• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Johannesburg  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]
  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Szwa – w językoznawstwie, zwłaszcza w fonetyce i fonologii, określenie samogłoski średnio centralnej (zaokrąglonej lub niezaokrąglonej) znajdującej się w środku diagramu samogłoskowego, oznaczaną w międzynarodowym alfabecie fonetycznym symbolem ə lub inną samogłoską bliską tej pozycji. Dla przykładu w języku angielskim litera a w wyrazie about jest wymawiana przez szwę. W języku angielskim szwa występuje głównie w sylabach nieakcentowanych, ale w innych językach może pojawiać się częściej w sylabach akcentowanych. W polszczyźnie standardowej szwa nie występuje w ogóle. Można ją spotkać tylko w niektórych dialektach lokalnych.
  Galeria[ | edytuj kod]
 • Widok na Johannesburg z autostrady M2

 • Plac Nelsona Mandeli

 • Pomnik Gandhiego

 • Plac Gandhiego

 • Posąg Gandhiego

 • South Africa-Johannesburg-Braamfontein-Eland01.jpg
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Andile Smith, Top 20 Largest Cities And Towns In South Africa, BuzzSouthAfrica – Famous People, Celebrity Bios, Updates, Trendy News, 14 października 2013 [dostęp 2019-04-23] (ang.).
  2. South Africa’s Major Cities and International Airports, ShowMe™ – South Africa [dostęp 2019-04-23] (ang.).
  3. Johannesburg Population 2019 (Demographics, Maps, Graphs), worldpopulationreview.com [dostęp 2019-04-23].
  4. Statistics South Africa, Main Place | Statistics South Africa, statssa.gov.za [dostęp 2016-04-10].
  5. World Urbanization Prospects – Population Division – United Nations, population.un.org [dostęp 2019-04-23].
  6. Geography of Johannesburg, Overview of South Africa - EasyExpat.com, www.easyexpat.com [dostęp 2020-10-23] (ang.).
  7. Barbara. Petrozolin-Skowrońska, Nowa encyklopedia powszechna PWN, wyd. Wyd. 1, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1995–1996, ISBN 83-01-11097-X, OCLC 33047498 [dostęp 2019-04-23].
  8. Population & People, visit.joburg [dostęp 2019-04-23].
  9. Jon Murray, South Africa, Lesotho & Swaziland, wyd. 2, Hawthorn: Lonely Planet Publications, 1996, ISBN 0-86442-323-3 (ang.).
  10. Johannesburg | City, History, & Points of Interest, Encyclopedia Britannica [dostęp 2019-04-23] (ang.).
  11. Richard Jansen van Vuuren, SA Chamber of Mines renamed: Minerals Council South Africa, Miningreview.com, 23 maja 2018 [dostęp 2019-04-23] (ang.).
  12. Mafika, Mining and minerals in South Africa, Brand South Africa, 16 sierpnia 2012 [dostęp 2019-04-23] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa Johannesburga (ang.)
 • Pomnik Katyński w Johannesburgu (af. Katynmonument, ang. Katyn Memorial) – monument upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej, znajdujący się w miejskim parku James & Ethel Grey w dzielnicy Melrose w Johannesburgu. Jedyny pomnik katyński w Afryce.Randburg to miasto w RPA w prowincji Gauteng położone w aglomeracji Johannesburga. Miasto założone zostało przez osadników Burskich w roku 1850. Rozwój okolicy, szczególnie pod wpływem odkrycia złota spowodował gwałtowny przyrost ludności. Począwszy od 1886 roku zaczęły powstawać tu luksusowe wille a cała dzielnica przyciągała nowo wzbogaconych przedsiębiorców z regionu Witwatersrand. Obecnie miasto liczy 220 000 mieszkańców.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Ermelo - miasto w Republice Południowej Afryki, w prowincji Mpumalanga, na wschód od Johannesburga. Około 41 tys. mieszkańców.
  Durban (zulu eThekwini, wym. [ˈɛːʔtʰɛˌkwinĭ]) – miasto i główny port Republiki Południowej Afryki i największe miasto prowincji KwaZulu-Natal (nie jest jednak jej stolicą, którą jest dużo mniejszy Pietermaritzburg). Durban położony jest nad Oceanem Indyjskim. Jest on jednym z największych miast RPA i liczy ponad 3,4 mln mieszkańców (2007). Jest dużym ośrodkiem turystycznym, co zawdzięcza subtropikalnemu klimatowi oraz licznym plażom. To właśnie podczas szczytu w tym mieście, 9 lipca 2002 roku, w miejsce Organizacji Jedności Afrykańskiej powołana została Unia Afrykańska.
  Spółgłoska szczelinowa krtaniowa bezdźwięczna - rodzaj dźwięku spółgłoskowego występujący w językach naturalnych. W międzynarodowej transkrypcji fonetycznej IPA oznaczana jest symbolem: [h]
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.
  Sandton to osiedle w północnej części aglomeracji Johannesburga w południowoafrykańskiej prowincji Gauteng. Nazwa pochodzi od połączenia nazw dwóch miejscowości Sandown i Bryanston. Sandton jest uważane za najbogatszą i najbardziej reprezentacyjną dzielnicę Johannesburga. Sandton, jest obecnie nowym centrum biznesowym Johannesburga, od końca lat 90 XX wieku znajduje się tu Johannesburska Giełda Papierów Wartościowych (Johannesburg Securities Exchange). Jedną z największych atrakcji miasta jest Sandton City, największe centrum handlowe w RPA. Wraz z centralnym placem Nelsona Mandeli (Nelson Mandela Square), kompleks ma powierzchnię ok. 144.000 m². Obecnie na terenie osiedla trwa budowa linii kolei wysokich prędkości- Gautrain, mającej połączyć Johannesburg z Pretorią.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.