• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Johan Museeuw  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Drużynowa jazda na czas (team-time-trial, TTT, czasówka drużynowa) - jedna z konkurencji w ramach kolarstwa szosowego, również dyscyplina olimpijska od 1912 do 1992 r. Najbardziej jednak znana z wieloetapowego wyścigu Tour de France, gdzie po raz pierwszy rozgrywana była w 1935 r. Później jednak przez długi czas (z małymi wyjątkami) w programie Tour de France nie było tej konkurencji, ponieważ krzywdziło to dobrych kolarzy, mających słabe drużyny. W 1999 r. zauważono medialność tej konkurencji i jej atrakcyjność dla telewidzów, co spowodowało jej przywrócenie na stałe na trasę TdF. Od 2004 r. istnieje tutaj nowa reguła, według której drużyna zajmująca w czasówce drużynowej 2. miejsce może stracić do pierwszej drużyny maksymalnie 30 sekund. Kolejne drużyny mogą tracić najwyżej 20 sekund na miejsce.Maurizio Fondriest (ur. 15 stycznia 1965 w Cles) - włoski kolarz szosowy, mistrz świata i dwukrotny zdobywca Pucharu Świata. W czasach swojej sportowej aktywności był jednym z najlepszych "łowców klasyków".
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Johan Museeuw (ur. 13 października 1965 w Varsenare) – belgijski kolarz szosowy, mistrz świata i dwukrotny zdobywca Pucharu Świata. „Łowca klasyków”.

  Puchar Świata w kolarstwie szosowym - cykl wyścigów organizowanych przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI) w latach 1989 - 2004. Na ten cykl składały się najważniejsze wyścigi jednodniowe w roku. Tytuł zdobywał zawodnik, który w przeciągu sezonu uzyska największą ilość puntów. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem w tym cyklu był Włoch Paolo Bettini, który wygrywał w klasyfikacji końcowej przez trzy lata z rzędu (2002-2004). Jego rodacy Maurizio Fondriest i Michele Bartoli wygrywali dwukrotnie (pierwszy w latach 1991 i 1993, a drugi w 1997 i 1998), podobnie jak Belg Johan Museeuw (1995 i 1996). Na tych samych zasadach równolegle prowadzono także klasyfikację teamów. Do tej klasyfikacji Pucharu Świata zliczano miejsca trzech najlepszych zawodników drużyny w danym wyścigu. Najbardziej utytułowanym teamem był włoski Mapei, który zwyciężał pięciokrotnie (1995 i 1996 jako Mapei-GB, w 1998 jako Mapei-Bricobi oraz 2000 i 2002 jako Mapei-Quick Step).Amstel Gold Race – jeden z największych klasycznych (jednodniowych) kolarskich wyścigów świata. Rozgrywany najczęściej w kwietniu, w Holandii. Pierwszy Amstel Gold Race miał miejsce w 1966 roku, na aż 302-kilometrowej trasie z Bredy do Meerssen, a zwycięzcą (z czasem prawie ośmiu godzin) został Francuz Jean Stablinski. Już od pierwszej edycji Amstel Gold Race rozgrywany był w kwietniu, stając się konkurencyjną imprezą dla wyścigu Paryż-Bruksela.

  Nazywany Lwem z Flandrii. Był mistrzem klasycznych wyścigów jednodniowych; wygrał 11 wyścigów w ramach Pucharu Świata. Odniósł łącznie w karierze 101 zwycięstw.

