• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Augustus Roebling  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Germania – nazwa nadana przez starożytnych Rzymian ziemiom na wschód od Renu i na północ od górnego i środkowego Dunaju. Obszary te były zamieszkane przez Germanów, a także inne niegermańskie ludy.Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki, morskiej cieśniny itp.)
  John Roebling
  Suspension Bridge w Cincinnati 1999

  John Augustus Roebling (właściwie Johann August Röbling, ur. 12 czerwca 1806 w Mühlhausen/Thüringen, zm. 22 lipca 1869 w Nowym Jorku) – amerykański budowniczy mostów wiszących, twórca metody wytwarzania lin stalowych. Według jego projektu zbudowano m.in. Most Brookliński.

  Lenne jest rzeką o długości 129 km, lewym i zarazem najdłuższym dopływem Ruhry. W całości płynie przez kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia (Niemcy).Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Prusach w Mühlhausen/Thüringen jako piąte dziecko Fryderyki Theresy i handlarza tytoniowego Christopha Polykarpusa Röblingów. W Mühlhausen/Thüringen uczęszczał do gimnazjum, które musiał jednak opuścić z powodu miernych ocen z religii i łaciny. Naukę kontynuował prywatnie u renomowanego matematyka dr Ephraima Salomona Ungera w Erfurcie. W 1824 rozpoczął studia z architektury, budownictwa, budowy mostów, grobli oraz hydrauliki i budowy maszyn. Z wykładów profesora Johanna Friedricha Dietleina czerpał pierwsze wiadomości o mostach wiszących, które wówczas powstawały właśnie w Bawarii, Palatynacie i Westfalii i które obejrzał. Uczęszczał również na wykłady z filozoficzne Hegla na Uniwersytecie Berlińskim. W 1826 złożył egzamin i rozpoczął pracę, początkowo jako „Baukondukteur” w Westfalii, gdzie opracował pierwsze plany mostów wiszących przez rzeki Ruhrę i Lennę które jednak nie zostały zrealizowane. W tym czasie technika budowy mostów zyskała nowe podstawy teoretyczne w postaci zastosowania w obliczeniach, matematycznych krzywizn hiperboli w konstrukcjach łańcuchowych.

  Ohio – rzeka w środkowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Długość 1579 km, powierzchnia dorzecza 528 tys. km².Uniwersytet Humboldta w Berlinie (niem. Humboldt-Universität zu Berlin, HU Berlin) – najstarszy, założony przez Wilhelma von Humboldta w 1809, uniwersytet w Berlinie, w latach 1828-1946 funkcjonował pod nazwą Friedrich-Wilhelms-Universität, od 1949 pod imieniem braci von Humboldt: Wilhelma i Aleksandra.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Palatynat, Palatynat Reński (niem. Pfalzgrafschaft, łac. palatium – pałac) – kraina historyczna w zachodnich Niemczech na zachód od Renu. Obecnie wchodzi w skład kraju związkowego Nadrenia-Palatynat i części Badenii-Wirtembergii (Heidelberg).
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Konstrukcja budowlana – sposób powiązania elementów budowli w sposób poprawny pod względem zasad fizyki i ekonomii. Najważniejsze elementy konstrukcyjne budynku to: fundamenty, ściany nośne, filary, (także słupy, kolumny), belkowania, belki i stropy lub sklepienia, wiązary lub więźby dachowe. Oprócz konstrukcji podstawowych, w budynkach występują także konstrukcje drugoplanowe, czyli: ściany działowe, schody, posadzki, pokrycie dachów oraz konstrukcje uzupełniające, czyli: drzwi, okna, instalacje (wody, kanalizacji, grzewcze, wentylacji, klimatyzacji, gazu, elektryczne, teletechniczne itp.)
  Westfalia (niem. Westfalen) – kraina historyczna w Niemczech, między miastami Dortmund, Münster, Bielefeld i Osnabrück. Obecnie część kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Północno-wschodnia część historycznej Westfalii leży w obrębie Dolnej Saksonii.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Chattanooga – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Tennessee. Leży nad rzeką Tennessee, niedaleko granicy ze stanem Georgia.
  Waco – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, nad rzeką Brazos, ośrodek administracyjny hrabstwa McLennan.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.