du Cros zorganizował firmę z Dunlopem, która stała się Dunlop Rubber Company, ostatecznie światowym koncernem. Dunlop nie skorzystał zbytnio z jego wynalazku. W 1896 r. sprzedał swój patent i interes w firmie Du Cros, a następnie przeprowadził się do Dublina, gdzie jego jedyną działalnością do śmierci w 1921 r. była draperia. Po wprowadzeniu na rynek w 1888 roku pneumatycznych opon Dunlop, stały się one standardowym wyposażeniem rowerów, ponieważ tak dobrze absorbowały wstrząs bezpośredni, jakiego doświadczają rowerzyści. W tym samym roku, co patent Dunlopa, pierwszy samochód wyprodukował Karl Benz z Mannheim w Niemczech. Dostępność nowych opon Dunlopa doprowadziła do eksperymentów przeprowadzanych przez innych w celu wyprodukowania opony o grubszym bieżniku dla pojazdów mechanicznych, a w 1895 roku pojawiła się pierwsza opona Michelin. Wraz z rosnącą popularnością samochodów po 1900 r. popyt na coraz bardziej skomplikowane mieszanki gumowe zarówno dla rowerów, jak i samochodów stał się ogromny. Wynalazek Dunlopa dał początek dwóm ważnym gałęziom przemysłu.

  Belfast (angielska wymowa: [bɛlˈfɑːst]; irl. Béal Feirste) – stolica i największe miasto Irlandii Północnej. Greater Belfast jest podzielony pomiędzy dwa hrabstwa – Antrim i Down, lecz sam Belfast przynależy w całości do Antrim. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Trójmiejska Auto Strefa
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lekarz weterynarii (pot. weterynarz) – przedstawiciel jednej z trzech nauk lekarskich (obok medycyny i stomatologii) – osoba, która ukończyła 5,5-letnie studia na jednym z wydziałów medycyny weterynaryjnej i uzyskała prawo do wykonywania zawodu nadawane przez okręgową izbę lekarsko-weterynaryjną, posiadająca kwalifikacje do badania i leczenia zwierząt oraz do kontroli środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.