• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Abernethy - chirurg

  Przeczytaj także...
  John Abernathy (ur. 19 października 1680 r., zm. 1 grudnia 1740 r.) - prezbiter prezbiterii Antrim (w Irlandii Północnej) w latach 1703 - 1730. Z powodu nieuznania Wyznania Westminsterskiego w 1725 roku odłączył się wraz z podległymi mu parafiami od reszty Kościoła prezbiteriańskiego i utworzył Niepodpisujący się Prezbiteriański Kościół Irlandii.Tętnica, naczynie tętnicze (łac. arteria) - makroskopowo widoczne naczynie krwionośne o nieprzepuszczalnej ścianie, które bez względu na fizjologiczny skład krwi, prowadzi krew z serca do narządów ciała. Układ naczyń tętniczych jest połączony z układem naczyń żylnych poprzez sieć naczyń włosowatych.
  Tętniak (łac. aneurysma, ang. aneurysm lub aneurism z gr. ana- w górę, więcej, eurys szeroki, aneurynein rozszerzać) - wypełnione krwią, ograniczone poszerzenie światła naczynia krwionośnego (tętnicy, wyjątkowo rzadko żyły).
  John Abernethy

  John Abernethy (ur. 3 kwietnia 1764, zm. 20 kwietnia 1831) – angielski chirurg, anatom, był wnukiem Johna Abernethego – duchownego.

  Urodził się w Londynie, gdzie jego ojciec był kupcem. Nauki pobierał w Wolverhampton a jego opiekunem był sir Charles Blicke – chirurg ze szpitala św. Bartłomieja w Londynie. Uczęszczał na wykłady z anatomii sir Williama Blizarda w szpitalu londyńskim i asystował mu przy pokazach praktycznych. Brał także udział w zajęciach prowadzonych przez Percivalla Potta w szpitalu św. Bartłomieja jak również był słuchaczem Johna Huntera (chirurga). Po rezygnacji Potta miejsce po nim zajął jego asystent Charles Blicke, a Abernethy został jego asystentem w 1787 roku.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Anatomia (z gr. anatomē - sekcja (zwłok), krajanie od anatémnein - pociąć) – dział biologii, nauka zajmująca się badaniem budowy organizmów. Przedmiotem zainteresowania różnych działów anatomii jest badanie położenia, kształtu, składu oraz ewolucji narządów, tkanek i komórek

  Abernethy zaczął dawać wykłady w swoim domu w Bartholomew Close, na które chodziło tak wielu słuchaczy, że kierownik szpitala wybudował nowe audytorium a Abernethy stał się założycielem szkoły medycznej im. Św. Bartłomieja. Asystentem chirurga był przez 28 lat aż do 1815 kiedy to został wybrany na głównego chirurga. Przedtem jednak został mianowany na wykładowcę anatomii w królewskiej szkole chirurgicznej w 1814. Abernethy nie był wielkim praktykiem ale literatura przypisuje mu sposób na leczenie tętniaków przez podwiązanie tętnicy biodrowej.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Jego książka pt. "Obserwacje chirurgiczne związane z przyczynami i leczeniem chorób wewnętrznych" z 1809 znana jako "Moja książka" była pierwszą, która stała się jedną z najbardziej poczytnych w naukach medycznych. Przy czym jej odbiorcami byli nie tylko profesjonaliści ale także zwykli pacjenci. Dzięki temu zyskał on sobie przydomek "Doktor – Moja Książka". Twierdził, że choroby wewnętrzne są często spowodowane przez rozregulowane organy odpowiadające za trawienie a mogą być leczone przez odpowiednią dietę. Jako wykładowca był osobą niezwykle popularną, która przyciągała na swoje wykłady liczne rzesze studentów. Natomiast w swojej działalności zawodowej był często arogancki i traktował swoich pacjentów z poczuciem wyższości.

  Wolverhampton – miasto w hrabstwie West Midlands w Anglii. Miasto leży na północny zachód od Birmingham i jest drugim co do wielkości w konurbacji West Midlands, z liczbą ludności 240 tys (2004). Zachodnie dzielnice miasta, jak Bilston czy Heath Town leżą w okręgu tradycyjnie nazywanym Black Country. Miasto położone jest na Płaskowyżu Midland, na średniej wysokości 120 m n.p.m. Przez miasto nie przepływają duże rzeki, jednakże swoje źródła mają tu Penk River, River Tame oraz Smestow Brook, dopływ River Stour. Oznacza to, że miasto leży na granicy jednego z największych angielskich działów wodnych.Chirurgia (z grec. cheir − ręka, ergon – czyn, działanie, cheirurgia – ręcznie wykonywana praca) – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym. Jest nauką nadrzędną i zawiera wiele podspecjalności. Sama nazwa chirurgia identyfikowana jest z dziedziną o nazwie chirurgia ogólna. Jest to kliniczna dziedzina medycyny. Oprócz chirurgii zabiegowej istnieje jednak szeroki zakres chirurgii zachowawczej. Praca chirurga jest ciągłym wybieraniem mniejszego ryzyka. Niekiedy okazuje się, że mniejszym ryzykiem jest zaniechanie operacji, np. leczenie operacyjne małej przepukliny u pacjenta z ciężką niewydolnością oddechową stanowi większe ryzyko niż zaniechanie operacji.

  W 1827 zrezygnował z posady w szpitalu św. Bartłomieja. Zmarł w swojej posiadłości w Enfield. Jego dzieła zebrane zostały wydane w 1830. Autobiografia "Wspomnienia Johna Abernethego" została opublikowana w 1853 przez George'a MacIlwaina.

  Bibliografia[]

  Encylopedia Britannica, 11th Edition

  London Borough of Enfield – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego północnej części. Wraz z 19 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Zewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Enfield (ang. Enfield Council).Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.