• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Baptist Purcell

  Przeczytaj także...
  Archidiecezja Cincinnati (łac. Archidioecesis Cincinnatensis, ang. Archdiocese of Cincinnati) - diecezja rzymskokatolicka z siedzibą w Cincinnati, w stanie Ohio, Stany Zjednoczone.Paliusz (łac. pallium – płaszcz) – element stroju liturgicznego katolickich metropolitów, noszony na ramionach pas z białej wełny.
  Seminarium duchowne (z łac. szkółka roślin, od semen – nasienie, seminis – narybek, latorośl) – w Kościołach chrześcijańskich specjalny dom, w którym kandydaci do stanu duchownego odbywają intensywną formację teologiczną, moralną i naukową.

  John Baptist Purcell (ur. 26 lutego 1800 w Mallow w Irlandii, zm. 4 lipca 1883 w hrabstwie Brown) – amerykański duchowny katolicki, biskup, a następnie arcybiskup Cincinnati (1833–1883).

  Życiorys[]

  Młodość i kapłaństwo[]

  Urodził się w pobożnej rodzinie Edwarda i Johanny. Od najmłodszych lat przejawiał talent do nauki. Gdy w wieku osiemnastu lat nie było możliwości, by został przyjęty na irlandzkie uczelnie, wyemigrował do USA i tam w Asbury College w Baltimore dokończył swą edukację. Przez rok dawał, jako guwerner, lekcje dzieciom prominentnych mieszkańców miasta. Jednak jego największym pragnieniem było zostać księdzem. Do seminarium duchownego wstąpił w roku 1820. Z powodu zdobytej do tej pory wiedzy i talentu, był jednym z wyróżniających się kleryków. W marcu 1824 wyruszył wraz ze swym profesorem ks. Simonem Bruté (późniejszym biskupem Vincennes) do Europy, by tam ukończyć studia w Seminarium Sulpicjańskim w Issy i Paryżu. Święcenia kapłańskie otrzymał 26 maja 1826 w katedrze paryskiej z rąk miejscowego arcybiskupa. Wraz z nim wyświęconych zostało trzystu innych duchownych. Kontynuował studia do jesieni 1827 roku, po czym wrócił na kontynent amerykański i został wykładowcą na swej Alma Mater w Baltimore.

  James Whitfield (ur. 3 listopada 1770 w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii, zm. 19 października 1834) – amerykański duchowny katolicki pochodzenia brytyjskiego, arcybiskup metropolita Baltimore w latach 1828-1834.Arcybiskup (gr. αρχή, arché - pierwszeństwo, gr. επίσκοπος, epískopos - nadzorca, biskup) – tytuł honorowy lub urząd nadawany biskupom ważniejszych diecezji (archidiecezja), a także jako wyróżnienie samej osoby biskupa ("ad personam").

  Ordynariusz Cincinnati[]

  8 marca 1833 otrzymał nominację na ordynariusza Cincinnati w Ohio, jako następca świątobliwego biskupa Edwarda Fenwicka OP. Sakrę otrzymał w metropolitalnej katedrze baltimorskiej z rąk abpa Jamesa Whifielda. Tego samego dnia została otwarta sesja trzeciego Synodu Prowincjonalnego w Baltimore (zgromadzenie biskupów metropolii Baltimore). Do miejsca swego przeznaczenia dotarł parowcem w listopadzie 1833 roku. Skromny ingres do katedry na Sycamore Street odbył się w obecności biskupów Bardstown i Detroit z towarzyszeniem kilku księży. Kanonicznej instalacji dokonał biskup Benedict Joseph Flaget.

  Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.
  Katedra w Cincinnati

  Ówczesna katedra diecezjalna była jedynym katolickim kościołem w mieście. Terytorialnie diecezja obejmowała cały stan Ohio. Impuls do rozwoju katolicyzmu w Ohio dała debata bpa Purcella z przeciwnikami Kościoła (1837), która wywarła duże wrażenie w mieście z powodu błyskotliwości młodego biskupa. W 1851 doprowadził do otwarcia nowego seminarium duchownego kształcącego księży dla całego środkowego zachodu kraju. Fala migracji (szczególnie z Niemiec i Irlandii) dostarczała młodemu biskupowi trudności, gdyż większość nowo przybyłej ludności była katolikami, istniała więc potrzeba zapewnienia opieki duchowej. Dzięki wizycie bpa Purcella w Europie do jego diecezji napłynęło wielu nowych kapłanów szukających lepszego losu w Nowym Świcie. W ciągu kilkunastu lat przybyło do Cincinnati wiele zakonników i zakonnic, które otwierały w diecezji swe klasztory. Gwałtowny wzrost liczby wiernych (50 tys. w końcu lat 40.) sprawił iż powstały w Ohio nowe diecezje: Cleveland (1847) i Columbus (1868). Rozwój administracji Kościoła w środkowo zachodniej części USA spowodowało podniesienie diecezji Cincinnati do rangi metropolii w 1850 roku (sufraganiami zostały diecezje Cleveland, Detroit, Indianapolis i Louisville).

