• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Johan Ludvig Heiberg

  Przeczytaj także...
  Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.25 sierpnia jest 237. (w latach przestępnych 238.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 128 dni.
  Krytyka teatralna – dziedzina dziennikarstwa, zajmująca się oceną twórczości teatralnej. Obejmuje różne aspekty przedstawień: od reżyserii, przez scenografię, po oprawę muzyczną i choreografię.
  Johan Ludvig Heiberg

  Johan Ludvig Heiberg (ur. 16 listopada 1791 w Kopenhadze, zm. 25 sierpnia 1860 w Bonderup Manor (Gmina Ringsted)) – duński poeta, krytyk literacki i teatralny. Czołowy pisarz duński w drugiej ćwierci XIX. wieku.

  Syn Petera Andreasa Heiberga i Thomasine Gyllembourg-Ehrensvärd Początkowo był romantykiem, ale już w roku 1816 zwrócił się przeciw sentymentalizmowi romantycznemu i wywołał ostrą literacką polemikę. Studia odbył w Kopenhadze, następnie został profesorem w Kolonii. Był zwolennikiem poglądów Hegla. Poślubił w 1831 roku Johanne Luise Pätges.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Tworzył głównie: poezje liryczne, pieśni polityczne, dramaty ludowe i wodewile. W latach (18191822) w Paryżu znalazł w francuskim melodramacie bodziec do oryginalnego rodzaju swej twórczości, do typowo duńskiego wodewilu, którym sprawił nowy zwrot w teatrze duńskim. Powodzenie pierwszych jego prób („Król Salomon i szewc Jürgen” (1825), „Recenzent i zwierzę” (1826) i inne) wywołało literackie protesty, na które odpowiedział świetną rozprawą „O wodewilu jako rodzaju twórczości dramatycznej” (1826). Do najgłośniejszych należą jego utwory: „Elverhøj” (Wzgórze elfów) (1828), „Nierozłączni” (1830), „Nie” (1836), „Ulla tańczy” (1839) oraz „Dusza po śmierci” (1840). W latach (18491856) Heiberg był dyrektorem teatru kopenhaskiego. Szczytem jego działalności była jego sławna polemika z Oehlenschlägerem i jego epigonami, którą zadał śmiertelny cios bezbarwnemu mitologicznemu romantyzmowi tych kół. Wydania zbiorowe ukazywały się w latach (18611862) i obejmowały 22 tomy.

  Georg Wilhelm Friedrich Hegel (ur. 27 sierpnia 1770 w Stuttgarcie, zm. 14 listopada 1831 w Berlinie) – niemiecki filozof, twórca nowoczesnego systemu idealistycznego.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Wielka ilustrowana encyklopedia Gutenberga (1929–1934, Kraków)
 • Ilustrowana encyklopedia Trzaski, Everta i Michalskiego (tom 3)
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Polemika (gr. pólemos – wojna, spór; także od przymiotnika polemikós – wojowniczy, wrogi) – dyskusja (pisemna lub słowna) na sporny dla jej stron temat, najczęściej na temat związany z polityką, sportem, religią, socjologią, sztuką, literaturą itp.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Profesor (z łac. professor) – termin, który może oznaczać: tytuł naukowy nadawany samodzielnym pracownikom naukowym, stanowisko nauczycieli akademickich, tytuł honorowy nadawany w Polsce nauczycielom szkolnictwa podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego oraz tytuł zwyczajowy używany w polskim szkolnictwie średnim.
  Poezja (z gr. ποίησις, poíesis – tworzenie, wytwórczość, sztuka poetycka) – wieloznaczny termin, współcześnie stanowiący przede wszystkim określenie dzieł literackich nienapisanych prozą lub synonim liryki.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Johanna Luise Heiberg z domu Pätges (ur. 22 listopada 1812, zm. 21 grudnia 1890) – duńska aktorka i poetka, jedna z najznakomitszych duńskich aktorek XIX wieku. Zagrała 275 ról. Pracowała w kopenhaskim Teatrze Królewskim, gdzie odniosła swoje największe sukcesy.
  Adam Gottlob Oehlenschläger (ur. 14 listopada 1779 w Kopenhadze, zm. 20 stycznia 1850 tamże) - duński poeta i dramaturg. Obok Nikolaia Frederika Severina Grundtviga Oehlenschläger uważany jest za prekursora romantyzmu w literaturze duńskiej oraz "króla poezji nordyckiej"; przez Grundtviga nazwany również "rzeźbiarzem ciała". Autor duńskiego hymnu narodowego − Det er et yndigt land oraz napisanej w 1819 epopei narodowej − Nordens guder.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.