• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Bidwell

  Przeczytaj także...
  Wojna amerykańsko-meksykańska – regularna wojna lądowa oraz morska pomiędzy USA i Meksykiem toczona w latach 1846-1848, której teatrem działań były obszary od Kalifornii i Teksasu aż po tereny na południe od meksykańskiej metropolii, oraz wybrzeża obu oceanów. Bezpośrednią przyczyną wojny było przyłączenie w 1845 r. zbuntowanej meksykańskiej prowincji – Teksasu jako 28. stanu USA, prowincji, która od dziesięciu lat funkcjonowała już jako niezależne państwo. Efektem wojny była utrata przez Meksyk połowy swojego terytorium oraz ustalenie granic na kontynencie.Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809 w hrabstwie Hardin, Kentucky, zm. 15 kwietnia 1865 w Waszyngtonie) – szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych.
  Partia Republikańska (ang. Republican Party) – amerykańska konserwatywna partia polityczna założona w 1854. Jedna z dwóch głównych sił politycznych w USA, obok Partii Demokratycznej. Potocznie nazywana „Grand Old Party” (GOP).

  John Bidwell (ur. 5 sierpnia 1819 w hrabstwie Chautauqua, zm. 4 kwietnia 1900 w Chico) – amerykański polityk, kandydat na prezydenta w 1892 roku.

  Biografia[ | edytuj kod]

  Urodził się 5 sierpnia 1819 roku w hrabstwie Chautauqua. Dziesięć lat później jego rodzina przeprowadziła się do Pensylwanii, zaś po następnych dwóch latach do Ohio. W wieku 17 lat zaczął podróżować po kraju, pracując jako nauczyciel i dotarł do Kalifornii w 1841 roku. Przez pewien czas mieszkał w kolonii Sutter’s Fort i po kilku latach został naturalizowanym obywatelem Meksyku. Pomimo że był niechętny rebelii Niedźwiedziej Flagi, zredagował tekst proklamujący niepodległość Republiki Kalifornii w lipcu 1846 roku. W czasie wojny meksykańskiej służył pod Johnem Frémontem i Robertem Stocktonem podczas oblężenia Los Angeles w 1847 roku. Dosłużył się stopnia majora. Od 1849 do 1851 zasiadał w stanowym Senacie Kalifornii.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Hrabstwo Chautauqua – hrabstwo (ang. county) położone w USA w stanie Nowy Jork z siedzibą w mieście Mayville. Założone 11 marca 1808 roku.

  Po wojnie osiedlił się w Chico, gdzie kupił ranczo. Zaangażował się wówczas w politykę i działał w legislaturze stanowej z ramienia Partii Demokratycznej. W czasie wojny secesyjnej był zagorzałym zwolennikiem Unii i popierał działania prezydenta Lincolna. W 1864 roku został członkiem Izby Reprezentantów z nowo powstałego 3. okręgu wyborczego. Odmówił ubiegania się o reelekcję, chcąc objąć funkcję gubernatora Kalifornii z ramienia Partii Republikańskiej. Startował w wyborach czterokrotnie, lecz za każdym razem bezskutecznie. W 1892 roku Partia Prohibicji nominowała go kandydatem w wyborach prezydenckich. Bidwell uzyskał nieco ponad 270 tysięcy głosów, co stanowiło czwarty wynik wśród kandydatów. Zmarł 4 kwietnia 1900 roku w Chico.

  Partia Prohibicji (ang. Prohibition Party) – istniejąca partia polityczna w Stanach Zjednoczonych, działająca od początku lat 70. XIX wieku. Major (skrót mjr) – stopień oficerski używany w armiach wielu krajów. W wojsku polskim jest to stopień niższy od podpułkownika, wyższy od kapitana. Major wchodzi w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych. Odpowiednikiem majora w marynarce wojennej jest komandor podporucznik a w policji podinspektor Policji.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bidwell, John (ang.). Biographical Directory of the United States Congress. [dostęp 2017-12-13].
  2. Joh Bidwell (ang.). Encyklopedia Britannica. [dostęp 2017-12-13].
  3. US President – National Vote (ang.). Our Campaign. [dostęp 2017-10-08].
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Warto wiedzieć że... beta

  Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
  Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa Stanów Zjednoczonych, na mocy artykułu II Konstytucji sprawuje władzę wykonawczą kraju, jest naczelnym dowódcą sil zbrojnych, może też żądać pisemnych opinii od kierujących wszystkimi departamentami rządowymi w zakresie podległych im spraw. Prezydentowi przysługuje tez prawo darowania bądź zawieszania kar, za wszystkie przestępstwa przeciw Stanom Zjednoczonym, z wyjątkiem kar wynikłych z nadużyć popełnionych w trakcie sprawowania urzędów. W porozumieniu z Senatem i za zgodą 2/3 obecnych na posiedzeniu Senatorów, ma prawo zawierania umów międzynarodowych, powoływania za zgoda Senatu ambasadorów, konsulów, sędziów Sadu Najwyższego i ministrów pełnomocnych oraz wszystkich urzędników federalnych, których sposób powoływania nie został inaczej ustanowiony konstytucją bądź ustawami.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Chico – miasto w hrabstwie Butte w Kalifornii. W roku 2000 miasto miało 59 954 mieszkańców, a w 2009 już 87 713. Jest to ważny ośrodek kulturalny, ekonomiczny i edukacyjny w północnej Kalifornii.
  Gubernator stanu Kalifornia jest szefem władzy wykonawczej na terytorium tej części USA. Jest wybierany w powszechnym głosowaniu i obejmuje urząd dnia 1 stycznia roku po wyborach. Może też być odwołany w plebiscycie. Gubernatorem może zostać też wicegubernator w wypadku opróżnienia stanowiska. Posiada prawo łaski pod jurysdykcją stanu.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.