  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.Simon William Gabriel Bruté de Rémur (ur. 20 marca 1779 w Rennes; zm. 26 czerwca 1839 w Vincennes) – francusko-amerykański, pierwszy biskup Vincennes, Sługa Boży Kościoła katolickiego.

  Abp Purcell paliusz odebrał osobiście z rąk papieża Piusa IX, który uczynił go jednocześnie Asystentem Tronu Papieskiego. Jego zdolności mediacyjne uspokoiły nastroje antykatolickie w Cincinnati (ruch polityczny Nic Niewiedzących). W roku 1853 tłum o mały włos nie spalił miejscowej katedry, ale wezwanie przez Purcella do rozwagi i wyrozumiałości ostudziło nastroje i zapobiegło rozlewowi krwi.

  Diecezja Cleveland (łac. Dioecesis Clevelandensis, ang. Diocese of Cleveland) jest diecezją Kościoła rzymskokatolickiego w północno-środkowej części stanu Ohio. Terytorialnie obejmuje hrabstwa: Ashland, Cuyahoga, Geauga, Lake, Lorain, Medina, Summit i Wayne.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Podczas wojny domowej dał się poznać jako patriota i nie bał się zabierać głosu. Brał udział w Soborze watykańskim I, gdzie był w grupie przeciwników dogmatu o nieomylności papieskiej (ostatecznie poparł go w duchu posłuszeństwa). W 1876 hucznie obchodzono jego złoty jubileusz kapłaństwa, podczas którego uznanie dla niego okazywali również niekatolicy, cieszył się bowiem powszechnym szacunkiem. Nazywano go nawet "patriarchą Zachodu". W momencie śmierci, po pięćdziesięciu latach owocnej pracy, w stanie Ohio było 400 kościołów i 100 kaplic (w samym Cincinnati było ich 30), 450 tys. wiernych (85 tys. w Cincinnati), 400. duchownych, 52 wspólnoty, 3 seminaria, 3 uczelnie i 266 szkół parafialnych. Archidiecezja Cincinnati posiadała 180 tys. wiernych. Zmarł w klasztorze Sióstr Urszulanek w hrabstwie Brown.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Diecezja Columbus (łac. Dioecesis Columbensis, ang. Diocese of Columbus) jest diecezją Kościoła rzymskokatolickiego w południowo-środkowej części stanu Ohio.

  Bibliografia[]

 • John Baptist Purcell w bazie catholic-hierarchy.org (ang.)
 • Encyklopedia New Advent – Cincinnati (ang.)
 • Encyklopedia New Advent – John Baptist Purcell (ang.)
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Archidiecezja Detroit (łac. Archidioecesis Detroitensis, ang. Archdiocese of Detroit) – rzymskokatolicka archidiecezja metropolitalna ze stolicą w Detroit, w stanie Michigan, Stany Zjednoczone.
  Pius IX (łac. Pius IX, właśc. Giovanni Maria Mastai Ferretti; ur. 13 maja 1792 w Senigallia, zm. 7 lutego 1878 w Watykanie) − papież w okresie od 16 czerwca 1846 do 7 lutego 1878, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Alma Mater (łac. Matka Karmicielka) − uroczysta średniowieczna nazwa nadawana szkołom wyższym, zwłaszcza uniwersytetom i akademiom. Terminem tym określano np. Uniwersytet Jagielloński (Alma Mater Jagellonica). Pierwszy raz nazwy tej użyto podczas otwarcia uniwersytetu w Bolonii w 1088 roku (Alma Mater Studiorum). Nazwa ta bywa również używana współcześnie.
  Sobór Watykański I – dwudziesty sobór powszechny Kościoła katolickiego, zwołany przez papieża Piusa IX obradujący w latach 1869 – 1870; został zawieszony, kiedy wojska włoskie zdobyły Rzym; nigdy nie wznowiono obrad.
  Ingres (łac. ingressus – wejście, wkroczenie) – uroczysty wjazd, uroczyste objęcie władzy przez biskupa ordynariusza nad diecezją.
  Dominikanie, Zakon Kaznodziejski (łac. Ordo Praedicatorum – OP) - katolicki zakon męski założony w 1216 przez św. Dominika Guzmána.
  Mallow (irl. Mala) – miasto leżące w hrabstwie Cork w Irlandii nad rzeką Munster Blackwater. Liczba mieszkańców w 2011 roku wynosiła 11 605 osób.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.