  Kariera sportowa[ | edytuj kod]

  "Lew z Flandrii” zaczynał ściganie wśród zawodowców jako sprinter w belgijskiej ekipie ADR. Drużyna ta zdołała w 1989 roku dowieźć Amerykanina Grega LeMonda do drugiego zwycięstwa w Tour de France. Sam Museeuw po raz pierwszy pokazał się z dobrej strony szerszej publiczności w sezonie 1989 gdy zajął trzecie miejsce w „klasyku sprinterów” Paryż-Tours (za Holendrem Jelle Nijdamem i swym rodakiem Erikiem Vanderaerdenem), zaś podczas Touru finiszował też trzeci na czwartym etapie z metą w Wasquehal (gdzie również wygrał Nijdam). Nową dekadę Museeuw powitał już w ekipie Lotto i w kolejnej edycji „Wielkiej Pętli” triumfował na dwóch etapach: czwartym do Mont Saint Michel (na słynnej przypływowej wyspie) oraz bardzo prestiżowym ostatnim do Paryża na Polach Elizejskich. Niemniej rywalizację o zieloną koszulkę najlepszego sprintera TdF przegrał z Niemcem jeszcze wówczas z NRD Olafem Ludwigiem. Rok później nie był już na tyle szybki by zostawić w pokonanym polu wszystkich najlepszych sprinterów świata, lecz za to nabrał większej wytrzymałości i doświadczenia potrzebnego do odnoszenia sukcesów w wyścigach klasycznych. W kwietniu zajął drugie miejsce w rodzimym klasyku Dookoła Flandrii (Ronde van Vlaanderen) za rodakiem Edwigiem Van Hooydonckiem, zaś w sierpniu odniósł swe pierwsze pucharowe zwycięstwo na trasie Mistrzostw Zurychu (Meisterschaft von Zurich). Sezon 1991 zakończył na piątym miejscu w klasyfikacji indywidualnej UCI (w czołowej „10” tego rankingu utrzymywał się do roku 1997 włącznie) i łącznej klasyfikacji Pucharu Świata (w sumie dziewięć razy ukończy ten cykl w czołowej „10” w tym pięć razy na podium).

  Harley-Davidson Motor Company – producent motocykli pochodzący z Milwaukee w stanie Wisconsin w USA, znany głównie z produkcji tzw. motocykli ciężkich. Ponadto przedsiębiorstwo Harley-Davidson wytwarza akcesoria motocyklowe, odzież i drobne sprzęty, takie jak noże. Prowadzi też klub Harley Owners Group zrzeszający właścicieli motocykli Harley-Davidson.Miguel Indurain Larraya (ur. 16 lipca 1964 w Villava) – hiszpański kolarz szosowy, mistrz olimpijski oraz czterokrotny medalista mistrzostw świata.

  Początki wielkich sukcesów[ | edytuj kod]

  W następnym roku Museeuw został mistrzem Belgii, ponownie zajął drugie miejsce w klasyfikacji sprinterskiej TdF (tym razem za Francuzem Laurentem Jalabertem), zaś w ramach PŚ finiszował drugi w holenderskim Amstel Gold Race (za Ludwigiem) i trzeci w Mediolan-San Remo (za Irlandczykiem Seanem Kellym i Włochem Morenem Argentinem). Po przejściu do ekipy GB-MG (gdzie w sezonie 1993 był kolegą Zenona Jaskuły) spotkał się z dyrektorem sportowym Patrickiem Lefevre i tak zaczęła się wielce udana blisko 12-letnia współpraca tych dwojga. Już w 1993 roku Museeuw zdołał wygrać Ronde van Vlaanderen i Paryż-Tours, lecz w klasyfikacji łącznej PŚ uległ Włochowi Mauriziowi Fondriestowi. Dzięki wygranej wraz z kolegami jeździe drużynowej na czas oraz udziale w udanej ucieczce na etapie siódmym do Chalons-sur-Marne został dwudniowym liderem TdF, a chwilowe prowadzenie stracił na rzecz Baska Miguela Induráina po czasówce wokół Lac de Madine. Natomiast w klasyfikacji sprinterskiej „Wielkiej Pętli” raz jeszcze zajął drugą pozycję, a tym razem pokonał go Uzbek Dżamolidin Abdużaparow. W deszczowym wyścigu o Mistrzostwo Świata w Oslo był bliski medalu. Wszystkim uciekł niespełna 22-letni Amerykanin Lance Armstrong, zaś finisz po srebro wygrał Induráin, przed Ludwigiem i Museeuwem. Podczas sezonu 1994 znów był liderem TdF (tym razem trzydniowym również do czasu pierwszej długiej czasówki wygranej przez Induráina). Puchar Świata znów skończył na drugim miejscu, bo choć po drodze był najlepszy w Amstel Gold Race oraz drugi we Flandrii (RvV – gdzie o milimetry uległ Włochowi Gianniemu Bugno) i w Zurychu (MvZ) to ogólnie lepszy okazał się od niego Włoch Gianluca Bortolami.

  XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych w dniach 19 lipca - 4 sierpnia 1996 roku.Mapei – międzynarodowa firma zajmująca się produkowaniem klejów i innych produktów chemii budowlanej. Firma powstała w 1937 roku z główną siedzibą w Mediolanie. Obecnie grupa Mapei liczy 68 oddziałów w 27 państwach na 5 kontynentach. W strukturach firmy funkcjonuje 18 laboratoriów badawczo-rozwojowych oraz 58 zakładów produkcyjnych, z których każdy wyposażony jest we własne laboratorium kontroli jakości.

  Szczytowa forma (1995–1996)[ | edytuj kod]

  Choć profesjonalna kariera Museeuwa była długa i obfitująca w sukcesy niemal do samego końca to jednak szczyt jego powodzenia przypadł na lata 1995-1996. Od roku 1995 Museeuw zaczął reprezentować najbogatszy zespół w zawodowym peletonie czyli włoski Mapei. W sezonie 1995 wreszcie dopiął swego i wygrał klasyfikację ogólną Pucharu Świata w dużej mierze dzięki swym drugim zwycięstwom w Ronde van Vlaanderen i Meisterschaft von Zurich. Jako że potrafił także dobrze jeździć na czas stać go było w owym czasie również na zwycięstwo w generalnej klasyfikacji pagórkowatej etapówki Quatre Jours de Dunkerque czy nawet GP Eddy’ego Merckxa – impreza ta była jeszcze wówczas rozgrywana w formule solowej czasówki, zaś Museeuw pokonał na niej takich specjalistów samotnej walki z czasem jak Belg Johan Bruyneel czy Szwajcar Tony Rominger. Sezon 1996 był dla niego jeszcze lepszy. Na wiosnę wygrał po raz pierwszy, aczkolwiek stało się to trochę za „wcześniejsze zasługi” bowiem kolarze Mapei w trójkę dojechali do velodromu w Roubaix blisko trzy minuty przed najlepszym z rywali i to Lefevre ustalił kolejność na mecie: 1. Museeuw, 2. Bortolami, 3. Włoch Andrea Tafi. Jako że tej samej wiosny był jeszcze trzeci w RvV i AGR, zaś latem w Leeds International Classic i MvZ, jego drugie zwycięstwo w PŚ nie podlegało najmniejszej dyskusji. Na dodatek w czerwcu po raz drugi został mistrzem swego kraju, zaś w październiku zwyciężył na mistrzostwach świata w Lugano. Pomimo bardzo ciężkiej trasy gdzie na każdej z 15 rund trzeba było pokonać dwa podjazdy o łącznej sumie przewyższeń 300 metrów (w teorii bardziej sprzyjającej specjalistom od górzystych klasyków takich jak: Liège-Bastogne-Liège czy Giro di Lombardia) Museeuw jako jedyny wytrzymał atak miejscowego tj. włoskojęzycznego Szwajcara Maura Gianettiego, a na następnie dość łatwo wyprzedził go na finiszu. W 1996 roku wystartował także na igrzyskach olimpijskich w Atlancie, zajmując dziesiąte miejsce w wyścigu ze startu wspólnego.

