• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Johann Heinrich Blasius

  Przeczytaj także...
  Nietoperze, rękoskrzydłe (Chiroptera) – rząd ssaków łożyskowych, obejmujący ok. 1100 gatunków, do którego zalicza się 17 rodzin zgrupowanych w dwóch podrzędach:Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Zoologia (od gr. zoon = zwierzę, i logos = słowo, myśl, rozumowanie) – nauka o zwierzętach, czyli wszystkich żywych organizmach zdolnych do przemieszczania i odżywiania się (z wyjątkiem mikroorganizmów), a także ich zachowaniach i budowie.

  Johann Heinrich Blasius (ur. 7 października 1809 w Nümbrecht-Eckenbach, zm. 26 maja 1870 w Brunszwiku) – niemiecki zoolog i ornitolog.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Johann Heinrich Blasius urodził się 7 października 1809 w Nümbrecht-Eckenbach. Studia przyrodnicze odbył w Berlinie. Razem z przyjacielem Alexandrem Keyserlingiem odbył podróż studyjną po Europie Wschodniej, której owocem była wspólna praca Die Wirbelthiere Europas opublikowana w 1840 roku.

  Nümbrecht – miejscowość i gmina uzdrowiskowa w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Kolonia, w powiecie Oberberg. W 2010 liczyła 17 226 mieszkańców.7 października jest 280. (w latach przestępnych 281.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 85 dni.

  W 1836 roku został profesorem historii naturalnej w Collegium Carolinum w Brunszwiku, gdzie gromadził zbiory zoologiczne. W 1840 założył ogród botaniczny, którego dyrektorem został w 1842 roku. Wieloletni dyrektor biblioteki Collegium Carolinum, członek dyrektorium Collegium Carolinum. W 1841 roku poślubił Luise Thiele, z którą miał dwóch synów: Rudolfa (1842–1907) i Wilhelma (1845–1912), ornitologow.

  Herzog Anton Ulrich-Museum (Muzeum księcia Antoniego Ulryka) – muzeum w Brunszwiku, posiada jedne z najstarszych i największych zbiorów sztuki w Niemczech.Brunszwik (niem. Braunschweig, dolnosaks. Brunswiek) – miasto na prawach powiatu w środkowej części Niemiec, w kraju związkowym Dolna Saksonia, na północy masywu górskiego Harz, nad rzeką Oker. Ważny ośrodek przemysłowy, rozwinięty zwłaszcza przemysł maszynowy, środków transportu (głównie autobusy i samochody ciężarowe), elektrotechniczny, elektroniczny, metalowy, precyzyjny, spożywczy, instrumentów muzycznych; węzeł komunikacyjny; politechnika (założona 1745) z biblioteką i inne wyższe szkoły (pedagogiczna, sztuk pięknych), instytuty naukowe, wydawnictwa.

  W 1857 roku zbiory Carolinum zostały połączone ze zbiorami Muzeum Historii Naturalnej w Brunszwiku a w 1859 roku Blasius został dyrektorem muzeum. Od 1866 prowadził Herzogliche Museum Braunschweig (obecne Herzog Anton Ulrich-Museum).

  Uznanie przyniosły mu badania nad ssakami i ptakami.

  Prace[ | edytuj kod]

  Wybór prac za Neue Deutsche Biographie:

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
 • Die Wirbelthiere Europas I (mit Gf. A. v. Keyserling), 1840;
 • Reise im europ. Rußland in d. J. 1840 u. 1841, 2 T., 1844;
 • Fauna d. Wirbelthiere Dtld.s I, 1857.
 • Upamiętnienie[ | edytuj kod]

  Epitet gatunkowy naukowej nazwy nietoperza Rhinolophus blasii jest eponimem mającym na celu upamiętnienie Johanna Blasiusa.

  Nomenklatura zoologiczna – zbiór zebranych w Międzynarodowym Kodeksie Nomenklatury Zoologicznej (ICZN) zasad i zaleceń obowiązujących przy tworzeniu i stosowaniu nazw naukowych taksonów zwierząt.Neue Deutsche Biographie – wielotomowe kompendium biograficzne w języku niemieckim, wydawane przez komisję historyczną Bawarskiej Akademii Nauk. Stanowi kontynuację Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Pierwszy tom, zawierający hasła od „Aachen” do „Behaim”, został wydany w 1953 roku. Ostatnia jak dotąd część ukazała się w 2010 i zawiera hasła od „Schwarz” do „Stader”. Dwadzieścia trzy opublikowane tomy zawierają ponad 21000 biogramów. Planowanych jest jeszcze 3500 dalszych haseł w pięciu tomach wydawanych do 2017 roku.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Erwin Stresemann: Blasius, Johann Heinrich. W: Neue Deutsche Biographie. T. 2. 1955, s. 289. [dostęp 2014-05-29]. (niem.)
  2. Oscar Schmidt: Blasius, Johann Heinrich. W: Allgemeine Deutsche Biographie. 1875, s. 695-696. [dostęp 2014-05-29]. (niem.)
  3. Universitätsbibliothek Braunschweig: Blasius - Eine Gelehrtenfamilie in Braunschweig (niem.). [dostęp 2014-05-29].
  4. Stadt Braunschweig: Johann Heinrich Blasius (niem.). [dostęp 2014-05-29].
  5. Bo Beolens, Michael Watkins, Michael Grayson: The Eponym Dictionary of Mammals. JHU Press, 2009, s. 45. ISBN 978-0-8018-9533-3. [dostęp 2014-05-29].
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet Techniczny w Brunszwiku (niem. Technische Universität Braunschweig) – niemiecki uniwersytet techniczny w Brunszwiku, założony w 1745 pod nazwą Collegium Carolinum. Należy do związku niemieckich uniwersytetów technicznych TU9.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.749 sek.