• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Johann Hunsdorfer - senior

  Przeczytaj także...
  Tatry (514.5, słow. Tatry, niem. Tatra, węg. Tátra) – najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat, również najwyższe między Alpami a Uralem i Kaukazem. Są częścią Łańcucha Tatrzańskiego, w Centralnych Karpatach Zachodnich. Niemcy karpaccy (niem. Karpatendeutsche, słow. karpatskí Nemci, również Mantacy) – mniejszość narodowa, zamieszkała na terytorium Węgier i Słowacji, w obrębie Spiszu, Szarysza, Zemplina i Zakarpacia włącznie, po II wojnie światowej na mocy dekretów Beneša (lata 1945–1950) zostali w większości wysiedleni do Niemiec i Austrii.
  Wielki Sławków (słow. Veľký Slavkov, niem. Großschlagendorf, węg. Nagyszalók) – wieś gminna w północnej Słowacji, w powiecie Poprad, w historycznym rejonie Spisz. Położona jest w kotlinie podtatrzańskiej (Podtatranská kotlina), u podnóża Tatr Wysokich, 5 kilometrów od Popradu.

  Johann Hunsdorfer senior (ur. 1850 w Wielkim Sławkowie koło Popradu, zm. 30 maja 1917 w Nowej Leśnej) – jeden z najbardziej znanych spiskoniemieckich przewodników tatrzańskich, ojciec Johanna Hunsdorfera juniora, również przewodnika. Zajmował się ciesielstwem, mieszkał w Nowej Leśnej.

  Zofia Radwańska-Paryska (ur. 3 maja 1901 w Warszawie, zm. 24 października 2001 w Zakopanem) – botaniczka, taterniczka, pisarka. Żona i współtowarzyszka pracy Witolda Henryka Paryskiego.Poprad (węg. Poprád, niem. Deutschendorf) – miasto na Słowacji, w kraju preszowskim, w historycznym regionie Spisz. Największe miasto tego regionu.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W młodości chodził dużo po Tatrach, zbierając zioła i uczestnicząc w polowaniach, następnie pracował jako tragarz i przewodnik. Od 1880 r. posiadał uprawnienia przewodnika II klasy, sześć lat później został przewodnikiem I klasy. Od 1896 r. uczestniczył w wielu pierwszych wejściach na tatrzańskie szczyty i turnie. Często towarzyszył Józsefowi Déryemu, a przede wszystkim Karolowi Englischowi oraz jego matce Antoninie. Z Englischami jako pierwszy zdobył ostatni istotny szczyt w Tatrach – Ostry Szczyt (1902).

  Ostry Szczyt (słow. Ostrý štít, dawniej Končitá veža, Končistá veža, niem. Spitzer Turm, węg. Hegyes-torony, 2360 m n.p.m.) – spiczasty wierzchołek w głównej grani Tatr, w ich słowackiej części.Nowa Leśna (słow. Nová Lesná, węg. Alsóerdőfalva, niem. Neuwalddorf) – wieś i gmina na Słowacji położona w powiecie Poprad (słow. Okres Poprad), w kraju preszowskim (słow. Prešovský kraj).

  Johann Hunsdorfer był opisywany przez Karola Englischa jako znakomity przewodnik, dzięki czemu zdobył szeroką sławę. Jego kariera przewodnicka załamała się, kiedy ujawniono jego oszustwa – zdarzało mu się okłamywać turystów na temat tego, które szczyty nie zostały jeszcze zdobyte, dzięki czemu mógł liczyć na dodatkową zapłatę. Po 1906 r. Hunsdorfer stracił swoją reputację i porzucił zawód przewodnika.

  Przewodnik tatrzański – współcześnie przewodnik turystyczny górski mający uprawnienie do prowadzenia wycieczek na terenie Tatr.Witold Henryk Paryski (ur. 10 września 1909 w Pittsburgh w stanie Pensylwania, USA, zm. 16 grudnia 2000 r. w Zakopanem) – krajoznawca, taternik, przewodnik tatrzański i ratownik TOPR-u, alpinista, działacz ochrony przyrody, absolwent medycyny, autor wielu prac o Tatrach i Podtatrzu. Autor przewodnika taternickiego Tatry Wysokie oraz (razem z żoną Zofią Radwańską-Paryską) Wielkiej encyklopedii tatrzańskiej.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Antonina Englisch (ur. 12 maja 1853 r. w Krakowie, zm. 20 marca 1940 r. w Tulln an der Donau) – taterniczka i matka taternika Karola Englischa.
  Johann Hunsdorfer junior (ur. ok. 1875 w Nowej Leśnej – zm. ?) – spiskoniemiecki przewodnik tatrzański, syn Johanna Hunsdorfera seniora, również przewodnika.
  Karol Englisch, także: Karol Artur Enlisch-Payne (ur. 13 lipca 1881 r. w Krakowie, zm. 13 kwietnia 1945 r. w Stein an der Donau w Austrii) – polski prawnik, pracownik administracji państwowej. Jeden z najwybitniejszych polskich taterników w historii zdobywania Tatr.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.686 sek.