  Klasyk (wyścig klasyczny, wyścig jednodniowy) – wyścig kolarski, który odbywa się w ciągu jednego dnia (od startu do mety). Długość takiego wyścigu może się znacznie różnić, generalnie jednak w sporcie zawodowym wynosi ok. 250 km, choć zdarzają się wyścigi nawet do 400 km długości.George Hincapie (właśc. Hincapié) Garcés (ur. 29 czerwca 1973 w Queens, Nowy Jork) amerykański kolarz szosowy pochodzenia (ze strony ojca) kolumbijskiego. Jest zawodowcem od roku 1994, obecnie jeździ w drużynie BMC Racing Team.

  Wypadki i kolejne zwycięstwa[ | edytuj kod]

  Następny rok miał wyraźnie słabszy, bowiem generalne zwycięstwa w Driedaagse van De Panne-Koksijde i Quatre Jours Dunkerque oraz „tylko” trzecia lokata w Paryż-Roubaix były jedynymi powodami do umiarkowanego zadowolenia. Sezon 1998 zaczął odrodzony i na przełomie marca i kwietnia wygrał kolejno: po raz drugi GP E-3 Harelbeke i Brabantse Pijl oraz już po raz trzeci Ronde van Vlaanderen, lecz zaledwie tydzień później uległ ciężkiemu wypadkowi w Lasku Arrenberg podczas przejazdu przez najcięższy sektor bruku na trasie Paryż-Roubaix. Na domiar złego w trakcie leczenia złamanej nogi wdało się poważne zakażenie i groziła mu nawet jej amputacja z powodu gangreny. Reszta sezonu była stracona, gdyż po wyjściu ze szpitala kolarz musiał wręcz od nowa uczyć się chodzić i jeździć na rowerze. Jednak następnej wiosny (1999) „Lew” był już sobą i to prawie tak mocny jak przed ową kontuzją. Po raz drugi w karierze wygrał Dwars door Vlaanderen, zaś we wielkiej Ronde (RvV) uległ tylko swym młodszym rodakom Peterowi Van Petegemowi i Frankowi Vandenbroucke'owi. Sezon 2000 rozpoczął od zwycięstw w Omloop Het Volk (pierwszego) i Brabanste Pijl (już trzeciego w karierze), zaś w kwietniu po 40-kilometrowym solowym rajdzie wygrał swój drugi Paryż-Roubaix, a linię mety przekraczał wskazując na (niegdyś zagrożoną) lewą nogę. Na jesieni 2000 roku uległ jednak kolejnemu zagrażającemu życiu wypadkowi jadąc z żoną i synem na Harleyu Davidsonie po swej okolicy. Po urazie głowy przez trzy tygodnie leżał nieprzytomny w szpitalu, lecz i z tych „ciężkich terminów” wydobył się w właściwym dla siebie stylu.

  Züri-Metzgete (do 2003 Meisterschaft von Zürich – Mistrzostwa Zurychu) – jeden z najsłynniejszych klasycznych (jednodniowych) wyścigów kolarskich. Inauguracja miała miejsce w 1914 roku, a pierwszym zwycięzcą został Szwajcar Henri Rheinwald. W 1989 roku Mistrzostwa Zurychu weszły w skład nowo powołanego cyklu indywidualnego Pucharu Świata. W 2005 roku wyścig wchodził w skład po raz pierwszy organizowanego cyklu ProTour. 1 grudnia 2005 roku Unia Kolarska skreśliła klasyk w Zurychu z kalendarza ProTour.E3 Harelbeke (dawniej E3 Prijs Vlaanderen) jest kolarskim wyścigiem jednodniowym (tzw. "klasykiem") rozgrywanym od 1958 roku w Belgii, we Flandrii. Impreza odbywa się corocznie w sobotę przed wyścigiem Dookoła Flandrii i jest to najczęściej przedostatnia sobota marca. W 2012 roku rozegrany został w piątek. W latach 2005-2011 E3-Prijs zaliczał się do UCI Europe Tour i był oznaczony kategorią UCI - 1.HC. Od 2012 roku wyścig ma najwyższą kategorię wśród szosowych wyścigów na świecie i zalicza się do UCI World Tour.

