• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joe Louis

  Przeczytaj także...
  Adolph „Ad” F. Wiater, pol. Adolf Wiater (ur. 30 kwietnia 1912 w Green Bay, zm. 28 listopada 2000 w Evanston) – amerykański bokser pochodzenia polskiego, występujący w kategorii ciężkiej.James Walter Braddock (ur. 7 lipca 1905 w Nowym Jorku, zm. 29 listopada 1974 w North Bergen w stanie New Jersey) - amerykański pięściarz. Mistrz świata wagi ciężkiej od 1935 do 1937 roku. Jego wyniki amatorskie: 9 wygranych i 4 przegranych (8KO), identyczny rekord jak Rocky Marciano, mistrza świata wagi ciężkiej od 23 września 1952 do 30 listopada 1956 roku.
  Fight Night Champion – piąta część bokserskiej serii Fight Night wyprodukowanej przez EA Sports i wydanej 1 marca 2011 roku przez Electronic Arts. W grze zawartych jest kilka trybów gry m.in: Champion Mode, Legacy Mode, do dyspozycji gracza oddano 54 licencjonowanych bokserów.

  Joe Louis, właśc. Joseph Louis Barrow (ur. 13 maja 1914 w La Fayette, zm. 12 kwietnia 1981 w Paradise) – amerykański bokser wagi ciężkiej, mistrz świata 1937–1949. Uznawany za jednego z najwybitniejszych bokserów wszech czasów.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Syn Munroe Barrowa (pochodzenia afroamerykańskiego) i Lillie (Reese) Barrow, po części Czirokezki. Zawodowo walczył od 1934 roku. W swoim siódmym w karierze pojedynku pokonał na punkty w dziesięciorundowej – zdaniem obserwatorów wyrównanej – walce pięściarza pochodzenia polskiego, Adolpha Wiatera. Zwyciężając w 24 kolejnych walkach, stał się pretendentem nr 1 do tytułu mistrza świata w wadze ciężkiej, będącego w posiadaniu Jamesa Braddocka, lecz w czerwcu 1936 roku został niespodziewanie znokautowany przez byłego mistrza, Maxa Schmelinga. Niemiec nie porozumiał się jednak z Braddockiem co do walki o mistrzostwo świata, wskutek czego szansę jego zdobycia otrzymał Louis. Wykorzystał ją, nokautując Braddocka w 8. rundzie pojedynku, który odbył się 22 czerwca 1937 roku w Chicago. Stał się tym samym drugim w historii (po Jacku Johnsonie) czarnoskórym mistrzem wagi ciężkiej.

  Chicago Tribune to jeden z 5 największych dzienników amerykańskich, wydawana w Chicago (Illinois) przez Tribune Company. Wcześniej występowała pod nazwą "World`s Greatest Newspaper" . Najważniejsza gazeta okręgu metropolitarnego Chicago i środkowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Louis w pierwszej walce ze Schmelingiem (1936)

  Następnie obronił mistrzowski pas 25 razy (rekord wszech czasów w wadze ciężkiej), między innymi w bardzo oczekiwanym rewanżu ze Schmelingiem. W końcu 1 marca 1949 roku zrezygnował z tytułu i ogłosił zakończenie sportowej kariery. Zmuszony był jednak wkrótce ją wznowić, gdyż podczas II wojny światowej wysokie nagrody z wygranych przekazywał w całości marynarce wojennej i armii, wskutek czego nie był w stanie zapłacić wysokiego podatku dochodowego z odsetkami, naliczonego przez IRS (w maju 1950 roku jego dług wynosił ponad 500 tys. USD).

  La Fayette – miasto w stanie Stanach Zjednoczonych, w stanie Alabama, stolica hrabstwa Chambers. W 2008 liczyło 3 054 mieszkańców.Larry Holmes (ur. 3 listopada 1949 w Cuthbert) – amerykański bokser. Zawodowy mistrz świata WBC (1978-1983) i IBF (1983-1985) w wadze ciężkiej.

