• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joel Kinnaman

  Przeczytaj także...
  Legion samobójców (Suicide Squad) − amerykański film akcji z 2016 roku w reżyserii Davida Ayera, wchodzący w skład filmów z serii DC Extended Universe. Kręcony był od 13 kwietnia do 28 sierpnia 2015 roku w Toronto i Chicago. Film oparty jest na komiksach z serii Suicide Squad, wydawnictwa DC Comics.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Najczarniejsza godzina (ang. The Darkest Hour) – amerykański thriller science-fiction z 2011 roku w reżyserii Chrisa Goraka.

  Charles Joel Nordström Kinnaman (ur. 25 listopada 1979 w Sztokholmie) – szwedzko-amerykański aktor filmowy i telewizyjny.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Sztokholmie, w Szwecji. Jego matka, Szwedka Dee Kinnaman, miała pochodzenie żydowskie (wywodziła się od ukraińskich imigrantów żydowskich). Z kolei jego ojciec, Steve Kinnaman, urodził się w Ameryce i miał niemieckie, angielskie, szkockie i irlandzkie pochodzenie; opuścił Stany Zjednoczone po wojnie wietnamskiej.

  Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).25 listopada jest 329. (w latach przestępnych 330.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 36 dni.

  Joel dorastał z pięcioma siostrami, dwie z nich zostały zawodowymi aktorkami. Przez jeden rok chodził do szkoły w Teksasie.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Swoją karierę rozpoczął w 2002 roku, uczęszczając przez pięć lat do szwedzkiej akademii teatralnej Malmö Theatre Academy. Pojawił się gościnnie w serialu Storstad (1990) jako Felix Lundström, a następnie wystąpił w roli poety Niklasa w dreszczowcu fantasy Niewidzialny (Den osynlige, 2002).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Guldbagge (pol. Złoty Żuk) – nagroda przyznawana corocznie od 1964 roku przez Szwedzki Instytut Filmowy (Svenska Filminstitutet) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie filmu.

  W Szwecji stał się znany z roli Franka Wagnera w serialu Johan Falk (2009), a także jako Johan „JW” Westlund, który wiedzie podwójne życie: raz jest zwykłym studentem, raz podejmującym najważniejsze decyzje przestępcą, w dramacie Szybki cash (Snabba Cash, 2010). Za tę rolę odebrał nagrodę Guldbagge dla najlepszego aktora i przyciągnął uwagę Hollywood. Wkrótce przeniósł się do USA, gdzie zyskał sławę dzięki roli Stephena Holdera w serialu kryminalnym Dochodzenie (2011–2014), za którą był nominowany do Nagrody Saturn w kategorii najlepszy drugoplanowy aktor telewizyjny. Od 2018 gra główną rolę w serialu telewizyjnym Altered Carbon.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Dochodzenie (ang. The Killing, 2011-) – amerykański dramatyczny serial kryminalny telewizji AMC, zrealizowany na podstawie duńskiej wersji pt. Forbrydelsen (w Polsce wyświetlanej pod angielskim tytułem The Killing).

  Filmografia[ | edytuj kod]

 • Niewidzialny (2002) jako Kalle
 • Sztorm (2005) jako barman
 • Templariusze: Miłość i krew (2007) jako Sverker Karlsson
 • Johan Falk (2009) jako Frank Wagner
 • Łatwy pieniądz (2010) jako Johan 'JW' Westlund
 • Dziewczyna z tatuażem (2011) jako Christer Malm
 • Dochodzenie (2011-2014) jako Stephen Holder
 • Najczarniejsza godzina (2011) jako Skyler
 • Safe House (2012) jako Keller
 • RoboCop (2014) jako Alex Murphy / RoboCop
 • Child 44 (2015) jako Vasili
 • House of Cards (2016-2017) jako Will Conway (serial TV)
 • Legion samobójców (2016) jako Rick Flag
 • Altered Carbon (2018) jako Takeshi Kovacs (serial TV)
 • For all Mankind (2019) jako Ed Baldwin (serial Apple TV+)
 • Trzy sekundy (2019) jako Pete Koslow
 • Nagrody i nominacje[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Personalidade: Joel Kinnaman (Suécia) (port.). InterFilmes.com. [dostęp 2012-01-13].
  2. Joel Kinnaman (ang.). Listal. [dostęp 2016-12-08].
  3. Emma Barker (2012-04-02): Making a ‘Killing’ (ang.). The Daily. [dostęp 2014-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-29)].
  4. Jessica Grose (2011-04-29): Questions for Joel Kinnaman (ang.). slate.com. [dostęp 2012-01-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-29)].
  5. Artista: Joel Kinnaman (25 de Novembro de 1979) (port.). Filmow. [dostęp 2014-02-21].
  6. 2010 Guldbagge Award Winners (ang.). Szwedzki Instytut Filmowy. [dostęp 2012-04-13].
  7. Matt Goldberg (2012-02-29): Saturn Award Nominations Announced; Hugo and Harry Potter Lead with 10 Nominations Each (ang.). Collider. [dostęp 2012-04-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-29)].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Joel Kinnaman w bazie IMDb (ang.)
 • Joel Kinnaman w bazie Filmweb
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Wojna wietnamska (zwana też drugą wojną indochińską) – działania militarne na Półwyspie Indochińskim w latach 1957–1975. W konflikt zaangażowane były z jednej strony komunistyczna Demokratyczna Republika Wietnamu (Wietnam Północny, wspierany przez inne kraje komunistyczne, gł. Związek Radziecki oraz Chiny) i kontrolowane przez to państwo organizacje komunistyczne w Wietnamie Południowym, Laosie i Kambodży, a z drugiej strony Republika Wietnamu wraz z międzynarodową koalicją obejmującą Stany Zjednoczone i ich sojuszników – Koreę Południową, Tajlandię, Australię, Nową Zelandię i Filipiny. Wbrew ich woli stronami konfliktu były również Kambodża i Laos.
  Dziewczyna z tatuażem (oryg. The Girl with the Dragon Tattoo, 2011) – amerykańsko-brytyjsko-niemiecko-szwedzki film dramatyczny w reżyserii Davida Finchera z głównymi rolami Rooney Mary i Daniela Craiga. Adaptacja bestsellerowej powieści Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet autorstwa Stiega Larssona. Film jest drugą adaptacją powieści, w 2009 roku powstał szwedzki obraz Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, z głównymi rolami Noomi Rapace i Michaela Nyqvista.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Szwedzi (szw. svenskar) – naród germański mieszkający głównie w Szwecji (około 9 mln), zachodniej i południowo-zachodniej Finlandii (około 300 tys.) oraz w innych krajach skandynawskich, w USA (ponad 4 miliony ludzi pochodzenia szwedzkiego) i Kanadzie. Około 90% schrystianizowanych w XI-XII wieku Szwedów należy od XVI wieku do Szwedzkiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego (w 2000 doszło do separacji kościoła od państwa). Większość z nich jest niepraktykująca. Posługują się językiem szwedzkim.
  House of Cards – amerykański serial z gatunku dramatu politycznego. Serial powstał na podstawie powieści Michaela Dobbsa i nawiązuje do miniserialu BBC Dom z kart z 1990. Autorem scenariusza jest Beau Willimon.
  Altered Carbon (w Polsce znany jest również pod tytułem Modyfikowany węgiel) – amerykański serial telewizyjny wyprodukowany przez Virago Productions, Mythology Entertainment, Phoenix Pictures oraz Skydance Television, będący luźną adaptacją powieści Modyfikowany węgiel autorstwa Richarda Morgana.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.677 sek.