  Powrót do formy[ | edytuj kod]

  W kwietniu 2001 roku ex-kolarze Mapei już pod nowym szyldem Domo ponownie zdominowali „Piekło Północy” (czyli Paryż-Roubaix) i w końcówce wyścigu w 7-osobowej czołówce było ich aż czterech. Zmęczyli swych jedynych rywali (Belga Ludo Dierckxsensa, Amerykanina George’a Hincapie i Niemca Steffena Wesemanna) ciągłymi „skokami”, lecz po zwycięstwo sięgnął ostatecznie Holender Servais Knaven, zaś Museeuw najsilniejszy na trasie musiał zadowolić się „tylko” drugim miejscem. W sezonie 2002, który rozpoczął od swego drugiego zwycięstwa w Omloop Het Volk podjął ostatnią, poważną próbę wygrania całego Pucharu Świata. Najpierw w kwietniu wygrał po kolejnym długim rajdzie setną edycję Paryż-Roubaix, zaś w sierpniu najszybciej finiszował z 9-osobowej czołówki na mecie niemieckiego HEW Cyclassics w Hamburgu. Pomimo tego w ostatecznym rozrachunku minimalnie (o skromne 9 punktów) uległ swemu przyszłemu koledze z zespołu Quick Step Włochowi Paolowi Bettiniemu. W 2003 roku Bettini już niepodzielnie panował na trasach wyścigów o Puchar Świata, zaś Museeuw był w nich niemal niewidoczny.

  Ronde van Vlaanderen (pol. Dookoła Flandrii, fr. Tour des Flandres) – jeden z najsłynniejszych klasycznych (jednodniowych) wyścigów kolarskich, rozgrywany corocznie w kwietniu; nazywany przez miejscowych "Vlaanderens Mooiste" (Flandryjska piękność). Inauguracja miała miejsce w 1913 z inicjatywy dziennikarza Karela Van Wynendaele, a pierwszym zwycięzcą został Belg Paul Deman. Od 2005 roku decyzją UCI wyścig został włączony do cyklu ProTour.EuroEyes Cyclassics – kolarski wyścig jednodniowy dla zawodowców i amatorów organizowany corocznie pod koniec lipca na trasie wokół Hamburga. Mimo że jest to wyścig z krótkimi tradycjami, zalicza się go do grona wyścigów klasycznych. Swój początek miał w 1996 roku jako mało znaczący wyścig, jednak z powodu szybko rosnącej popularności kolarstwa w Niemczech, stał się częścią Pucharu Świata w 1998 r. Od 2005 roku należy do cyklu ProTour (obecnie UCI World Tour).

  Zakończenie kariery i afera dopingowa[ | edytuj kod]

  Skończywszy 38 lat postanowił zakończyć karierę, lecz dopiero po zaliczeniu jeszcze jednej sesji wiosennych klasyków. Chciał się bowiem pożegnać w wielkim stylu (zwycięstwem w Ronde bądź w Roubaix) i był bliski zrealizowania tego celu gdyż w końcówce „Piekła Północy” znalazł się w składzie 5-osobowej czołówki. Niestety defekt na ostatniej sekcji bruku w Hem pozbawił go szansy powalczenia o czwarte zwycięstwo w tym wyścigu. Zajął ostatecznie piąte miejsce kończąc ściganie u boku swego największego rywala pośród rodaków czyli Van Petegema. Wyścig wygrał niespodziewanie Szwed Magnus Bäckstedt), a Museeuw pożegnał się ze swoim ulubionym wyścigiem przyjacielskim uściskiem dłoni z Van Petegemem. Ostatnim startem Museeuwa był występ 14 kwietnia w Grote Scheldeprijs gdzie stary mistrz pomógł w zwycięstwie swemu uczniowi Tomowi Boonenowi.

