• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Baird

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Dyplomata lub przedstawiciel dyplomatyczny (ang. diplomatic representative, fr. représentant diplomatique, niem. diplomatischer Vertreter) – oficjalny przedstawiciel państwa za granicą, czyli zatrudniony w dyplomacji.
  Wicehrabia – tytuł odnoszący się do rodziny hrabiowskiej z prawem primogenitury, gdzie tytuł hrabiego przypada najstarszemu członkowi rodu, a wtedy tytuł wicehrabiego przypada jego synowi. Tytuł wicehrabiego funkcjonował także we Francji (vicomte), i funkcjonuje nadal w Wielkiej Brytanii (viscount) jako samodzielny tytuł arystokratyczny, nadawany rodzinom bez tytułu hrabiowskiego. Pierwszy raz nadany we Francji w 819 r., przez Normanów wprowadzony w Anglii, później przyjęty także m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Belgii, Holandii
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  John Baird, 1. wicehrabia Stonehaven (ur. 27 kwietnia 1874, zm. 20 sierpnia 1941) – brytyjski polityk i dyplomata, członek Partii Konserwatywnej, w latach 1922-1924 minister transportu Wielkiej Brytanii, a od 1925 do 1931 gubernator generalny Australii.

  Stonehaven (Steenhive w szkockim dialekcie Doric, Cala na Creige w Gaelic). Czternastotysięczne miasto (9577 według spisu z 2001) na północno-wschodnim wybrzeżu Szkocji. Stonehaven w swej historii było kiedyś stolicą historycznego już hrabstwa Kincardineshire zwanego też The Mearns, obecnie należy do hrabstwa Aberdeenshire. Stare miasto "Auld Toon" powstałe z wioski rybackiej jeszcze z okresu epoki żelaza, rozrosło się obecne od wybrzeża w głąb lądu. Szesnastowieczne mapy nazywają miasto Stonehyve lub Stonehive. W dziewiętnastym wieku miasto było ważnym centrum handlu śledziami.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Życiorys[]

  Był londyńczykiem z urodzenia. Uczył się w Eton College, a następnie podjął studia na Uniwersytecie Oksfordzkim, jednak ich nie ukończył. Zamiast tego trafił do pracy w biurze gubernatora Nowej Południowej Walii, a potem do służby dyplomatycznej. W 1912 został członkiem Izby Gmin, zaś w latach 1922-1924 kierował resortem transportu w dwóch kolejnych konserwatywnych rządach.

  Partia Konserwatywna (ang. Conservative Party, CP, oficjalna nazwa: Partia Konserwatywno-Unionistyczna, Conservative and Unionist Party), brytyjska partia polityczna powstała w 1832 roku w wyniku przekształcenia ugrupowania torysów, popularnie nazywana w dalszym ciągu torysami. Jedna z dwu (obok Partii Pracy) głównych partii w Wielkiej Brytanii.Gubernator generalny Związku Australijskiego (ang. Governor-General of the Commonwealth of Australia) – reprezentant Korony Brytyjskiej w Dominium Australii. Ma prawo mianowania ministrów i sędziów, rozwiązania parlamentu oraz sygnowania ustaw. Przewodniczy Federalnej Radzie Wykonawczej i jest nominalnym dowódcą Australijskich Sił Zbrojnych.

  W 1925 premier Australii Stanley Bruce wybrał go spośród przedstawionych mu kandydatów na gubernatora generalnego swojego kraju. Bruce wolał mieć za głowę państwa doświadczonego polityka o mieszczańskich korzeniach niż salonowego arystokratę. Dopiero po ogłoszeniu swojej nominacji, Baird przyjął tytuł barona. Gubernator i premier szybko znaleźli wspólny język, choć, wzorem swojego poprzednika, baron Stonehaven ograniczał się do zadań głównie ceremonialnych. Najważniejszym z nich było uroczyste otwarcie w 1927 nowego gmachu parlamentu w budowanej ponad 25 lat stolicy zjednoczonej Australii, Canberze. Od tej pory to właśnie to miasto stało się główną siedzibą gubernatorów generalnych, co położyło kres dotychczasowym ciągłym podróżom z Melbourne do Sydney.

  Polityk – osoba działająca w sferze polityki, którą w klasycznym rozumieniu pojmujemy jako sztukę zdobywania władzy i rządzenia państwem, przy czym celem jest tu dobro wspólne, a przyporządkowanie działania temu celowi ostateczne. Polityk dąży więc do udziału we władzy lub do wywierania wpływu na podział władzy.Nowa Południowa Walia (ang. New South Wales, NSW) – najstarszy i najbardziej zaludniony stan Australii. Leży w południowo-wschodniej części kraju. Na północy graniczy ze stanem Queensland, od zachodu z Australią Południową, a od południa ze stanem Wiktoria. Ponadto sąsiaduje z Australijskim Terytorium Stołecznym, który jest enklawą wewnątrz Nowej Południowej Walii, oraz z Terytorium Jervis Bay, będącym półenklawą. Stolicą stanu i jego największym miastem jest Sydney.

  Po zakończeniu swojej kadencji w styczniu 1931, Stonehaven wrócił do Anglii, gdzie został podniesiony do rangi wicehrabiego i wybrany na przewodniczącego swej macierzystej partii. Zmarł w Szkocji w 1941.

  Bibliografia[]

 • Biografia w Australian Dictionary of Biography (en) [dostęp 16.08.2008]
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.Uniwersytet Oksfordzki (ang. University of Oxford, łac. Universitas Oxoniensis) – uniwersytet w Oksfordzie założony przed 1167, najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii i krajach anglosaskich.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Izba Gmin (ang. House of Commons) – izba niższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, odgrywa jednak rolę nadrzędną wobec Izby Lordów. W obecnej kadencji (2010-) w jej skład wchodzi 650 deputowanych (MPs od angielskiego Member of Parliament – "członek parlamentu"), wybieranych przez całość obywateli Zjednoczonego Królestwa w powszechnych, czteroprzymiotnikowych wyborach.
  Stanley Bruce, 1. wicehrabia Bruce (ur. 15 kwietnia 1883 w Melbourne, zm. 25 sierpnia 1967 w Londynie) – australijski prawnik, polityk i dyplomata, w latach 1923-1929 premier tego kraju.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.