  Pierwszą walkę po powrocie stoczył 27 września 1950 roku przeciwko Ezzardowi Charlesowi. Jej stawką było mistrzostwo świata w wadze ciężkiej. Louis przegrał przez jednogłośną decyzję sędziów, doznając drugiej porażki w karierze. Następnie, w ciągu niespełna roku, stoczył 8 zwycięskich walk. 26 października 1951 roku zmierzył się z kandydatem do mistrzostwa świata, niepokonanym Rockym Marciano. Marciano zwyciężył, nokautując go w 8. rundzie. Była to ostatnia walka w karierze 37-letniego Louisa.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Urząd podatkowy w USA (ang. Internal Revenue Service, "IRS") – agencja rządowa USA zajmująca się ściąganiem podatków. Agencja ta podlega pod Departament Skarbu Państwa.

  Po zakończeniu kariery żył skromnie, z trudem spłacając olbrzymie zadłużenie, które wzrosło do 1 mln USD (100 tysięcy USD samych odsetek rocznie). Pracował m.in. w charakterze swego rodzaju atrakcji turystycznej, zabawiając gości hotelu "Caesar's Palace" w Las Vegas. Był też wrestlerem.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 1977 roku doznał wylewu krwi do mózgu, wskutek czego do końca życia musiał poruszać się na wózku inwalidzkim. Zmarł 12 kwietnia 1981 roku na zawał serca (poprzedniego dnia gościł na walce Larry'ego Holmesa z Trevorem Berbickiem o mistrzostwo świata w wadze ciężkiej). Część kosztów pogrzebu pokrył jego były ringowy rywal, a potem przyjaciel Max Schmeling.

  Czirokezi (nazwa własna Tsalagi, ang. Cherokee) — plemię Indian Ameryki Północnej pierwotnie wywodzące się od Irokezów i zamieszkujące podgórskie, zachodnie obszary Karoliny Południowej i Północnej, północną Georgię i wschodnie Tennessee. Później większość jego członków zostało przymusowo przesiedlona na tereny płaskowyżu Ozark. Byli jednym z plemion wliczanych w skład grupy Pięciu Cywilizowanych Plemion. Posługują się językiem czirokeskim.International Boxing Hall of Fame (IBHOF) - Międzynarodowa Bokserska Galeria Sławy znajduje się obecnie w mieście Canastota w stanie Nowy Jork i jest jedną z dwóch uznawanych bokserskich galerii sławy obok World Boxing Hall of Fame. Pierwsza Boxing Hall of Fame została stworzona przez The Ring i znajdowała się w Madison Square Garden jednakże w 1990 roku z inicjatywy Eda Brophy by uczcić dwóch mistrzów bokserskich Carmena Basilio oraz jego bratanka Billy Backusa którzy pochodzą właśnie z miasteczka Canastota jego władze otwarły nowe muzeum które pokazuje bogatą historię boksu. W ceremoniach odbywających się każdego roku bierze udział bardzo wiele byłych jak i obecnych wielkich pięściarzy oraz wielu innych słynnych ludzi z różnych branż. Nominacja boksera do Hall of Fame może odbyć się dopiero po upływie pięciu lat po zakończeniu kariery sportowej.

  W 1990 roku został wprowadzony do Międzynarodowej Galerii Sław Boksu.

