• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joganidra

  Przeczytaj także...
  Bóg lub bóstwo – istota nadprzyrodzona, której istnienie postuluje większość religii. Zajmuje się nim teologia i filozofia, gdzie jest ono uważane za zagadnienie metafizyczno-egzystencjalne. Ze względu na duże zróżnicowanie rozumienia tego pojęcia, trudno jest o jego jednoznaczną definicję (co dodatkowo utrudniają założenia teologiczne związane z tym zagadnieniem, pochodzące z poszczególnych religii). Jako najbardziej różniące się od siebie, należy wyodrębnić definicje używane przez religie politeistyczne i monoteistyczne, deizm, panteizm oraz panenteizm.Wisznu (hindi: विष्णु) – jeden z najpopularniejszych dewów w hinduizmie, Bóg jedyny w wisznuizmie (największym wyznaniu hinduistycznym). Jeden z Trimurti (trójcy hinduistycznej) tworzonej wraz z Brahmą i Śiwą. Symbolizuje utrzymujący aspekt Boga, najczęściej identyfikowany z dwoma swoimi Awatarami: Kryszną i Ramą.
  Bhakta (też: bhaktijogin) – w hinduizmie, a szczególnie w śiwaizmie i wisznuizmie, osoba praktykująca bhaktijogę.
  Jogin podczas medytacji

  Joganidra (lub yoga-nidra) – w hinduizmie mistyczny sen wywołany praktyką samorealizacji i odnawieniem duchowego połączenia z Najwyższą Siłą jaką jest Bóg.

  Używając wewnętrznej siły zwanej Jogamają Wisznu osiąga swoje cele oraz pomaga swoim wielbicielom – bhaktom w osiągnięciu duchowego sukcesu.

   ya niśa sarva-bhutanam  tasyam jagarti samyami yasyam
   jagrati bhutani  sa niśa paśyato muneh
  
   Co bowiem nocą jest dla wszystkich istot,
   czasem przebudzenia jest dla samokontrolującego się.
   A co czasem przebudzenia jest dla wszystkich żywych istot,
   to nocą jest dla mędrca pochłoniętego poznawaniem własnej jaźni.
  

  Przykłady wpływu joganidry na osoby doświadczające jego wpływu opisuje Śrimad-Bhagawatam.

  Bhagawatapurana – piąta purana według tradycyjnego spisu, zwana "Śrimad-Bhagavatam", czy też bhagavata. Śrimad-Bhagawatam jest osobistym komentarzem do Wedantasutry, napisanym przez Śri Wjasadewę. Zostało ono napisane w dojrzałym okresie jego duchowego życia.Jogin (dewanagari योगी) – w hinduizmie i buddyzmie męski adept systemu rozwoju duchowego. Termin jogini odnosi się do żeńskich adeptek rozwoju duchowego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Śrila Prabhupada, 2.69. Bhagavad-Gita taka jaką jest

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Biblioteka On-Line
 • Wszystko o jodze nidra
 • Warto wiedzieć że... beta

  Jogamaja – wewnętrzna moc Wisznu, pomagająca podporządkować się jego osobie, zwana także yoga-nidra. Według Bhagawatapurany to personifikacja mocy (śakti) Kryszny. Identyfikowana jest z boginią Kali.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.