• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Johann Georg Wirsung

  Przeczytaj także...
  Bazylika Św. Antoniego w Padwie - największy kościół w Padwie. Wewnątrz znajduje się grób św. Antoniego Padewskiego (Antoniego z Padwy). Mimo licznych pielgrzymek wiernych z całego świata bazylika ta nie posiada statusu głównego kościoła w mieście. Przez mieszkańców Padwy Bazylika nazywana jest "Il Santo" (wł. święty).Jean Riolan Młodszy (ur. 1577, zm. 1657) – francuski lekarz i anatom, związany z wydziałem medycznym uniwersytetu paryskiego, syn Jeana Riolana Starszego.
  Augsburg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Szwabia, regionu Augsburg oraz powiatu Augsburg, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzekami Lech i Wertach, na przedgórzu alpejskim na wysokości 494 m n.p.m.
  Tablica upamiętniająca Johanna Georga Wirsunga, umieszczona w kaplicy Bazyliki św. Antoniego w Padwie
  XVII-wieczny miedzioryt przedstawiający anatomię trzustki, jedna z kopii miedziorytu Wirsunga

  Johann Georg Wirsung (Johann Georg Wirsüng, ur. 3 lipca 1589 w Augsburgu, zm. 22 sierpnia 1643 w Padwie) – niemiecki lekarz i anatom, profesor na Uniwersytecie w Padwie.

  PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.Thomas Bartholin (Thomas Bartolinus) (ur. 20 października 1616, zm. 4 grudnia 1680) – duński anatom, matematyk i teolog. Jest najbardziej znany z odkrycia układu limfatycznego u ludzi. Dokonał tego mniej więcej w tym samym czasie co Olof Rudbeck, ale Bartholin opublikował to odkrycie wcześniej. Jean Pecquet jeszcze wcześniej odkrył system limfatyczny u zwierząt.

  Urodził się przypuszczalnie 3 lipca 1589 w Augsburgu, chociaż rozpowszechniona jest błędna informacja o narodzinach anatoma w roku 1600.

  Studiował filozofię i medycynę w Paryżu, w 1630 roku w Padwie uzyskał tytuł doktora nauk medycznych. Od 1630 roku był profesorem anatomii w Padwie.

  W 1642 roku opisał przewód trzustkowy główny, znany dziś jako przewód Wirsunga. Dokonał tego podczas sekcji mordercy Zuane Viaro della Badia, powieszonego na Piazza del Vin w dniu 1 marca 1642 roku. Świadkami odkrycia było dwóch studentów: Duńczyk Thomas Bartholin i Niemiec Moritz Hoffman. By zapewnić sobie pierwszeństwo opisu, Wirsung wykonał miedzioryt przedstawiający trzustkę i przewód, następnie odbitki rysunku rozesłał czołowym anatomom Europy, m.in. do Jeana Riolana.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  W sobotnią noc 22 sierpnia 1643 roku Wirsung został zamordowany w drzwiach swojego domu sąsiadującego z Collegio Pratense, gdy jak zwykle o tej porze rozmawiał ze swoimi sąsiadami. W grupie zabójców byli doktor Jacobus Cambier, jego kuzyn Nicaise Cambier i trzeci student medycyny o nieznanej tożsamości. Wirsung został zastrzelony z muszkietu lub karabinu (łac. sclopetum). Anatom podobno wykrzyczał nazwisko Cambiera, zanim umarł z powodu znacznej utraty krwi. Morderca i jego wspólnicy rzekomo opuścili Padwę następnego dnia. Brak wiadomości o śledztwie czy też procesie; archiwa miejskie Padwy w 90% uległy zniszczeniu podczas wielkiego pożaru w roku 1737. Uważa się jednak, że powodem zabójstwa był osobisty zatarg między odkrywcą przewodu trzustkowego a Cambierem.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Uniwersytet w Padwie – jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie, założony w 1222 r. Według danych z 2003 r. na uniwersytecie studiowało ok. 65 tys. osób.

  Wirsung został pochowany w nieoznakowanej krypcie w Bazylice św. Antoniego. Nie założył rodziny, wiadomo tylko, że miał dwóch kuzynów, którzy odziedziczyli jego rękopisy i miedzioryty. Wirsung pozostawił też bibliotekę liczącą 400 książek.

  W 1762 roku historię zabójstwa Wirsunga opisał padewski anatom Giovanni Battista Morgagni. W 1922 roku powstała biografia uczonego autorstwa Dante Bertelliego, jednak była powierzchowna i mało dokładna. Wiele wątków jego życia i kariery naukowej pozostaje niewiadomych.

  Przypisy

  1. Giardiello C, Trojaniello B, Giardiello A. Omicidio per un dotto. Wirsüng e Hoffmann: la vera storia della scoperta del dotto pancreatico. „Chirurgia Italiana”. 59 (6), s. 857–60, 1998. PMID: 18360992. 
  2. Morgagni, J.B.: Epistolae Anatomicae novas observationes et animadversiones complectentes, quibus Anatomes augetur, Anatomicorum inventorum Historia evolvitur, utraque ab herroribus vindicatur. Ventiis, ex Typographia Remondiniana, 1762, pp. 70–76
  3. Bertelli D: Johann Georg Wirsüng. Venezia: C. Ferrari, 1922
  4. Carter R. Assassination of Johann Georg Wirsung (1589-1643): mysterious medical murder in Renaissance Padua. „World Journal of Surgery”. 22 (3), s. 324–6, 1998. PMID: 9494427. 

  Bibliografia[]

 • John M. Howard, Walter Hess: History of the Pancreas: Mysteries of a Hidden Organ. Springer 2002 ISBN 0-306-46742-9
 • Howard JM, Hess W, Traverso W. Johann Georg Wirsüng (1589-1643) and the pancreatic duct: the prosector of Padua, Italy. „Journal of the American College of Surgeons”. 187 (2), s. 201–11, 1998. PMID: 9704970. 
 • Carter R. Assassination of Johann Georg Wirsung (1589-1643): mysterious medical murder in Renaissance Padua. „World Journal of Surgery”. 22 (3), s. 324–6, 1998. PMID: 9494427. 
 • Linki zewnętrzne[]

 • Johann Georg Wirsung w bazie Who Named It (ang.)
 • Giambattista Morgagni (1682 – 1771) – włoski anatom i patomorfolog z Padwy. Między innymi od jego nazwiska zostały nazwane MAS. Uczeń Valsalvy, twórca nowoczesnej teorii choroby - teorii narządowej. Choroba jest zlokalizowana w narządzie, a nawet więcej - każde schorzenie jest "zachorowaniem" określonego narządu. Był pierwszym, który powiązał objawy kliniczne choroby z pośmiertnymi zmianami narządowymi i wskazał na te zmiany jako na przyczynę, a nie skutek choroby.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Przewód trzustkowy (przewód Wirsunga, łac. ductus pancreaticus) jest przewodem odprowadzającym sok trzustkowy z trzustki. Jest połączony z przewodem żółciowym wspólnym (łac. ductus choledochus communis) i wraz z nim łączy się z częścią zstępującą dwunastnicy. Nazwany od jego odkrywcy, niemieckiego anatoma Johanna Georga Wirsunga.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.