• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joe Son

  Przeczytaj także...
  Zgwałcenie – zmuszenie drugiej osoby do obcowania płciowego, poddania się innej czynności seksualnej lub wykonania takiej czynności przez jedną lub wiele osób, posługujących się siłą fizyczną, przymusem, nadużyciem władzy, podstępem lub wykorzystujących niemożność wyrażenia świadomej zgody przez daną osobę. Sprawca zgwałcenia nazywany jest gwałcicielem.Nobuaki Kakuda (jap. 角田信朗, Kakuda Nobuaki, ur. 11 kwietnia 1961 w Sakai) − japoński karateka, kick-boxer, działacz sportowy oraz sędzia sportów walki.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Joe Son, właśc. Joseph Hyungmin Son (ur. 22 listopada 1970) – amerykański aktor i zawodnik sportów walki pochodzenia koreańskiego.

  Kariera sportowa[]

  Urodził się w Korei Południowej, ale wychował w Kalifornii, w Huntington Beach.

  Sławę w kręgach MMA przyniosła mu brutalna walka przeciwko Keithowi Hackneyowi podczas UFC 4 (16 grudnia 1994). W tamtym czasie pojedynki UFC były jeszcze bardzo zbliżone do turniejów vale tudo i wyróżniały się bardzo ograniczoną liczbą reguł i zabronionych technik. Hackney wykorzystał to, gdy będąc w parterze zadał Sonowi serię ciosów pięścią w krocze, a następnie zmusił go do poddania się ściskając mu krtań.

  Poddanie (poddanie się) – termin używany w niektórych sportach walki określający akt rezygnacji jednego z zawodników z prowadzenia dalszej walki, który skutkuje jego natychmiastową porażką. Przyczynami poddania się mogą być m.in.: założenie dźwigni, duszenie, znalezienie się w pozycji uniemożliwiającej kontynuowanie walki, wyczerpanie sił, kontuzja.Mieszane sztuki walki (MMA, Mixed Martial Arts) – dyscyplina sportowa, w której zawodnicy sztuk i sportów walki walczą wręcz przy dużym zakresie dozwolonych technik (w zasadzie dopuszcza się wszystkie techniki dozwolone w innych sportach walki bez broni). Mieszane sztuki walki wyrażają jeden ze współczesnych kierunków rozwoju sztuk walki – zapewnienie widowiska sportowego, w którym walka toczy się przy jak najmniejszych ograniczeniach, ale jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka śmierci i poważnych, trwałych obrażeń ciała.

  W 1995 wystąpił w K-1 w walce przeciwko Nobuakiemu Kakudzie. Mimo że Son posłał w pierwszej rundzie Kakudę na deski, Japończyk zdołał powstać i chwilę później go znokautował.

  W 2002 stoczył dwie walki w PRIDE FC. Obie przegrał w kilkadziesiąt sekund. W tym samym roku zakończył sportową karierę.

  Uważa siebie za twórcę sztuki walki nazwanej joesondo (Joe Son Do), będącego połączeniem taekwondo i judo.

  K-1 – założona w 1993 roku japońska organizacja promująca walki na zmodyfikowanych zasadach japońskiego kick-boxingu wzbogaconych o techniki z innych stylów. Uznawana często za najbardziej prestiżową organizację zawodowego kick-boxingu na świecie. Jednym z głównych założeń, które legło u podstaw jej powstania było umożliwienie rywalizacji przedstawicielom różnych sztuk i sportów walki. Dziś na ringach K-1 występują przede wszystkim zawodnicy kick-boxingu, boksu tajskiego, karate i boksu.Judo, dżudo (jap. 柔道, jūdō, "łagodna droga, łagodny sposób"; "droga miękkości, szlachetna droga") – sztuka walki powstała w Japonii.

  Obok niekonwencjonalnego stylu walki był również znany z ekscentrycznego zachowania (np. walczył w stringach, przed walką z Hackneyem wniósł na plecach do octagonu kilkumetrowy krzyż).

  Aktorstwo[]

  Son wystąpił w kilku epizodycznych i drugoplanowych rolach filmowych. Najsłynniejszą z nich było wcielenie się w postać Random Task w komedii Austin Powers: Agent specjalnej troski (1997).

  Skazanie[]

  7 października 2008 roku został aresztowany pod zarzutem sterroryzowania bronią palną, porwania oraz zbiorowego zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem kobiety w Wigilię 1990 roku. Śledczy dysponowali dowodem w postaci badania DNA. W trakcie procesu część zarzutów wycofano, m.in. ze względu na przedawnienie. Proces zakończył się 9 września 2011 roku, gdy Son został skazany za przestępstwo torturowania ofiary na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

  PRIDE Fighting Championships – działająca w latach 1997-2007 japońska organizacja promująca walki MMA. W ciągu dziesięciu lat swojego istnienia PRIDE było gospodarzem w sumie 68 gal (66 na terenie Japonii i 2 w Las Vegas), stając się jedną z dwóch (obok UFC) największych organizacji MMA na świecie. Swój byt zakończyła w 2007 roku, kiedy została sprzedana amerykańskiej spółce ZUFFA – głównemu udziałowcowi konkurencyjnego UFC.Vale tudo (port., dosł. "idzie wszystko" lub "wszystko można") – nazwa organizowanych w Brazylii od lat 20. XX wieku pojedynków w walce wręcz z bardzo ograniczonymi regułami. Z vale tudo wyewoluowały zawody MMA.

  Przypisy

  1. Ben Child: Austin Powers henchman faces life in prison (ang.). [dostęp 14 października 2008].
  2. Casey Glynn: ["Austin Powers" actor Joe Son convicted of torture in rape case http://www.cbsnews.com/8301-504083_162-20097739-504083.html] (ang.). cbsnews.com, 26 sierpnia 2011. [dostęp 2011-10-12].
  3. Loretta Hunt: Joe Son Arrested on 1990 Gang Rape Charge (ang.). [dostęp 14 października 2008].
  4. Joe Son Sentenced to Life in Prison for Felony Torture (ang.). sherdog.com, 9 września 2011. [dostęp 2011-10-12].

  Linki zewnętrzne[]

 • Filmografia w IMDB
 • Bilans walk MMA
 • Korea – dawne, obecnie nieistniejące zjednoczone państwo obydwu Korei: Północnej i Południowej, usytuowane na Półwyspie Koreańskim we wschodniej Azji. Graniczy od północy z Chinami i od północnego-wschodu z Rosją. Obszar zamieszkuje jednolita grupa etniczna – Koreańczycy. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, Korea została podzielona na dwa państwa: Republikę Korei (Korea Południowa) oraz Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (Korea Północna). Od 1948 roku do 1950 (wybuch wojny koreańskiej) granica pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową przebiegała dokładnie przez 38° równoleżnik, jednak od 1953 roku granice uległy zmianie.Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. 한국; 韓國; Hanguk, Korea Południowa, wysłuchaj oryginalnej wymowy) – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ultimate Fighting Championship (UFC) – amerykańska organizacja mieszanych sztuk walki (MMA) założona w 1993 roku. Pojedynki odbywają się w ośmiokątnym ringu otoczonym siatką, zwanym oktagonem.
  Walka w parterze − walka wręcz, która ma miejsce, gdy obaj zawodnicy znajdują się na podłożu (klęczą lub leżą), zwykle stosując chwyty lub zadając uderzenia.
  Huntington Beach, miasto w USA, w hrabstwie Orange w południowo-zachodniej części stanu Kalifornia, nad Oceanem Spokojnym. Ma 195 305 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.