• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joel Schumacher  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  49. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbył się w dniach 10-21 lutego 1999 roku. Imprezę otworzył pokaz niemieckiego filmu Aimée i Jaguar w reżyserii Maksa Färberböcka. W konkursie głównym zaprezentowano 24 filmy pochodzące z 13 różnych krajów. Paul Mazursky (ur. 25 kwietnia 1930 w Brooklynie, prawdziwe nazwisko Irwin Mazursky) – amerykański reżyser, aktor, scenarzysta i producent filmowy. Został wyróżniony w roku 2000 przez Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie tytułem Amicus Poloniae.

  Joel T. Schumacher (ur. 29 sierpnia 1939 w Nowym Jorku, zm. 22 czerwca 2020 tamże) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Najbardziej znany z filmów o Batmanie oraz ekranizacji prozy Johna Grishama, który twierdził, że nikt, tak jak Joel Schumacher, nie potrafi przenieść jego książek na ekran. Zyskał sobie nie tylko reputację reżysera, który ciągle poszukuje nowych wyzwań, poruszając się po różnych obszarach kina, ale również twórcy dającego młodym, nieznanym aktorom szansę na zaistnienie w branży, odkrywca takich gwiazd, jak Kiefer Sutherland, Demi Moore, Rob Lowe, Colin Farrell, Gerard Butler i Matthew McConaughey.

  Kostiumologia – nauka zajmująca się historią ubiorów, zapoczątkowana w XVII w. we Francji, szybszy jej rozwój odnotowuje się w drugiej połowie XIX w.Harvey Johannes Keitel (ur. 13 maja 1939 w Brooklynie w Nowym Jorku) – amerykański aktor i producent filmowy i teatralny, .

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Nowym Jorku w rodzinie klasy robotnicznej jako syn Marian (z domu Kantor) i Francisa W. „Franka” Schumachera. Jego matka urodziła się w Illinois i była szwedzką Żydówką, a ojciec był baptystą z Knoxville w Tennessee. Wychowywał się w Queens. Ojciec zmarł, gdy miał cztery lata. Matka wychowywała go samotnie, pracowała w sklepie z odzieżą. Schumacher całe dni spędzał w pobliskim kinie. W 1965 ukończył Parsons School of Design. W latach 60. otworzył własny butik Paraphernalia.

  Rak (łac. carcinoma, z łac. cancer – "rak, krab", z gr. καρκινος /karkinos/ – "rak, krab morski") – nazwa grupy chorób nowotworowych będących nowotworami złośliwymi wywodzącymi się z tkanki nabłonkowej.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pracował jako grafik i projektant w sklepie odzieżowym Henri Bendel w Nowym Jorku, uczęszczając na studia. Studiował wzornictwo przemysłowe i projektowanie odzieży w nowojorskim Fashion Institute of Technology, ale wkrótce odkrył, że prawdziwe powołanie to film. Przeniósł się do Los Angeles, gdzie zaczął pracować jako kostiumolog przy filmach takich jak komediodramat Graj jak z nut (Play It As It Lays, 1972) z udziałem Tuesday Weld i Anthony’ego Perkinsa, dramat kryminalny Herberta Rossa Ostatnie słowo Sheili (The Last of Sheila, 1973), melodramat Paula Mazursky’ego Zakochany Blume (Blume in Love, 1973), komedia Woody’ego Allena Śpioch (1973), czarna komedia Więzień Drugiej Alei (The Prisoner of Second Avenue, 1975) z Jackiem Lemmonem i dramat Allena Wnętrza (1978). Zajmował się także pisaniem scenariuszy, z umiarkowanymi sukcesami.

  Demi Moore, właściwie Demetria Gene Guynes (ur. 11 listopada 1962 w Roswell w stanie Nowy Meksyk) – amerykańska aktorka, producentka i reżyserka filmowa i telewizyjna, była modelka.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Jako scenarzysta zadebiutował filmami - dramatem historycznym Błysk (Sparkle, 1976) z Irene Carą i Philipem Michaelem Thomasem oraz komedią Myjnia samochodowa (Car Wash, 1976), która stała się przebojem kasowym. Jego debiutem reżyserskim był telewizyjny dramat biograficzny NBC Virginia Hill (1974) z Dyan Cannon w roli tytułowej i Harveyem Keitelem jako Bugsy Siegelem. W 1981 wyreżyserował swój pierwszy film kinowy - komedię fantastycznonaukową O kobiecie, co malała (The Incredible Shrinking Woman) z Lily Tomlin, która za występ otrzymała nagrodę Fantafestival i była nominowana do Nagrody Saturna w kategorii najlepsza aktorka.