  Louis występuje jako jedna z postaci w grze wideo Fight Night Champion.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sport i Wychowanie Fizyczne. Polski Bokser, który oparł się Louisowi. „Gazeta Lwowska”, s. 4, Nr 7 z 11 stycznia 1936. 
  2. W jaki sposób cegła pomogła w nauce. „Sportowiec”, s. 5, Nr 12 z 21 lipca 1938. 
  3. Adolph Wiater – lista walk w bazie BoxRec.com (ang.). boxrec.com. [dostęp 2016-07-18].
  4. 1934-09-26: Joe Louis 188¾ lbs beat Adolph Wiater 185 lbs by PTS in round 10 of 10 (ang.). boxrec.com. [dostęp 2016-07-18].
  5. Adolph F. Wiater (ang.). Chicago Tribune, 2000-12-01. [dostęp 2016-07-18].
  6. Pete Ehrmann: Not all Green Bay heroes wore green and gold (ang.). onmilwaukee.com, 2009-09-29. [dostęp 2016-07-18].
  7. Joe Louis Pro Boxing History! Part 1 (ang.). muhammad-ali-boxing.org.uk. [dostęp 2016-07-18].
  8. Chris Mead, Triumphs And Trials, Sports Illustrated, 23 września 1985 [dostęp 2010-04-17] (ang.).
  9. Max Schmeling, Joe Louis's Friend and Foe, Dies at 99, raoulwallenberg.net, 4 lutego 2005 [dostęp 2010-04-17] (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Statystyki i lista walk zawodowych
 • Deane McGowen, Joe Louis, 66, Heavyweight King Who Reigned 12 Years, Is Dead, nytimes.com, 13 kwietnia 1981 [dostęp 2014-04-17] (ang.).

 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Max Adolph Otto Siegfried Schmeling (ur. 28 września 1905 r. w Klein Luckow, zm. 2 lutego 2005 r. w Wenzendorfie) – bokser niemiecki.
  Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.Udar mózgu, incydent mózgowo-naczyniowy (ang. cerebro-vascular accident, CVA), dawniej także apopleksja (gr. stgr. ἀποπληξία - paraliż; łac. apoplexia cerebri, insultus cerebri) – zespół objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem ogniskowego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu, powstały w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego i utrzymujący się ponad 24 godziny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Trevor Berbick (ur. 1 sierpnia 1954 w Port Antonio, zm. 28 października 2006 tamże) – jamajski bokser, posiadający również obywatelstwo kanadyjskie. Zawodowy mistrz świata WBC w wadze ciężkiej (1986).
  Paradise – census-designated place (CDP) w hrabstwie Clark, w amerykańskim stanie Nevada. Jest to jeden z wielu CDP, pozostających na obszarze niemunicypalnym na południe od miasta Las Vegas. Zgodnie ze spisem powszechnym z 2010 roku, populacja Winchester wynosiła 223,167 osób. Jako że Paradise nie posiada praw miejskich, zarządzane jest przez Komisję Hrabstwa Clark.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Las Vegas (wymowa:/lɑːs ˈveɪɡəs/) – najbardziej zaludnione miasto w amerykańskim stanie Nevada, w hrabstwie Clark. Na arenie międzynarodowej kojarzone jest przede wszystkim z grami hazardowymi, zakupami oraz wyszukanymi restauracjami. Las Vegas, które samo siebie określa mianem Światowej Stolicy Rozrywki, słynie z ogromnych kasyn i powiązanych z nimi atrakcji. Tolerancja dla różnych form rozrywki dla pełnoletnich przypisała Las Vegas tytuł Miasta Grzechu.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Jack Johnson, właśc. John Arthur Johnson, pseud. Galveston Giant, Little Arthur (ur. 31 marca 1878 w Galveston, zm. 10 czerwca 1946 w Raleigh) – amerykański bokser, uznawany za jednego z najwybitniejszych mistrzów wagi ciężkiej w historii.
  Rocky Marciano, właśc. Rocco Francis Marchegiano (ur. 1 września 1923 w Brockton, zm. 31 sierpnia 1969) – amerykański bokser, jedyny niepokonany mistrz świata wagi ciężkiej (1952-1956) z idealnym bilansem 49 wygranych walk na 49 pojedynków (w tym 43 przez nokaut). Jego bokserska kariera trwała od 1946 do 1956 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.