• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Johann Peter Baur  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Freikorps (niem. wolny korpus) – ochotnicze, nacjonalistyczne formacje paramilitarne działające w Niemczech w latach 1918-1922, założone przez zdemobilizowanych żołnierzy.Medal Pamiątkowy 1 października 1938 (niem. Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938) (używano także nazwy Sudetenland-Medaille (pol. Medal Kraju Sudetów) – niemieckie odznaczenie nadawane za udział w zajęciu Sudetów na mocy układu monachijskiego.
  .mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

  Johann Peter Baur, znany jako Hans Baur (ur. 19 czerwca 1897, Ampfing, zm. 17 lutego 1993, Herrsching am Ammersee) – niemiecki lotnik, as lotnictwa Luftstreitkräfte z 6 potwierdzonymi zwycięstwami w I wojnie światowej, oficer Luftwaffe oraz generał SS w czasie II wojny światowej, a także osobisty pilot Adolfa Hitlera.

  Order Korony Króla Zvonimira (chor. Red Krune Kralja Zvonimira) – chorwackie odznaczenie wojskowe z okresu II wojny światowej.As myśliwski – tytuł honorowy nadawany pilotom myśliwskim, który zestrzelili określoną liczbę samolotów nieprzyjaciela, zwykle co najmniej 5, lub nieoficjalne określenie takiego pilota.

  I wojna światowa[ | edytuj kod]

  Johann Peter Baur ukończył gimnazjum w Monachium. Do wojska zgłosił się na ochotnika zaraz po wybuchu I wojny światowej. Jednak ze względu na wątłość fizyczną nie został przyjęty. Ponownie zgłosił się na ochotnika we wrześniu 1915 roku i został skierowany do Flieger-Ersatz-Abteilung Schleißheim. Do początku 1916 roku służył w jednostkach naziemnych, a po przejściu w 1916 roku szkolenia został przydzielony do bawarskiej jednostki Fliegerabteilung 295.

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Oberschleißheim – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Monachium, w powiecie Monachium. Leży około 15 km na północ od centrum Monachium, przy autostradzie A92, A99, drodze B471 i linii kolejowej Monachium – Ratyzbona.

  Pierwsze zwycięstwo powietrzne odniósł 17 lipca 1918 roku na samolocie dwumiejscowym Hannover CL.III. Wszystkie 6 zwycięstw odniósł na tym typie samolotu z jednym obserwatorem, Georgiem Henglem. Do końca wojny odnieśli razem 6 potwierdzonych oraz 3 niepotwierdzone zwycięstwa powietrzne.

  Pierwsze zwycięstwo było spektakularne. 17 lipca Baur i Hengle zostali zaatakowani przez siedem samolotów francuskich SPAD. Po kilku minutach walki zestrzelili dwa z nich i udało im się bez obrażeń powrócić do bazy. Za ten czyn zostali odznaczeni Bawarskim Srebrnym Medalem za Męstwo.

  Krzyż Żelazny (niem. Eisernes Kreuz, EK) – pruskie, potem niemieckie odznaczenie wojskowe nadawane za męstwo na polu walki, a także za sukcesy dowódcze.Asy myśliwskie Cesarstwa Niemieckiego z okresu I wojny światowej. System ewidencji zestrzeleń i sposobów ich weryfikacji powstał w 1916 roku we Francji. Bardzo szybko został przejęty w innych krajach uczestniczących w wielkiej wojnie. W Cesarstwie Niemieckim bycie asem łączyło się z bardzo dużym uznaniem społecznym. Właśnie wśród pilotów myśliwskich zostało przyznanych najwięcej najwyższych odznaczeń wojennych orderu Pour le Mérite oraz Order Rodu Hohenzollernów.

  Okres międzywojenny[ | edytuj kod]

  Po zakończeniu wojny Baur służył w wojsku do 15 kwietnia 1922 roku. Brał między innymi udział w walkach z bolszewikami w 1919 roku w Freikorps. Następnie służył jako pilot cywilny w kilku liniach lotniczych, między innymi w "Bayerischen Luftlloyd". 9 września 1934 roku został osobistym pilotem Adolfa Hitlera.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.SS (niem. Die Schutzstaffel der NSDAP, pol. "eskadra ochronna NSDAP") – paramilitarna i początkowo elitarna niemiecka formacja nazistowska, podległa Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Armia Czerwona, ros. Красная Армия, pełna nazwa Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona (Рабоче-Крестьянская Красная Армия, RKKA), od 23 lutego 1946 roku Armia Radziecka (ros. Советская армия, stosowane również tłumaczenie Armia Sowiecka) – wojska lądowe Sił Zbrojnych ZSRR, istniejące do grudnia 1991 (przemianowane m.in. na Wojska Lądowe Republiki Białoruś, Wojska Lądowe Federacji Rosyjskiej oraz wojska lądowe każdej z pozostałych dawnych republik ZSRR).
  Cmentarz Zachodni w Monachium (niem. Westfriedhof) – nekropolia w Monachium położona w okręgu administracyjnym Moosach.
  Niepodległe Państwo Chorwackie, inna nazwa Niezależne Państwo Chorwackie (chor. Nezavisna Država Hrvatska, w skrócie NDH) – państwo utworzone przez ustaszów w 1941 roku, po zajęciu Królestwa Jugosławii przez siły państw Osi i ich sojuszników.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Zgorzel, gangrena – rozkład tkanek w żywym organizmie przez bakterie gnilne (beztlenowce). Przyczyną gangreny jest obecność ogniska martwicy, dostępnego dla bakterii. Odpowiednie warunki istniejące w ognisku martwicy, takie jak wilgotność i temperatura, sprzyjają rozwojowi beztlenowców. Zgorzel powstaje tylko w tych miejscach organizmu, które mają połączenie ze światem zewnętrznym (przez co stają się dostępne dla bakterii), dlatego występuje głównie:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.