  Dyan Cannon, właśc. Samille Diane Friesen (ur. 4 stycznia 1937 w Tacomie) – amerykańska aktorka, reżyser, scenarzystka, montażystka i producentka filmowa. Była trzykrotnie nominowana do Oscara.Kiefer William Frederick Dempsey George Rufus Sutherland, lepiej znany jako Kiefer Sutherland (ur. 21 grudnia 1966 w Paddington w Londynie) – kanadyjski aktor, producent i reżyser filmowy i telewizyjny.

  Filmami Ognie św. Elma (St. Elmo's Fire, 1985) i Straceni chłopcy (The Lost Boys, 1987) zaskarbił sobie szacunek młodej widowni oraz wielkich studiów, które obie produkcje sfinansowały. Wyreżyserował również kilka wideoklipów: „Devil Inside” (1988) zespołu INXS, „Heaven Help” (1993) Lenny’ego Kravitza, „Kiss from a Rose” (1994) Seala, „The End is the Beginning is the End” (1997) grupy The Smashing Pumpkins, „World Long Gone” (2008) Scars On Broadway i „Star Baby” (2012) The Killing Floor.

  Śpioch (ang. Sleeper) – amerykański film fabularny (komedia satyryczna) w konwencji science fiction z 1973 roku w reżyserii Woody’ego Allena.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Lata 90. przyniosły rozkwit jego kariery, a producenci zaczęli powierzać mu coraz większe projekty: Linia życia (Flatliners, 1990), Upadek (Falling Down, 1993), Klient (The Client, 1994), Czas zabijania (A Time to Kill, 1996) oraz dwa filmy o przygodach Człowieka-Nietoperza. Za reżyserię dreszczowca Osiem milimetrów (8mm, 1999) zdobył nominację do Złotego Niedźwiedzia na 49. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

  Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Anthony Perkins (ur. 4 kwietnia 1932 w Nowym Jorku, zm. 12 września 1992 w Hollywood) – amerykański aktor filmowy i teatralny.

  W 2004 zaadaptował na potrzeby kina słynny musical Andrew Lloyda Webbera Upiór w operze (The Phantom of the Opera), który to film otrzymał trzy nominacje do Oscara oraz nominację do Złotego Globu za najlepszy film komediowy lub musical. Schumacher był też nominowany do Nagrody Satelity dla najlepszego scenariusza adaptowanego.

  John Grisham (ur. 8 lutego 1955 w Jonesboro w stanie Arkansas) – amerykański pisarz, autor thrillerów prawniczych i kryminałów.Klient (ang. The Client) – amerykański thriller z 1994 roku w reżyserii Joela Schumachera. Film powstał na podstawie powieści Johna Grishama pod tym samym tytułem.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Straceni chłopcy (ang. The Lost Boys) – amerykański film fabularny (horror komediowy) z 1987 roku w reżyserii Joela Schumachera.
  Coming out (of the closet) (od ang. to come out of the closet - wyjść z szafy) – proces samodzielnego ujawniania własnej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej (posiadanej przez mniejszość w społeczeństwie) przed innymi ludźmi (np. rodziną, przyjaciółmi, znajomymi czy współpracownikami). Proces ten zawiera w sobie fakt uświadomienia sobie własnej, odmiennej od heteroseksualnej, orientacji seksualnej oraz naukę samoakceptacji jako geja, lesbijki lub osoby biseksualnej (coming out przed samym sobą).
  Upadek (ang. Falling Down) – filmowy dramat z 1993 roku w reżyserii Joela Schumachera. Był nominowany do Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes w 1993 roku. Serwis Rotten Tomatoes przyznał mu wynik 73%.
  Seal, właśc. Sealhenry Olumide Samuel (ur. 19 lutego 1963 w Londynie) – brytyjski piosenkarz i kompozytor. Trzykrotny zdobywca nagrody Grammy.
  Irene Cara (ur. 18 marca 1959 roku w Nowym Jorku) - amerykańska wokalistka, kompozytorka, aktorka oraz pianistka pop. Zyskała rozgłos dzięki sukcesom singli "Fame" (pierwsze miejsce na UK Singles Chart i czwarte miejsce na Billboard Hot 100) oraz "Flashdance... What a Feeling" (drugie miejsce na UK Singles Chart i pierwsze miejsce na Billboard Hot 100).
  Herbert David Ross (ur. 13 maja 1927 w Nowym Jorku - zm. 9 października 2001 w Nowym Jorku) - amerykański reżyser i producent filmowy, nominowany w 1978 do Oscara za reżyserię filmu Punkt zwrotny (1977). Był także tancerzem i choreografem w American Ballet Theater.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.936 sek.