  Lokeren – miejscowość w Belgii w prowincji Flandria Wschodnia. Gmina składa się z miasta Lokeren i miasteczek Daknam i Eksaarde. Miasto położone jest nad rzeką Durme, dopływem Skaldy.Steffen Wesemann (ur. 11 marca 1971 w Wolmirstedt) - niemiecki kolarz szosowy, od 9 września 2005 reprezentuje barwy Szwajcarii - zamieszkał wraz z rodziną w Küttigen. W zawodowym peletonie startował w latach 1993-2008. Pięciokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju, zwycięzca wyścigu Dookoła Flandrii (2004). Drugi (2002) i trzeci (2007) kolarz Paryż-Roubaix, dwukrotnie był drugi w wyścigu Amstel Gold Race (2003, 2007).

  Cień na bogatą karierę Museeuwa położyła afera dopingowa w 2003 roku z weterynarzem Jose Landuytem w roli głównej. „Lew z Flandrii” uznany został przez Belgijską Federację Kolarską za winnego korzystania „z usług” tego lekarza i w październiku (czyli już po zakończeniu kariery) zdyskwalifikowano go na cztery lata, z czego dwa w zawieszeniu – a to nie pozwoli mu w najbliższym czasie podjąć umówionej z szefostwem swej byłej grupy pracy w charakterze dyrektora sportowego Quick Step.

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Gianni Bugno (ur. 14 lutego 1964 w Brugg w Szwajcarii) - włoski kolarz szosowy, trzykrotny medalista mistrzostw świata i zdobywca Pucharu Świata. W pierwszej połowie lat 90. jednym z najbardziej wszechstronnych kolarzy w zawodowym peletonie.

  W styczniu 2007 roku w wywiadzie dla gazety „Le Soir” przyznał się do zażywania środków dopingujących pod koniec swojej kariery. 16 grudnia 2008 roku sąd ukarał go za to karą 10 miesięcy pozbawienia wolności (w zawieszeniu) oraz grzywną w wysokości 2500 euro.

  Obecnie zajmuje się prowadzeniem własnej firmy składającej rowery – Museeuw Bikes, z siedzibą w Lokeren.

  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Greg LeMond - (ur. 26 czerwca 1961 roku w Lakewood w stanie Kalifornia), amerykański zawodowy kolarz szosowy. W 1986 roku został pierwszym nieeuropejskim cyklistą, który wygrał Tour de France. Wyścig dookoła Francji wygrał również w 1989 oraz w 1990 roku, przechodząc jednocześnie do historii jako jeden z ośmiu zawodników, którzy wygrali najsłynniejszy na świecie wyścig kolarski co najmniej trzy razy.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Moreno Argentin (ur. 17 grudnia 1960 w San Dona di Piave) - włoski kolarz szosowy, trzykrotny medalista mistrzostw świata.
  Paolo Bettini (ur. 1 kwietnia 1974 w Cecina) – włoski zawodowy kolarz szosowy, mistrz olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata oraz trzykrotny zdobywca Pucharu Świata.
  Strzała Brabancka (Brabantse Pijl) jest jednodniowym wyścigiem kolarskim w belgijskiej Brabancji, na południowym zachodzie od Brukseli, co roku w kwietniu. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i był zaliczany do kategorii 1.1. Od 2011 roku ma kategorię 1.HC. Od roku 2004 start wyścigu ma miejsce w Zaventem, przedtem było to w Sint-Genesius-Rode. Meta znajduje się na wzgórzu Alsemberg.
  13 października jest 286. (w latach przestępnych 287.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 79 dni.
  69. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1996 odbyły się w szwajcarskim mieście Lugano, w dniach 9 - 13 października 1996 roku. Zrezygnowano z wyścigu amatorów ze startu wspólnego, a w zamian wprowadzono wyścig ze startu wspólnego i indywidualną jazdę na czas mężczyzn do lat 23.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.928 sek.