• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Johann Friedrich Karcher

  Przeczytaj także...
  Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Drezdeński Großer Garden w 1719
  Pałac w Radomierzycach

  Johann Friedrich Karcher (ur. 8 września 1650 w Dreźnie, zm. 9 lutego 1726 tamże) – niemiecki architekt barokowy, projektant krajobrazu i budowniczy, przypuszczalnie jeden z uczniów francuskiego architekta André Le Nôtre. Działał na terenie Saksonii.

  Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.August II Mocny, niem. August II der Starke (ur. 12 maja 1670 w Dreźnie (według kalendarza juliańskiego), zm. 1 lutego 1733 w Warszawie) – król Polski w latach 1697-1706 i 1709-1733, elektor Saksonii 1694-1733 jako Fryderyk August I (Friedrich August I.). Pierwszy władca Polski z dynastii saskiej Wettynów. Jego przydomek jest zazwyczaj wiązany z jego nieprzeciętną siłą.

  Biografia[]

  Na temat dzieciństwa Karchera, jego lat młodzieńczych i edukacji nic nie wiadomo. Zachowana ekspertyza Karchera dotycząca przebudowy Großer Garten w Dreźnie z marca 1683 zdradza jego gruntowną znajomość francuskiej sztuki ogrodowej, co wskazywałoby na wcześniejszą działalność we Francji, prawdopodobnie pod kierunkiem André Le Nôtre'a. W 1683 Karcher został naczelnym ogrodnikiem (niem. Obergärtner) w Saksonii. W 1684 odbył podróż studialną do Włoch, a w 1698 i 1714 do Francji. Od 1710 król August II Mocny zaczął preferować projekty krajobrazowe innego architekta – Matthäusa Daniela Pöppelmanna; Karcher był mniej aktywny jako projektant ogrodów, także z powodu choroby oczu, która trapiła go od 1714.

  Matthäus Daniel Pöppelmann (ur. 3 maja 1662 w Herford, zm. 17 stycznia 1737 w Dreźnie) – architekt saski, współautor (wraz z Johannem Christianem Naumannem) projektu założenia Osi Saskiej w Warszawie oraz wielu projektów w Dreźnie (m.in. Zwinger, Pałac Japoński, zamek Pillnitz) i Saksonii (pałac myśliwski w Moritzburgu, barokowy pałac w Großsedlitz).André Le Nôtre (ur. 12 marca 1613 w Paryżu, zm. 15 września 1700) – projektant ogrodów, twórca barokowej szkoły ogrodu francuskiego. Pracował dla króla Francji, Ludwika XIV, w okresie od 1645 do 1700.

  Od 1684 opiekował się drezdeńskim Großer Garten, odpowiadając za jego przebudowy i poszerzenia ukończone w 1719. Przypisuje się mu ponadto założenia ogrodowe w Zinzendorfie pod Dreznem i wokół pałacu Joachimstein w Radomierzycach koło Zgorzelca.

  Niewiele wiadomo na temat jego działalności architektonicznej – większość jego planów nie została zrealizowana z powodu ówczesnej trudnej sytuacji politycznej, a do czasów obecnych zachowało się jedynie niewiele jego projektów sygnowanych nazwiskiem. Prawdopodobnie Karcher zaangażowany był w plany rezydencji w Dreźnie (po 1701). Najprawdopodobniej opracował również plany przebudowy Zamku Królewskiego w Warszawie (od ok. 1699) – z uwagi na ogromny koszt finansowy realizacji projektu i liczne przeszkody terenowe, projekt nigdy nie został zrealizowany. W 1699 Karcher został mianowany naczelnym architektem krajowym (niem. Oberlandbaumeister).

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Architekt (gr. architéktōn – kierownik budowy, majster budowniczy) – interdyscyplinarny zawód trudny do jednoznacznego zdefiniowania i w zależności od kraju, w różnym czasie, przedstawiciele tego zawodu spełniali nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Architektami nazywa się:

  Wybrane dzieła[]

 • 1712 – współpraca przy budowie pałacu Joachimstein (Radomierzyce) koło Zgorzelca
 • 1707–1711 – budowa pałacu Taschenberg w Dreźnie (wraz z Pöppelmannem)
 • Przypisy

  1. Dieter Hennebo: Karcher, Johann Friedrich. W: Neue Deutsche Biographie (NDB). T. 11. 1977, s. 148. [dostęp 2010-08-14]. (niem.)

  Bibliografia[]

  1. Stephan Reinert: Johann Friedrich Karcher und das kursächsische Oberbauamt zwischen Starcke und Pöppelmann. Dresden: Dissertation, , Technische Universität, Institut für Kunst- und Musikwissenschaft. (niem.)
  2. Harald Blanke: Der große Garten zu Dresden. Geschichte und Gestaltung im Zeitalter August des Starken 1676 - 1733. Dissertation, , Technische Universität, 2000. (niem.)
  3. Aleksander Król: Zamek Królewski w Warszawie. Od końca XIII wieku do roku 1944. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1971.
  Zamek Królewski w Warszawie – barokowo-klasycystyczny zamek królewski znajdujący się w Warszawie przy placu Zamkowym.Großer Garten – park w Dreźnie w stylu barokowym. Jest obecnie największym parkiem w mieście. Założony został w roku 1676 z inicjatywy księcia Saksonii Jana Jerzego III Wettyna.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.