• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Johann Breuer

  Przeczytaj także...
  Durny Szczyt (słow. Pyšný štít, niem. Schwalbenturm, węg. Fecske-torony, 2623 lub 2625 m n.p.m.) – czwarty co do wysokości szczyt Tatr, znajdujący się w długiej bocznej grani pomiędzy Baranimi Rogami (Baranie rohy) a Łomnicą (Lomnický štít).Niemcy karpaccy (niem. Karpatendeutsche, słow. karpatskí Nemci, również Mantacy) – mniejszość narodowa, zamieszkała na terytorium Węgier i Słowacji, w obrębie Spiszu, Szarysza, Zemplina i Zakarpacia włącznie, po II wojnie światowej na mocy dekretów Beneša (lata 1945–1950) zostali w większości wysiedleni do Niemiec i Austrii.
  August Otto (ur. 28 września 1851 r. w Wambierzycach, zm. 15 lutego 1929 r. we Wrocławiu) – niemiecki taternik, turysta, autor przewodników i działacz turystyczny.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Johann Breuer (ur. w 1876 r. w Nowej Leśnej, zm. 9 sierpnia 1924 r. w Tatrach) – spiskoniemiecki taternik, przewodnik i ratownik tatrzański.

  Alfred Martin (ur. 24 lipca 1882 r. na Łużycach Górnych, zm. ? w Monachium) – niemiecki taternik, alpinista, narciarz wysokogórski, historyk, socjolog i profesor uniwersytecki.Zofia Radwańska-Paryska (ur. 3 maja 1901 w Warszawie, zm. 24 października 2001 w Zakopanem) – botaniczka, taterniczka, pisarka. Żona i współtowarzyszka pracy Witolda Henryka Paryskiego.

  W latach 1892–1911 uczestniczył w szeregu pierwszych wejść na niezdobyte dotąd szczyty i turnie tatrzańskie, a także w pierwszych przejściach nowych dróg. Był jednym z prekursorów taternictwa zimowego, dokonał szeregu pierwszych wejść zimowych. Jako przewodnik prowadził na wycieczki wielu znanych taterników, wśród których byli m.in. Ernst Dubke, Ferenc Kienast, Konrad Koziczinski, Alfred Martin czy August Otto. Zginął podczas wyprawy ratunkowej na Durnym Szczycie.

  Nowa Leśna (słow. Nová Lesná, węg. Alsóerdőfalva, niem. Neuwalddorf) – wieś i gmina na Słowacji położona w powiecie Poprad (słow. Okres Poprad), w kraju preszowskim (słow. Prešovský kraj).Przewodnik tatrzański – współcześnie przewodnik turystyczny górski mający uprawnienie do prowadzenia wycieczek na terenie Tatr.

  Jego postać została upamiętniona w niemieckiej i węgierskiej nazwie zdobytej przez niego Małej Szarpanej Turni (odpowiednio Breuerturm i Breuer-torony).

  Bibliografia[]

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 1995. ISBN 83-7104-008-3.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Witold Henryk Paryski (ur. 10 września 1909 w Pittsburgh w stanie Pensylwania, USA, zm. 16 grudnia 2000 r. w Zakopanem) – krajoznawca, taternik, przewodnik tatrzański i ratownik TOPR-u, alpinista, działacz ochrony przyrody, absolwent medycyny, autor wielu prac o Tatrach i Podtatrzu. Autor przewodnika taternickiego Tatry Wysokie oraz (razem z żoną Zofią Radwańską-Paryską) Wielkiej encyklopedii tatrzańskiej.Mała Szarpana Turnia (słow. Malý Ošarpanec, niem. Breuerturm, węg. Breuer-torony) – turnia znajdująca się w południowo-wschodniej grani Wysokiej w słowackiej części Tatr Wysokich. Mała Szarpana Turnia stanowi najniższą i najbardziej wysuniętą na południe z trzech Szarpanych Turni znajdujących się w tej grani. Od Pośredniej Szarpanej Turni na północnym zachodzie oddzielona jest siodłem Niżniej Szarpanej Szczerbiny, a od południowego wschodu sąsiaduje z niewielką Rumanową Kopką. Na wierzchołek Małej Szarpanej Turni nie wiodą żadne znakowane szlaki turystyczne, jest ona dostępna jedynie dla taterników.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Taternictwo – wspinaczka uprawiana w Tatrach. Niegdyś termin ten oznaczał każdą działalność w Tatrach polegającą na wchodzeniu na ich szczyty. Obecnie obejmuje on wyłącznie wspinaczkę górską, prowadzoną poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Termin powstał w podobny sposób jak alpinizm (który dziś często jest równoznaczny ze wspinaczką górską), himalaizm czy andynizm.
  Turnia – rodzaj skalistego, ostrego szczytu lub skałki o stromych lub nawet pionowych ścianach. Charakterystyczna jest dla gór o rzeźbie alpejskiej, przekształconych w wyniku działania lodowca, albo powstała w skałach wapiennych w wyniku działania procesów krasowienia. Niewielką turnię nazywa się zdrobniale turniczką (w gwarze podhalańskiej turnicka). W dawniejszej literaturze tatrzańskiej słowo turnia używano też dla określenia po prostu skalistego terenu. Np "wspinać się po turniach" oznaczało tyle, co chodzić po skałach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.