Joel Benjamin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joel Benjamin (ur. 11 marca 1964 w Nowym Jorku) – amerykański szachista, arcymistrz od 1986 roku.

Rilton Cup (ang. Puchar Riltona) – cykliczny otwarty turniej szachowy, organizowany od 1971 roku. Poświęcony jest pamięci szwedzkiego szachisty i lekarza Tore Riltona, założyciela fundacji Rilton, mecenasa szachów w Szwecji i rozgrywany corocznie na przełomie stycznia oraz grudnia w Sztokholmie. Z biegiem lat obsada turnieju stawała się coraz silniejsza i aktualnie Rilton Cup zaliczany jest do najbardziej znanych otwartych turniejów na świecie.Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.

Kariera szachowa[ | edytuj kod]

W roku 1982 zdobył w Kopenhadze brązowy medal na mistrzostwach świata juniorów do lat 20. W 1985 podzielił II miejsce w Hastings. W tym samym roku zdobył srebrny medal na mistrzostwach Stanów Zjednoczonych. Rok później podzielił w mistrzostwach II miejsce, zaś w 1987 zdobył po raz pierwszy tytuł mistrza USA. W 1988 zwyciężył w Saint John. W kolejnych latach triumfował w Cannes (1989), Honolulu (1996), Sztokholmie (turniej Rilton Cup, 1996/97), Sydney (1999) oraz Edmonton (2000). W latach 1997 i 2000 zdobył kolejne dwa złote medale mistrzostw kraju, w 2002 podzielił III miejsce, w 2003 - II, a w 2005 - ponownie III. W 2006 podzielił I miejsce w otwartym turnieju World Open w Filadelfii.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Edmonton – miasto położone w zachodniej Kanadzie, leżące na preriach kanadyjskich, nad rzeką Saskatchewan Północny. Edmonton stało się stolicą kanadyjskiej prowincji Alberta 1 września 1905 r.

W latach 1988–2002 sześciokrotnie brał udział w szachowych olimpiadach, zdobywając wraz z drużyną dwa medale: srebrny (1990) oraz brązowy (1996). Łącznie rozegrał 54 olimpijskie partie, w których uzyskał 32½ pkt. W swoim dorobku posiada również trzy medale drużynowych mistrzostw świata: 2 złote (1993 - drużynowo i indywidualnie) oraz srebrny (1997 wraz z drużyną).

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.

Najwyższy ranking w karierze osiągnął 1 lipca 1993 r., z wynikiem 2620 punktów dzielił wówczas 33. miejsce na światowej liście FIDE, jednocześnie zajmując 4. miejsce wśród amerykańskich szachistów.

W 1993 roku zagrał samego siebie w filmie Szachowe dzieciństwo, natomiast 2003 – w dokumentalnym filmie Game Over: Kasparov and the Machine. W 1997 należał do zespołu, który przygotował bibliotekę debiutową dla Deep Blue w meczu przeciwko Garriemu Kasparowowi.

Saint John (fr. Saint-Jean) - największe miasto w kanadyjskiej prowincji Nowy Brunszwik, nad ujściem rzeki Saint John do zatoki Fundy na Oceanie Atlantyckim. Ludność (w 2001) - 69 661, a z uwzględnieniem przedmieść - 122 697 mieszkańców.Szachowe dzieciństwo (ang. Searching for Bobby Fischer) – amerykański film biograficzny z 1993 roku w reżyserii Stevena Zailliana; adaptacja książki Freda Waitzkina opisującej dzieciństwo jego syna Josha.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Ranking szachowy (elo) – metoda obliczania relatywnej siły gry szachistów w punktacji elo. Nazwa "elo" pochodzi od nazwiska Arpada Elo – amerykańskiego naukowca węgierskiego pochodzenia, którego prace ukształtowały szachowy system rankingowy oparty na naukowych podstawach.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Olimpiada szachowa – międzynarodowy drużynowy turniej szachowy organizowany przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) w cyklu dwuletnim od 1927 roku. W turnieju uczestniczą reprezentacje narodowe, nominowane przez narodowe związki szachowe zrzeszone w FIDE.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Reklama