• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Johannes Otzen

  Przeczytaj także...
  Szlezwik-Holsztyn (niem. Schleswig-Holstein, dolnoniem. Sleswig-Holsteen, fryz. Slaswik-Holstiinj, duń. Slesvig-Holsten) – najbardziej na północ wysunięty kraj związkowy Niemiec. Dawna nazwa w języku angielskim to Sleswick-Holsatia (obecnie używa się nazwy niemieckiej). Stolicą jest Kilonia (Kiel). Obecny premier Szlezwika-Holsztynu to Torsten Albig.Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).
  Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.
  J. Otzen: Ringkirche w Wiesbaden

  Johannes Otzen (ur. 8 października 1839 w Siesebye, Szlezwik-Holsztyn, zm. 8 czerwca 1911 w Berlinie) – niemiecki architekt.

  Biografia[]

  Po ukończeniu studiów na politechnice w Hanowerze (1859–1862), pracował u swojego wykładowcy Konrada Wilhelma Hasego. Od 1878 był wykładowcą w Wyższej Szkole Budowlanej w Berlinie, a od 1904 do 1907 jej dziekanem.

  Zrealizował wiele budowli sakralnych, z których pierwszą był kościół św. Jana w Hamburgu-Altonie (konkurs z 1869), a niektóre pozostałe to kościoły: Mariacki we Flensburgu (1878–1890), św. Gertrudy w Hamburgu (1885), Chrystusa Zbawiciela w Lipsku (1887), św. Pawła w Dessau-Roßlau (1889–1892), Świętego Krzyża (1888), Lutra (1893) i św. Jerzego (1893) w Berlinie.

  Uniwersytet Techniczny w Berlinie (niem. Technische Universität Berlin, TU Berlin) – niemiecka politechnika, jeden z czterech uniwersytetów w Berlinie.Thumby (duń. Tumby) – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Rendsburg-Eckernförde, wchodzi w skład urzędu Schlei-Ostsee.

  Projektował w stylistyce neogotyckiej, jednak niektóre późniejsze projekty bliższe są neoromanizmowi. Otzen jest autorem tzw. programu wiesbadeńskiego (niem. Wiesbadener Programm), dotyczącego projektowania kościołów mających jak najlepiej odpowiadać potrzebom kultu protestanckiego. Według założeń tego programu zaprojektował kościoły w Wiesbaden (Ringkirche, 1892–1894), Wuppertal-Elberfeld (1894–1898) i Mönchengladbach-Rheydt (1899–1904).

  Neogotyk – styl w architekturze, a także rzemiośle artystycznym, nawiązujący formalnie do gotyku, powstały około połowy XVIII wieku w Anglii i trwający do początku XX wieku, zaliczany do historyzmu.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Przypisy

  1. Jürgen Bahns: Otzen, Johannes. W: Neue Deutsche Biographie. T. 19. 1999, s. 717-718. (niem.)
  2. Evangelisch Lutherische Kirche Sankt Gertrud, Hamburg-Uhlenhorst (niem.). [dostęp 2010-10-28].
  3. Kirchenbau-Dokumentationsbüro: Heilandskirche, Leipzig, Plagwitz (niem.). [dostęp 2010-10-28].
  4. Hans Schliepmann. Johannes Otzen. „Berliner Architekturwelt”, s. 125f, 1911/1912 (niem.). [dostęp 28-10-2010]. 
  5. Kirchenbau-Dokumentationsbüro: Ringkirche, Wiesbaden (niem.). [dostęp 2010-10-28].
  6. Kirchenbau-Dokumentationsbüro: Evangelische Hauptkirche, Rheydt, Mönchengladbach, Nordrhein-Westfalen (niem.). [dostęp 2010-10-28].

  Linki zewnętrzne[]

 • Technische Universität Berlin. Architekturmuseum in der Universitätsbibliothek: Johannes Otzen: Projekte (niem.). architekturmuseum.ub.tu-berlin.de. [dostęp 2010-10-22].
 • Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada). Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema.Architekt (gr. architéktōn – kierownik budowy, majster budowniczy) – interdyscyplinarny zawód trudny do jednoznacznego zdefiniowania i w zależności od kraju, w różnym czasie, przedstawiciele tego zawodu spełniali nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Architektami nazywa się:  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Flensburg (dolnoniem. i duń. Flensborg) – miasto portowe na prawach powiatu w północnej części Niemiec, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn (trzecie co do wielkości miasto w tym kraju związkowym po Kilonii i Lubece), w pobliżu granicy z Danią, nad Zatoką Flensburską. Szkoła i baza marynarki wojennej.
  Kościół św. Gertrudy w Hamburgu (niem. St. Gertrud-Kirche) – ewangelicko-luterański kościół w dzielnicy Hamburg-Uhlenhorst (okręg administracyjny Hamburg-Nord), wzniesiony przez Johannesa Otzena.
  Wuppertal – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf. Leży na południe od Zagłębia Ruhry i w okolicy dużych miast: Düsseldorfu, Kolonii oraz Essen. Największe miasto regionu Bergisches Land. Liczy 349 721 mieszkańców (2010).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Mönchengladbach (do 1960 München-Gladbach, M. Gladbach) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf. Leży 70 m n.p.m.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.