• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Johann Lorenz Boeckmann

  Przeczytaj także...
  The Royal Society, Towarzystwo Królewskie w Londynie, dokładniej The Royal Society of London for Improving Natural Knowledge – angielskie towarzystwo naukowe o ograniczonej liczbie członków (ok. 500 członków krajowych i ok. 50 członków zagranicznych) pełniące funkcję brytyjskiej akademii nauk. Skupia przedstawicieli nauk matematycznych i przyrodniczych.Jena – miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, nad rzeką Soławą. Liczy 104 449 mieszkańców (31 grudnia 2009), jest po Erfurcie drugim co do wielkości miastem kraju związkowego.
  Telegraf optyczny – rodzaj telegrafu opierający się na obserwacji wzrokowej nadawanych w różny sposób sygnałów. Był to szybszy sposób przekazywania informacji niż przekazywanie jej drogą ustną czy pisemną, wyparty ostatecznie przez telegraf elektryczny w drugiej połowie XIX wieku.

  Johann Lorenz Boeckmann, znany także jako Ioannes Laurentius Boeckmann (ur. 8 maja 1741 w Lubece, zm. 15 grudnia 1802 w Karlsruhe, Badenia) – niemiecki fizyk, matematyk i mechanik.

  Był synem lubeckiego księgarza. Studiował od 1761 do 1764 teologię, matematykę i fizykę w Jenie. W wieku 23 lat został profesorem gimnazjum w Karlsruhe. Zrobił karierę na dworze margrabiego i został w 1769 asesorem konsystoralnym, w 1774 radcą, w 1776 radcą dworu, w 1789 przełożonym gimnazjum a w 1798 tajnym radcą dworu. Dla margrabiego Badenii założył gabinet fizyczny a w 1778 instytut meteorologiczny. Był członkiem wielu naukowych towarzystw, w tym londyńskiego Royal Society, Akademii Książęcej w Moguncji oraz Bawarskiej Akademii Nauk. Boeckmann był jednym z pierwszych uczonych niemieckich, którzy eksperymentowali z telegrafem optycznym i dlatego można zaliczyć go do pionierów techniki komunikacji. W 1794 przesłał ówczesnemu margrabiemu Badenii życzenia urodzinowe. Zrekonstruował również model pojazdu parowego Ferdinanda Verbiesta.

  Karlsruhe – miasto na prawach powiatu w południowo zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Siedziba rejencji Karlsruhe, regionu Mittlerer Oberrhein oraz powiatu Karlsruhe do którego miasto jednak nie należy. Leży na Nizinie Górnoreńskiej, nad rzekami Alb i Pfinz, na wysokości 115 m.Badenia (niem. Baden) – kraina historyczna w południowo-zachodniej części Niemiec. Od 1951 roku wchodzi w skład kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.

  Jego najstarszy syn Karl Wilhelm został zatrudniony jako profesor fizycznego gabinetu w Karlsruhe. Był także członkiem Towarzystwa Przyrodniczego w Jenie. Jego młodszy syn Fryderyk był lekarzem.

  Dzieła[]

 • Erste Gründe der Mechanik, 1769 (Pierwsze podstawy mechaniki).
 • Abhandlung von den Kegelschnitten, 1771.
 • Anfangsgründe der Naturlehre, 1775.
 • Über die Anwendung der Electricität bei Kranken, 1786 (O zastosowaniu elektryczności u chorych).
 • Über Blitzableiter, 1783-91 (O piorunochronach).
 • Über Telegraphie, 1794 (O telegrafii).
 • Bibliografia[]

 • Allgemeine Deutsche Biographie [dostęp 18.02.2012]
 • Allgemeine deutsche Biographie & Neue deutsche Biographie [dostęp 18.02.2012]
 • Ferdinand Verbiest, SJ (ur. 9 października 1623 w Pittem, zm. 28 stycznia 1688 w Pekinie) – misjonarz jezuicki, Belg z pochodzenia. W latach 1659-1688 przebywał w Chinach na dworze cesarza Kangxi, zajmując się badaniami i doświadczeniami z zakresu fizyki.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Instalacja odgromowa (z ang. LPS — Lightning Protection System, pop. piorunochron) — instalacja chroniąca obiekty przed porażeniami wynikłymi z wyładowań piorunowych. Stosowana najczęściej w budownictwie mieszkalnym.
  Moguncja (niem. Mainz; fr. Mayence, lat. Moguntiacum/Mogontiacum) – miasto na prawach powiatu nad Renem w Niemczech, obecna stolica kraju związkowego Nadrenia-Palatynat, dawna stolica Arcybiskupstwa Moguncji w czasach Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W starożytności Moguncja była twierdzą dominującą zachodni brzeg Renu, jako część północnych kresów Cesarstwa rzymskiego.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.